Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
DOTAZ - životní minimum
Otázka
Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím dotazem:
jsem třetím rokem nezaměstnaná, podporu v nezaměstnanosti již dávno neberu. Je mi 54 let, nějakou práci usilovně hledám, bohužel bezúspěšně. Věk hraje zásadní negativní roli.Žiji sama, děti nemám, nemá mne kdo podporovat či pomáhat.
Podala jsem si žádost na soc. odbor o nějaké sociální dávky, neboť veškeré úspory jsem již vyčerpala. Žádost však byla zamítnuta z důvodu, že mám uzavřeno kapitálové životní pojištění (úspory činí cca 28 tis.(- nemohu ho zrušit, co kdyby se mi něco přihodilo, žiji sama, nikdo mi nepomůže) a dále že vlastním minichatičku (30 m2). Na tu jsem si za ta leta poctivě našetřila pěkně korunku ke korunce. Žádný jiný majetek nemám.
Přijde mi to značně nespravedlivé, zvláště když vidím, co se kolem mne děje.
Prosím Vás o radu, zda rozhodnutí sociálního odboru je přiměřené.
Děkuji za Vaši pomoc a přeji hezký den.
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že jste na úřadě řešila otázku dávek pomoci v hmotné nouzi a nikoliv např. příspěvku na bydlení (u něj existují poněkud jiná pravidla).
U hmotné nouze je totiž základním předpokladem pro přiznání dávky to, aby žadatel byl považován za osobu v hmotné nouzi. Zákon poměrně rozsáhle vyjmenovává, kdo je či není považován za osobu v hmotné nouzi, přičemž v podstatě jde o to, že dotčená osoba v dané situaci není schopna zajistit si vlastními silami základní životní potřeby či překlenout mimořádnou životní událost. Zkoumá se zde tedy, nakolik si dotčená osoba může situaci vyřešit sama, např. tím, že uplatní svá práva (např. výživné po bývalém manželovi), využije úspory, odprodá postradatelný majetek atd. Jinými slovy jde o systém dávek pro případy, kdy již nelze zajistit jinak, aby dotčená osoba nemusela "umřít hlady".
Nepoužíváte-li dotčenou minichatičku k bydlení, může úřad skutečně požadovat, abyste přinejmenším učinila kroky k jejímu prodeji, protože ji nezbytně nepotřebujete. Lze nicméně žádat o dávky s tím, že se snažíte dotčenou minichatičku prodat (doložit např. zveřejňovanou inzercí), ale potřebujete řešit situaci do té doby, než získáte peníze z prodeje.
Obdobně problematické je i kapitálové životní pojištění - jde v zásadě o formu úspor a úřad můžete vycházet z toho, že u žadatele o dávku v hmotné nouzi jsou úspory nedůvodný luxus.
Proti rozhodnutí úřadu se v zákonné lhůtě můžete odvolat s tím, že úřad chybně posoudil, nakolik Vám zmiňovaný majetek umožňuje vyřešit si aktuální situaci, ale osobně bych předpokládal úspěch odvolání spíše v případě, pokud poukážete na to, že úřad sice řešil majetek, ale nepříhlédl k tomu, že u kapitálového pojištění získáte finanční prostředky až po uplynutí výpovědní doby a prodej minichatičky rovněž není možné zajistit "ze dne na den" a tudíž nevzal v potaz skutečnost, že nemáte prostředky na uspokojení základních životních potřeb do doby, než se Vám tento majetek podaří převést na hotovost.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.