Vyplatí se přechod na novou variantu rodičovského příspěvku a mám na přestup nárok?

Dotaz ze dne 26. 7. 2012 22:05.

Otázka

Dobrý den,

pobírám Rodičovský příspěvěk ode dne narození dcery tj.2.4.2010 (předcházela 3letá varianta rodičovské dovolené na staršího syna, na kterou jsem měla tehdy nárok jako student v ochranné lhůtě), tedy nyní 4 letou variantu, protože na tříletou jsem podle tehdejší novely již neměla nárok (tedy jsem neměla nárok ani na peněžitou pomoc v mateřství, taktéž manžel OSVČ neplatící nemocenské pojištění).

Zajímalo by mě,zda mám nárok na přechod na novou variantu a jestli se mi to vůbec vyplatí.

Přivydělávám si jako OSVČ a mám úlevy od sociálního pojištění, na zdravotním platím asi jen 100kč měsíčně. Na plný úvazek plánuji začít pracovat v září 2013, to bude mít dcera cca 3,5 roku a bude chodit do školky. Chápu správně, že při ponechání stávající 4leté varianty a docházce dcery do školky od 3 let si můžu přivydělat jako OSVČ a nemusím tak platit soc. pojištění, a i na zdravotním budu mít nadále úlevy? Je to nějak omezené výší vydělaných peněz nebo délkou pobytu ve školce? Lze přejít ze stávající 4leté varianty na novou variantu, ale ponechat si také 4letou (kvuli zrušení omezení školní docházky apod.)?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

ať již jde o starý či nový režim rodičovského příspěvku, ani v jednom případě se neřeší, zda a v jakém rozsahu je rodič čerpající rodičovský příspěvek výdělečně činný a jakého dosahuje výdělku.

V obou případech je rozhodující zajištění péče o dítě, přičemž právní úprava před a po novém roce se liší podle toho, jaká míra kolektivní péče (jesle, MŠ a obdobné zařízení) je přípustná. Na možnosti zajistit péči jinou zletilou osobou (chůva, babička, zletilý sourozenec, druhý rodič, sousedka...) se nic nezměnilo.

Podle starší právní úpravy, jejíž režim dále běží pro Váš rodičovský příspěvek, byla kolektivní péče o dítě přípustná:

1) u dítěte mladšího 3 let po dobu nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci bez ohledu na délku pobytu (za jeden den se počítá 30 minut i celý den),

2) u dítěte, které dovršilo 3 léta věku, se bylo nutné vejít buď do limitu:

2a) nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci bez ohledu na délku pobytu (za jeden den se počítá 30 minut i celý den),

nebo

2b) nejvýše 4 hodin denně bez ohledu na počet dnů v kalendářním měsíci.

Nová právní úprava je podstatně liberálnější - dítě, které nedosáhlo 2 let věku, má povolený rozsah 46 hodin v kalendářním měsíci (takže si již krátkým pobytem rodič nevyčerpá celý den) a u dětí starších dvou let je pobyt v těchto zařízeních bez limitu.

V dotazu neupřesňujete, zda řešíte u dcerky celodenní pobyt v MŠ, ale z kontextu ("práce na celý úvazek") předpokládám, že tomu tak je.

Pokud bych vyšel z toho, že by se u Vás dál používala starší právní úprava, tak byste o rodičovský příspěvek přišla, jelikož by byla v mateřské škole déle než povolené 4 hodiny denně. Naopak v případě použití nové právní úpravy byste v tomto věku již žádné limity pobytu řešit nemusela.

Je možné přejít na nový režim?

Otázky přechodu řeší tzv. přechodná ustanovení k příslušné novele (č. 366/2011 Sb.), konkrétně jde o odst. 4.

Podle něj platí, že u nároku na rodičovský příspěvek, na který vznikl nárok před účinností nové právní úpravy, může rodič:

a) čerpat rodičovský příspěvek nadále podle úpravy platné před účinností novely,

nebo

b) nejdříve 1. ledna 2012 požádat o změnu rodičovského příspěvku podle právní úpravy platné od 1.1.2012.

V příslušném ustanovení není řešeno, zda žádost o změnu je vázána na možnost určit si jinou výši rodičovského příspěvku, či nikoliv (formuláře vychází z toho, že si člověk chce rozvrhnout čerpání příspěvku jinak než jak ho má aktuálně rozvržený). Lze si představit jak výklad, že lze, tak že nelze, provést změnu z "pevné čtyřleté" na "pevnou čtyřletou"

Bohužel mi není známo, zda na tuto otázku existuje na Úřadech práce jednotný názor. Lze tudíž doporučit poradit se přímo s místně příslušným pracovištěm Úřadu práce, zda v této situaci budou akceptovat přechod pod nový právní režim či nikoliv, respektive můžete zkusit rovnou žádost podat a uvidíte, jak bude vyřízena.

Osobně se kloním k tomu, že by přechod pod novou právní úpravu měl být umožněn a pokud v prvním stupni neuspějete, doporučil bych zkusit odvolání.

Závěrem musím ve stručnosti zareagovat na to, jaké jsou Vaše povinnosti coby OSVČ. Máte pravdu, že po dobu pobírání rodičovského příspěvku může být Vaše samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší, ale to neznamená, že byste nikdy nemusela platit sociální pojištění.

Sociální pojištění si můžeme rozdělit na nemocenské a důchodové.

Nemocenské pojištění je obecně u OSVČ dobrovolné, takže pokud se k němu sama nepřihlásíte, nevznikne Vám povinnost pojistné hradit (na druhou stranu nebudete mít nárok na dávky ze systému nemocenského pojištění).

Účast na důchodovém pojištění Vám však může vzniknout nejen na základě dobrovolného přihlášení, ale i v závislosti na výši příjmu. Např. pro rok 2012 je pro vedlejší samostatnou výdělečnou činnost hranicí příjmu pro povinnou účast na důchodovém pojištění částka 60 328 Kč (v případě výkonu činnosti po celý rok, jinak se částka adekvátně krátí).

Mám-li výše uvedené shrnout - výše výdělku není podstatná pro nárok na rodičovský příspěvek (zde rozhoduje zajištění péče o dítě), ale u osoby z titulu pobírání rodičovského příspěvku podnikající v režimu vedlejší samostatné výdělečné činnosti je rozhodující pro povinnost hradit si pojistné na důchodovém pojištění.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším