sociální dávky

Dotaz ze dne 19. 5. 2012 09:21.

Otázka

dobrý den... mockrát vám děkuji za vaši minulou odpověď.. chtěla jsem vás poprosit ještě o jednu radu.. již několik let pobírám na syna pnp, nyní prvního stupně.. teď v létě mu bude 18 let.. tudíž se nám pnp sníží z tří tisíc na osmset měsíčně.. jsem samoživitelka a náš měsíční příjem činily pouze sociální dávky jako přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, pnp(3000) a jeho navýšení o (2000). alimenty mi celé roky bývalý manžel neplatí.. celkem jsme pobírali kolem devíti tisíc měsíčně.. nyní když mu bude 18 let, musim se zaevidovat na úp, jako uchazeč o zaměstnání, kvůli placení soc. a zdrav. pojištění.. budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti..? a na jaké dávky budeme mít vůbec nárok.. už takhle to bylo těžké a teď ještě to snížení... také jsme zažádali po radě o id, ale ten jak jsem již psala v minulém dotazu, bude podle všeho v prvním stupni a to ještě možná.. jenže ten už se započítává do příspěvku na bydlení.. tím pádem další snížení.. vůbec nemám ponětí, jak na tom vlastně budeme.. jestli syn bude moc dál pobírat to navýšení pnp, pokud mu id bude uznán.. je to spousta otázek a nejasností už v takhle složité době.. moc vám děkuju za odpověď.. Helena a ještě jedna otázečka.. pokud syn pobírá pnp prvního stupně, může nastoupit na brigádu, kterou mu nabídli po souvislé 14denní praxi, kterou podstoupil v rámci školy.. ještě jednou moc děkuju..

Odpověď

Dobrý den,

v dotazu uvádíte, že v současnosti pobíráte na syna příspěvek na péči I. stupně. Zde by bylo vhodné upřesnit, zda, kdy a jaký jiný stupeň byl synovi přiznán, jelikož je podstatný rozdíl, pokud pečujete o osobu s I. či vyšším stupněm příspěvku na péči.

Pokud budete chtít na úřadu práce žádat o podporu v nezaměstnanosti, bude se zkoumat, jestli jste za poslední dva roky získala výdělečnou činností alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění. Pokud jste si k péči o syna nepřivydělávala, dobu pojištění mít nebudete a tudíž přichází v úvahu pouze získání podpory v nezaměstnanosti s pomocí tzv. "náhradní doby zaměstnání".

Zde se pak dostáváme ke zmiňovanému zkoumání stupně příspěvku na péči.

U dítěte bez příspěvku na péči lze uznat jako náhradní dobu zaměstnání pouze osobní péči do čtyř let věku.

U dítěte s I. stupněm příspěvku na péči se uznává pouze péče o dítě mladší deseti let.

U staršího dítěte lze uznat dobu péče pouze pokud je přiznán příspěvek na péči v II., III. či IV. stupni.

Pokud tedy v posledních dvou letech měl Váš syn přiznán příspěvek na péči v I. stupni, nesplníte zřejmě podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti (není-li zde jiný, v dotazu nezmíněný důvod, pro který by Vám bylo možné uznat náhradní dobu zaměstnání).

V dotazu uvádíte, že pobíráte přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a příspěvek na péči (včetně navýšení). V případě poklesu příjmu v důsledku citelného snížení příspěvku na péči příjem rodiny poklesne na úroveň, kdy bude na místě požádat si o dávky pomoci v hmotné nouzi.

V první řadě zde máme příspěvek na živobytí. Ten má povahu doplatku do částky živobytí. Částka živobytí může být podle okolností vyšší i nižší než částka životního minima, nicméně pro ilustraci je vhodné uvést, že u rodiny s jedním dospělým a jedním nezaopatřeným dítětem starším 18 let vychází životní minimum na 5 590 Kč (hodnoty pro rok 2012). Pro účely této dávky se nezapočítává příspěvek na bydlení. Naopak, pokud ani po vyplacení příspěvku na bydlení rodině po uhrazení uznatelných nákladů na bydlení nezbývá ani částka živobytí, vyplácí se jí další dávka pomoci v hmotné nouzi - tzv. doplatek na bydlení (nezaměňovat s již zmiňovaným příspěvkem na bydlení).

Pro mimořádné nezbytné výdaje pak lze zkusit požádat o tzv. mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi. Přiznání či nepřiznání této dávky je obtížně odhadnutelné, jelikož ve velké míře záleží na (subjektivním) posouzení konkrétní situace žadatele příslušným úřadem.

V souvislosti s pobíráním příspěvku na živobytí je třebu upozornit, že se zde zkoumá, nakolik se osoba pobírající dávku snaží svoji situaci vyřešit, takže bude řešeno nejen to, jak se snažíte najít si práci (registrace na úřadu práce je nutná mimo jiné i z tohoto důvodu), ale např. i to, zda se náležitě snažíte přimět otce dítěte k úhradě výživného.

Otázku vymáhání výživného v dotazu neřešíte, nicméně pokud budete mít zájem, upřesněte v tomto ohledu dotaz (k doplnění dotazu můžete použít e-mailovou adresu poradna@spolcest.cz) a můžu tuto problematiku podrobněji rozebrat.

Váš syn samozřejmě na brigádu nastoupit může. Pobírání příspěvku v I. stupni, ani případný invalidní důchod v I. stupni výdělečnou činnost nezakazuje. Tyto stupně nejsou systémově nastaveny na to, aby dotčená osoba (či o ní pečující osoba) nepracovala, naopak se předpokládá, že bude výdělečně činná a dotčené prostředky budou sloužit jako částečná kompenzace za to, že zde budou zvýšené náklady na péči (příspěvek na péči) a možnost výdělku bude o něco omezenější (invalidní důchod I. stupně).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším