Hmotná nouze

Dotaz ze dne 15. 7. 2012 11:40.

Otázka

Dobrý den.Chtěla jsem se vás zeptat.Jsem Invalida 3 stupně beru 9248 kč.Mám poztiženou dceru ve čtvrtém stupni.A manžel o ní pečuje.Bereme i příspěvek na bydlení.To mi řekli že se k tomu nezapočítává .Chtěla jsem se zeptat.Jestli máme nárok na hmotnou nouzi?A já mám první stupen péči.A máme obě průkazku ztp /p.Jestli máme na to nárok děkuji vám za odpověď.s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

pokud žijete společně s dcerou a manželem, je Vás třeba posoudit pro účely případného nároku na dávky v hmotné nouzi dohromady.

Máte správnou informaci, že pro účely posouzení nároku na dávky v hmotné nouzi se do rozhodného příjmu nezapočítává příspěvek na péči (a to jak na straně dcery, tak na straně otce, který zajišťuje péči) či příspěvek na bydlení, takže pokud bych mohl vyjít z toho, že zde není žádný jiný příjem, byl by pro posouzení nároku jako rozhodný příjem brán pouze Váš invalidní důchod.

Bohužel neuvádíte věk dcery, jelikož v závislosti na jejím věku a zaopatřenosti se může pohybovat souhrnná částka životního minima Vaší rodiny od 7 710 Kč (dva dospělí a dítě do šesti let věku) do 8 800 Kč (tři dospělí).

Srovnáme-li příjem 9 248 Kč s výše uvedeným rozpětím životního minima 7 710 - 8 800 Kč, je na první pohled jasné, že je příjem vyšší než životní minimum, ale to ještě neznamená, že nemůžete mít nárok na dávky v hmotné nouzi.

U příspěvku na živobytí totiž platí pravidlo, že se od rozhodného příjmu může odečíst až 30 % (v Praze 35 %) na uznatelné náklady bydlení, takže by z rozhodného příjmu 9 248 Kč mohl být obratem rozhodný příjem 6 473,6 Kč (respektive 6 011,2 Kč v Praze), což by již byla částka nižší než životní minimum Vaší rodiny.

Je třeba upozornit, že částka životního minima je pouze orientační, jelikož na základě dalších skutečností může být výsledná částka živobytí vyšší či nižší než je částka životního minima a kromě toho samozřejmě existuje řada dalších okolností na jejichž základě by Vás úřad mohl odmítnout považovat za osoby v hmotné nouzi (úspory, zpeněžitelný majetek atd.), nicméně pokud můžeme uvažovat o doložení dostatečných nákladů na bydlení, mělo by podle mého názoru (založeného na poskytnutých informacích) smysl zkusit o příspěvek na živobytí požádat.

Pokud jde o doplatek na bydlení (jde o další dávku systému hmotné nouze, nikoliv o příspěvek na bydlení), tak tato dávka se přiznává osobě v hmotné nouzi, které po úhradě uznatelných nákladů na bydlení nezůstává na úhradu ostatních životních nákladů ani částka živobytí. V zásadě jde o to, jaká částka Vám bude zůstávat poté, co na jedné straně vezmeme Váš důchod 9 248 Kč, vyplácený příspěvek na bydlení a nově přiznaný příspěvek na živobytí a na druhé straně uznatelné náklady na bydlení.

Pokud bych např. vyšel z toho, že budete mít vedle důchodu 9 248 Kč příspěvek na živobytí 1 300 Kč (imaginární výše pro účely příkladu), příspěvek na bydlení 4 500 Kč a proti tomu uznatelné náklady na bydlení 7 800 Kč (opět si toliko vymýšlím pro účely příkladu), vyšlo by nám, že na jedné straně máme celkem 15 048 Kč proti nákládům 7 800 Kč. 15 048 - 7 800 = 7 248 Kč. Pokud by Vám vyšla částka živobytí 7 710, poskytl by se Vám doplatek na bydlení, jelikož na úhradu ostatních životních nákladů Vám po úhradě uznatelných nákladů na bydlení chybí 462 Kč (7 710 - 7 248).

Na závěr raději ještě jednou opakuji, že výše uvedené byl pouze příklad výpočtu a bez bližších informacích těžko mohu posoudit, jestli je u Vás nárok na doplatek reálný (záleží především na výši příspěvku na bydlení a uznatelných nákladech). V principu lze nicméně doporučit v případě pochybností raději žádost o dávku podat, jelikož při "zbytečném" podání žádosti se Vám žádost toliko zamítne, ale pokud se o dávku v odůvodněném případě nepřihlásíte, tak Vám ji nikdo nedá.

V systému hmotné nouze existují ještě tzv. dávky mimořádné okamžité pomoci, ale u těchto dávek jde o dávky určené především na jednorázové řešení mimořádných situací, které nelze řešit přes systém "stabilních" dávek (např. nutný jednorázový výdaj, prostředky na přežití do doby vyřízení dávek atd.). V případě mimořádných situacích lze doporučit probrat situaci s příslušným úřadem, jelikož u těchto mimořádných dávek je přiznání či nepřiznání dávky závislé především na jejich posouzení situace.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším