nárok na mateřskou dovolenou a možnost volby čerpání rodičovské dovolené

Dotaz ze dne 20. 7. 2012 12:54.

Otázka

Dobrý den,

po přečtení jiných příspěvků na toto téma bych se ráda ujistila, že vše chápu správně: - k 1.1.2012 jsem ukončila PP dohodou - stěhování firmy do jiného kraje, dostala jsem odstupné a nyní jsem na PU a pobírám podporu. Jsem těhotná, datum porodu je 25.1.2013. Tedy nárok na podporu v mateřství nemám. - rodičovský příspěvek mi bude přiznán, ale pouze na 4 roky (7600 do 9 měsíců veku dítěte, poté 3800 do věku 4 let). Ale toto se dá obejít, nebot manžel normálně dál pracuje. Takže pokud sepíšeme dohodu (na PU), poté si budu já moci sama rozhodnout dobu po kterou chci RP pobírat (do vyčerpání těch 220 000). Chápu to správně?

Prosím ještě o odpověd na otázku: - kdy žádat o RP, popř.kdy nejpozději lze zažádat? Šlo by to až po uplynutí 6-nedělí, tedy až by byla sepsána dohoda s otcem dítěte?

Velice děkuji, s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

odpovídám na Váš dotaz a budu se snažit postupně se vyjádřit k Vámi zmiňovaným bodům.

Za předpokladu, že by se Vám nepodařilo najít si zaměstnání do doby 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, tak Vám nárok na peněžitou pomoc (dále jen PPM) skutečně nevznikne. V opačném případě tj. pokud by se Vám podařilo najít zaměstnání, ve kterém byste byla účastna nemocenského pojištění (tzn. pracovní poměr či DPČ trvající déle jak 14 dnů, ve kterém dosáhnete alespoň 2.500,--Kč nebo DPP u které by Váš výdělek dosáhl alespoň 10 tisíc Kč měsíčně), přičemž by trval do doby 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu (nebo by Vám na tuto dobu vystačila tzv. ochranná lhůta), není vyloučeno, že byste PPM mohla čerpat. Pokud byste totiž v roce 2011 celý rok pracovala, měla byste splněny všechny zákonem stanovené podmínky tj. byla byste zaměstnaná s účastí na nemocenském pojištění, Vaše zaměstnání by v době žádosti o čerpání peněžité pomoci trvalo (či jste se vešla do ochranné lhůty) a zároveň byste měla díky předchozímu zaměstnání splněnou také podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky.

Do úvahy by mohla přicházet také situace, kdy byste se stihla nechat zaměstnat, Vaše zaměstnání trvalo do doby 6 týdnů před porodem a Vy jste neměla potřebný počet dnů účasti na nemocenském pojištění. V tomto případě byste mohla čerpat tzv. nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Tato dávka se poskytuje ženám, kterým nevzniká nárok na PPM, zároveň však splňují podmínky pro přiznání nemocenského. Nemocenské poskytované v souvislosti se vyplácí 6 týdnů před plánovaným termínem porodu a 6 týdnů po porodu. I tato dávka zakládá nárok na volbu rodičovského příspěvku.

Následující část mé odpovědi rozdělím do dvou částí:

1.)Čerpání rodičovského příspěvku při nároku na PPM nebo nemocenského poskytovaného v souvislosti s těhotenstvím a porodem – Po vyčerpání některé ze zmiňovaných dávek (PPM se čerpá v celkové délce 28 týdnů, z toho 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, zbytek po něm), byste mohla začít pobírat rodičovský příspěvek ve Vámi zvolené variantě více viz http://www.mpsv.cz/cs/2

2.) Čerpání rodičovského příspěvku aniž by Vám vznikl nárok na PPM nebo nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem – V tomto případě byste mohla požádat po narození dítěte o přiznání rodičovského příspěvku (jediným limitem je získání rodného listu dítěte, který je nezbytně nutný k podání žádosti). Následně by Vám byl přiznán rodičovský přípěvek v základní výši 7. 600,--Kč. Zároveň by s Vámi mohl Váš manžel uzavřít po uplynutí šestinedělí dohodu, na základě které bude čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Dohoda musí být písemná s úředně ověřeným podpisy. Současně s dohodou předkládáte vyplněnou žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, která je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečen nebo zde: http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/07E3C911-3951-40CB-B347-FA31108C7C43/0/89_624_8I_2012_2_AW.pdf Podotýkám, že od nového roku je nutné ji sepsat na dobu alespoň 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů.

Jelikož by tímto počinem vznikl Vašemu manželovi denní vyměřovací základ, který se stanovuje při přiznání peněžité pomoci v mateřství, mohla byste později tj. do doby dovršení 10 měsíců věku dítěte, provést změnu čerpání rodičovského příspěvku. Nyní nastíním konkrétní kroky, které by bylo potřeba udělat poté, kdy byla uzavřena výše uvedená dohoda. K potvrzení denního vyměřovacího základu manžela se použije tiskopis „Potvrzení o výši denního vyměřovacího základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“, který je možné stáhnout zde:https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome K tomuto potvrzení doloží manžel také „Přílohu k žádosti o dávky nemocenského pojištění“, kterou vyplní zaměstnavatel, ta je dostupná zde:www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4C23-A21A-DA162D009977/0/896214.pdf.

Oba tiskopisy se doručují na místně příslušný úřad práce – oddělení nepojistných dávek, to je následně postoupí k posouzení příslušnému pracovišti Správy sociálního zabezpečení. Ani jeden z těchto tiskopisů však nejsou žádostí o změnu čerpání rodičovského příspěvku. Pokud byste již dříve požádala o přiznání rodičovského příspěvku, tak není nutné podávat novou žádost. Bude totiž stačit vyplnit tiskopis „Volba výše rodičovského příspěvku“ , který opět naleznete zde: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome I tento tiskopis se doručí současně s ostatními příslušnému úřadu práce – oddělení nepojistných dávek.

Pokud se rozhodnete požádat o rodičovský příspěvek až po výše uvedeném vystřídání se v péči, podáte výše uvedené doklady o nároku na PPM a vyměřovacím základu současně se samotnou žádostí o přiznání rodičovského příspěvku.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším