Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Práce mimo EU a podpora v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den, odjíždím na Nový Zéland. Výpověď v práci mám k 5.10. letenku na 26.10. Návrat dle toho, jakou práci najdu. Mé dotazy zní: 1 - Pokud budu pobírat příspěvek v nezaměstanosti od 5-26.10.(odhlášení z úřadu práce) a vrátím se za 3 měsíce bez jakékoliv práce mezitím, můžu se znovu nahlásit a pobírat následně zbytek dávek?
2 - Pokud práci najdu a vrátím se třeba za 1-5 let, jak se počítají dávky, když se vrátím zpět? (v rámci zemí EU mi to je jasné)
3 - Musím po celou dobu navíc platit zde v ČR zdravotní pojištění - minimum 1080,- Kč? Sociální si odhlásím.
4 - Mám po návratu za těch 1-5 let nárok na navrácení např. daní, nebo poplatků na zdravotní pojištění? Velmi děkuji s pozdravem.
Odpověď
Dobrý den,
řešíte pobyt mimo EU, takže budu dále řešit situaci bez ohledu na režim EU a tudíž i níže uvedené informace ignorují situace vznikající v souvislosti s pobytem v jiném státě EU.
V zásadě tak můžeme u zdravotního pojištění rozlišovat tři režimy:
a) "běžící" zdravotní pojištění v ČR,
b) dočasné "vynětí" ze zdravotního pojištění v ČR,
c) "ukončené" zdravotní pojištění v ČR.
Varianta a) je samozřejmě nejjednodušší - zdravotní pojištění v ČR Vám běží na základě toho, že v ČR pracujete, nebo zde máte trvalý pobyt, takže pokud neukončíte trvalý pobyt v ČR, musíte si sice platit zdravotní pojištění, ale tím je vše vyřízeno a nikdo v zásadě neřeší, jestli jste či nejste v zahraničí mimo EU. Nepočítejte zde však s žádnou refundací, jelikož z právního hlediska Vám nic nebrání si v případě potřeby "odskočit" do ČR a čerpat zde zdravotní péči.
Další varianta b) se v systému zdravotního pojištění správně označuje jako "dlouhodobý pobyt v cizině" a vztahuje se na situace nepřetržitého pobytu v cizině delšího 6 měsíců. Zde máte možnost písemně zdravotní pojišťovně nahlásit odjezd do zahraničí a odevzdat český průkaz pojištěnce. Po návratu zdravotní pojišťovně oznámíte návrat a doložíte, že jste byl v cizině zdravotně pojištěn a tím je věc vyřízena. V danou dobu jste na jedné straně své české pojišťovně neplatil pojistné a na druhé straně jste v ČR nečerpal péči, kterou by Vám musela proplácet.
Poslední variantou je "trvalé" opuštění České republiky, nebo-li odhlášení trvalého pobytu (hlásíte na evidenci obyvatel, kde rovněž odevzdáváte občanský průkaz), v této situaci přestane být pojištěncem ke dni ukončení pobytu na území České republiky (samozřejmě opět musíte odevzdat průkaz pojištěnce).
Nepředpokládám, že byste v této fázi uvažoval o vystěhování z ČR, takže se v zásadě musíte rozhodnout mezi variantou a) a b). Předpokládáte-li, že v cizině zůstanete déle než 6 měsíců, lze doporučit variantu b) s tím, že se samozřejmě můžete vrátit i dříve (nezříkáte se práva návratu), nicméně v takovém případě se bude třeba obratem dostavit na zdravotní pojišťovnu a to nejen kvůli opětovnému vydání české průkazu pojištěnce, ale také kvůli doplacení pojistného, jelikož nesplníte podmínky pro dočasné vynětí z českého pojištění.
Z hlediska uznání odpracované doby se obávám, že Česká republika bude k Vaší práci odvedené na Novém Zélandu přistupovat tak, jako byste nepracoval, jelikož zde neexistuje žádná dohoda, která by řešila uznání odpracované doby. Mezinárodní smlouvy tohoto typu však nejsou zrovna předmětem naší specializace, takže Vám zde můžeme doporučit obrátit se na příslušné úřady (http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/australie_a_oceanie/novy_zeland/kontaktni_cesky_urad/index.html) a ověřit si aktuální vztahy mezi ČR a NZ.
Co to ve výsledku znamená? Pokud se vrátíte natolik brzo, že budete splňovat podmínky pro přiznání české podpory v nezaměstnanosti (min. 12 odpracovaných měsíců za poslední dva roky), budete mít možnost dočerpat si nevyčerpanou část podpůrčí doby. Pokud se však vrátíte až po letech, tak z pohledu české státu nemáte za poslední dva roky nic odpracováno a tudíž podporu v nezaměstnanosti nedostanete.
Stejně tak Vám vznikne "mezera" v důchodovém pojištění, nicméně tu lze řešit tzv. dobrovolnou účastí na důchodovém pojištění (dobrovolně se přihlásíte a budete si platit české důchodové pojištění - http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobrovolna.htm).
V textu jsem již odpověděl na Vaše otázky, ale pro přehlednost si dovolím rekapitulaci:
1 - ano.
2 - podporu v nezaměstnanosti nedostanete.
3 - pokud půjde o tzv. dlouhodobý pobyt v cizině a vše řádně nahlásíte a doložíte, tak nikoliv.
4 - nevím, jaké daně byste chtěl vracet. Pokud si nevyřídíte na zdravotní pojišťovně režim dlouhodobého pobytu v cizině, nic se Vám na zaplaceném pojistném vracet nebude.
V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.