příspěvěk

Dotaz ze dne 23. 4. 2012 06:36.

Otázka

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda budu mít už tentokrát nárok na příspěvek na bydlení? Na úřadě mi pořád dokola říkali, že si musím sehnat byt s trvalým pobytem...podařilo se. 1. Května se stěhuji do nového bytu, kde budu mít i trvalý pobyt. Náklady celkové na bydlení budou 7800kč, a mé přijmy jsou 7600 rod.příspěvek, 500 přídavek na dcerku a 500 platí alimenty otec maličké. Chtěla jsem se zeptat v jaké výši budu mít na příspěvek nárok? Vím, že na kontaktním místě mohu o příspěvek požádat až po třech měsících co zde trvale žiji, ale mohu mezi tím požádat o hmotnou nouzi o doplatek na bydlení, nebo něco jineho? Mohu zažádat hned v tom květnu? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v první řadě je třeba posoudit, zda-li Vámi zmiňované náklady 7 800 Kč budou v celé míře uznatelné či nikoliv. Záleží jednak na druhu nákladu (uzná se Vám spotřeba energie, ale nikoliv např. pojištění nemovitosti či příspěvek do fondu oprav, pokud jste se ho smluvně zavázala platit místo vlastníka bytu) a dále na celkové výši nákladů, jelikož jsou stanoveny maximální uznatelné, tzv. "normativní" náklady na bydlení v závislosti na velikosti obce, počtu osob v domácnosti a typu bydlení (nájemní byt, družstevní byt, vlastněný byt). Tabulku normativních nákladů pro rok 2012 naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni.

Dále je třeba upozornit, že u příspěvku na bydlení se vychází z toho, kdo má v bytě hlášený trvalý pobyt. Bylo by proto vhodné zkontrolovat, zda-li v dotčeném bytě nemají hlášený trvalý pobyt další osoby. Pokud ano, budete muset následně žádat úřad o jejich vyloučení ze společného posuzování a dokládat, že v bytě již tři měsíce fakticky nežijí.

Vyjdu-li z toho, že:

Vámi uváděná výše nákladů 7 800 Kč je plně uznatelná a příjem společně posuzovaných osob je celkem 8 600 Kč,

musím si následně spočítat 30 % (mimo Prahu) a 35 % (v Praze) Vašeho příjmu.

To znamená: 2 580 Kč (mimo Prahu) a 3 010 Kč (Praha).

Příspěvek na bydlení se pak přiznává ve Výši rozdílu příjmů a uznatelných nákladů na bydlení, tedy:

7 800 - 2 580 Kč = 5 220 Kč (mimo Prahu), 7 800 - 3 010 Kč = 4 790 Kč (Praha).

Při této příležitosti si dovolím upozornit na novinku - od 1.1.2012 je doba vyplácení příspěvku omezena a to tím způsobem, že až na stanovené výjimky (především domácnosti tvořené čistě osobami staršími 70 let) se může příspěvek za dobu 10 let poskytnout jen na dobu 84 měsíců (což odpovídá sedmi letům). Co se týče možnosti čerpat jiné dávky, je třeba v první fázi přeměřit životní minimum Vaší rodiny. Máte-li jedno dítě mladší šesti let, máte dohromady životní minimum 4 880 Kč. Při příjmu 8 600 Kč jste tudíž nad životním minimem. I když Vaše příjmy pokrátíme o částky, které lze odečíst na náklady na bydlení, dostaneme se k částce 6 020 Kč (mimo Prahu) a 5 580 Kč (Praha), což je stále příliš vysoko na životním minimem, než aby bylo reálné dostáhnout na příspěvek na živobytí (nemáte-li Vy, či Vaše dcera předepsanou dietu, pro kterou by bylo přípustné navýšit částku živobytí).

Doplatek na bydlení se primárně přiznává osobám, které pobírají jak příspěvek na živobytí a ani po započtení příspěvku na bydlení jim po úhradě uznatelných nákladů nezůstává částa živobytí. Doplatek lze vzhledem k okolnostem přiznat i osobě, jejíž příjem je vyšší, ale nesmí přesáhnout 1,3 násobek částky živobytí. U doplatku na bydlení příjem nemůžeme kráti o náklady na bydlení, takže při nekráceném příjmu 8 600 Kč se nevejdeme ani do 1,3 násobku částky živobytí (pokud není důvod, jako je zmiňovaná dieta, k navýšení částky živobytí nad částku životního minima).

Obávám se, že v popsané situaci se můžete pokusit získat ze systému pomoci v hmotné nouzi maximálně "mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi", což je dávka s dostatečně "širokým" vymezením, aby úřad mohl přispět téměř na cokoliv, pokud ovšem dojde k závěru, že je to nezbytně nutné (což naopak zase nemusí téměř nikdy).

V případě potřeby svůj dotaz doplńte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším