Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
PID a PPM
Otázka
Dobrý den, prosím Vás o dopověď na můj dotaz. Od roku 2004 jsem byla do roku 2011 v PID a v roce 2010 se mi narodil syn a nastoupila jsem zároveň na PPM na 4letou variantu. V roce 2011 jsem byla u posudkové komise a určili mi druhý stupeň invalidity. Chtěla jsem se zeptat, zda jsem povinna se hlásit na úřadu práce, když jsem rodičovské dovolené, která mi bude končit za dva roky. Paní doktorka mi letos u posudkové komise říkala, ať se zeptám, aby mi nevznikaly dluhy na zdravotním a sociálním pojištění. Jsem krytá PPM? Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uvedených informací vyplývá, že pobíráte důchod pro invaliditu II. stupně, a že zároveň pečujete o dítě. Také zmiňujete, že pobíráte PPM ve 4leté variantě.
Zde si dovolím upřesnit otázku pobírání PPM. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), což je dávka nemocenského pojištění, má nárok žena, která splnila podmínky pro její přiznání (potřebný počet dnů účasti na nemocenském pojištění a zároveň trvání pracovního poměru nebo ochranné lhůty). Tato dávka je ženě vyplácena v délce 28 týdnů, přičemž 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu a zbývající část po něm. Na čerpání PPM obvykle navazuje čerpání rodičovského příspěvku, který lze pobírat v několika variantách. Jednou z nich je i Vámi zmíněná 4letá varianta.
Vzhledem k tomu že čerpáte 4letou variantu si dovoluji odvozovat, že nejste zaměstnankyně čerpající rodičovskou dovolenou či PPM, ale že se nalézáte "pouze" v roli osoby celodenně a řádně pečující o dítě, která pobírá rodičovský příspěvek ve 4leté variantě.
A nyní již k Vaší otázce evidence na úřadu práce a účasti na pojištěních.
Začnu nejprve pojištěními. Z hlediska zdravotního pojištění, jste "státním" pojištěncem, tj. osobou za kterou je hrazeno zdravotní pojištění státem hned z několika titulů. Jedním z nich je skutečnost, že jste příjemcem rodičovského příspěvku a dále že jste poživatelem důchodu pro invaliditu II. stupně. Výčet všech skupin "státních" pojištěnců naleznete v § 7 Zákona o veřejném zdravotním pojištění, který naleznete zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/vzp/cast2.aspx
Sociální pojištění se skládá u fyzických osob ze dvou základních složek: nemocenského a důchodového. Pokud nejste zaměstnankyně čerpající rodičovskou dovolenou nebo pokud si nepřivyděláváte v zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, tak účastna nemocenského pojištění nejste. Na rozdíl od důchodového pojištění, není možné, aby se fyzická osoba přihlásila k dobrovolné účasti na tomto pojištění. To na jednu stranu znamená, že nic nemusíte platit, ale na druhou stranu nemůžete čerpat nemocenské dávky.
Z hlediska důchodového pojištění se Vám péče o dítě do 4let věku započítává jako náhradní doba důchodového pojištění tj. bude Vám započítána na důchod viz § 5, odst. 1 písm. r) Zákona o důchodovém pojištění viz http://business.center.cz/business/pravo/zakony/duchodpoj/cast2.aspx
Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že z hlediska účasti na zdravotním a důchodovém pojištění jste nyní kryta.
Tímto nám také odpadá otázka, zda se je kvůli pojištění nutné evidovat na ÚP. Pro úplnost dodávám, že u občana který se zaeviduje na úřadu práce se předpokládá, že bude plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání a také že bude schopen nastoupit do zaměstnání. Pokud byste neměla zajištěné hlídání, tudíž byste tento požadavek nebyla schopna splnit, měl by Vás úřad práce odmítnout zaevidovat.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou