Přivídělek na MD

Dotaz ze dne 19. 6. 2012 21:57.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. RD mám na dva roky a končí mi v prosinci. V listopadu se mi má narodit druhé dítě u kterého volím variantu 4leté RD. V práci mě propustili. Teď uvažuji že začnu podnikat. Nevím jestli se mi vyplatí abych byla přímo já OSVČ nebo se nechat pod OSVČ zaměstnat. Každopádně bych se chtěla zeptat jak je to v tomto případě ze zdravotním a sociálním pojištěním, jestli si ho budu muset platit a zda mi nemohou být nějaké dávky odebrány.Předem děkuji za odpověď :)

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že pod "RD" zde rozumíme čerpání rodičovského příspěvku, protože po skončení pracovního poměru nemá smysl mluvit o rodičovské dovolené v pravém smyslu slova.

Neuvádíte, kdy došlo k rozvázání pracovního poměru a zda nekalkulujete s možností, že byste si přes nemocenské pojištění OSVČ ještě stihla zajistit nárok na PPM (mohu k tomu rovnou dodat, že byste splnit podmínky nestihla, jelikož vedle povinnosti "klasických" 270 dnů účasti na nemocenském pojištění je nutné získat též 180 dnů účasti na nemocenském pojištění OSVČ). Budu nicméně dále předpokládat, že řešíte OSVČ bez účasti na nemocenském pojištění.

Z hlediska odebrání "nějakých dávek" nemohu posoudit, jaké dávky Vám mohou či nemohou být odebrány, pokud neuvádíte, jaké dávky čerpáte. Z hlediska samotného rodičovského příspěvku se nezkoumá výdělečná činnost a dosahovaný příjem, ale to, jakou má dítě zajištěnu péči. Pokud zvládnete zajistit řádnou péči a vedle toho fungovat jako OSVČ, není důvod, proč byste nemohla zároveň pobírat rodičovský příspěvek a mít příjmy z podnikání.

V situaci, kdy pobíráte rodičovský příspěvek, můžete nahlásit svoji SVČ jako tzv. vedlejší, ale to ještě neznamená, že byste nemusela nic platit.

Nemocenské pojištění řešit nebudeme (pokud byste se k němu přihlásila, automaticky se vaše výdělečná činnost bude považovat za hlavní), ale z hlediska:

a) zdravotního pojištění

se příslušné zdravotní pojišťovně nahlásí, že jde o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost osoby, která je zároveń tzv. státním pojištěncem (pobírání rodičovského příspěvku či i následná péče do sedmi let věku dítěte umožńuje, aby za osobu bez vlastních příjmů hradil pojistné stát). Následně se v prvním roce neplatí zálohy na zdravotní pojištění a pojistné se uhradí až z příjmu podle zdravotní pojišťovně podaného přehledu (není zde řádná minimální hranice, takže zdravotní pojištění platíte, i kdyby Vám vyšlo, že za celý rok máte pojišťovně doplatit jen 250 Kč). Podle výdělku z předchozího roku se pak určí výše záloh na následující období.

b) sociální pojištění (důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti - BEZ nemocenského)

u vedlejší činnosti opět není nutné ihned začít hradit zálohy a až po uzavření roku se při podání příslušného přehledu přepočítá, zda-li jste dosáhla rozhodného příjmu (60 328 Kč na rok 2012 - byla-li výdělečná činnost konána jen po část roku, musí se tato částka o adekvátní počet 1/12 pokrátit). Pokud této hranice dosáhnete, musíte z posledního období odvést zpětně pojistné a začít hradit zálohy. Zde je třeba upozornit, že i pro vedlejší činnost jsou stanoveny minimální zálohy (v současnosti jde o 735 Kč měsíčně).

Pokud se v těchto věcech neorientujete, doporučuji si je před zahájením podnikání prostudovat. Základní informace naleznete např. na www.jakpodnikat.cz či na stránkách www.cssz.cz či zpravidla na stránkách Vaší pojišťovny.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším