Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Započítání invalidního důchodu do příjmu rodiny
Otázka
Dobrý den, můj syn je od narození nevidomý. Od 18ti let je příjemcem plného invalidního důchodu 3. stupně. Byl mu vyměřen tehdy jako studentovi na spodní hranici. T.č. je ženatý a narodila se mu dcera. Protože je ale zároveň zaměstnaný , pobírá plat opět na spodní hranici. Manželka byla po 4 měsících od uzavření manželství, kdy její příjem byl cca 9000 Kč, uznána práce neschopnou pro těhotenství a t.č. pobírá peněžitou pomoc v mateřství ve výši pouhých 5 500 Kč. Syn byl překvapen, že jeho invalidní důchod , který byl vždy posuzován, jakožto pouze osobní příjem, je započítáván do příjmu rodiny , bez ohledu na nutné náklady , související s kompenzací postižení. Mám dotaz, zda skutečně se invalidní důchod započítává do příjmu celé rodiny? Jedná o výpočet přídavku na dítě. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
odpověď na Váš dotaz nalezneme v § 5 odst. 1, písm. c) Zákona o státní sociální podpoře, ze kterého vyplývá, že za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují také dávky nemocenského a důchodového pojištění.
Jinými slovy, v situaci kdy se zjišťují celkové příjmy rodiny za účelem ověření, zda rodina Vašeho syna splní podmínky pro přiznání přídavku na dítě, u kterého podmínky pro vznik nároku upravuje Zákon o státní sociální podpoře, jsou pracovníci úřadu práce povinni do těchto příjmů zahrnout i důchod Vašeho syna, jelikož se jedná o dávku důchodového pojištění viz výše.
Vzhledem k tomu, že je nezaopatřené dítě – příjemce této dávky, společně posuzováno se svými rodiči, je nutné do celkového příjmy rodiny zahrnout všechny posuzované příjmy tj. důchod i mzdu Vašeho syna, ale také peněžitou pomoc v mateřství, kterou pobírá snacha (jedná se o dávku nemocenského pojištění).
Je pravda, že existují dávky, u kterých se neberou v potaz příjmy rodinných příslušníků v domácnosti (např. příspěvek na péči, invalidní důchod, dávky nemocenského pojištění, příspěvek na mobilitu aj.), nicméně přídavek na dítě mezi ně nepatří.
Právě např. zmiňovaný příspěvek na péči slouží k úhradě sociálních služeb či zajištění péče pro osoby se zdravotním postižením, nelze ho použít pro jiné účely a pro svůj "kompenzační" charakter by se pro účely přídavku na dítě nezapočítával. Invalidní důchod však nemá charakter dávky účelově sloužící k úhradě zvýšených nákladů spojených s postižením, nýbrž má nahrazovat chybějící příjem (mzdu) či jeho část a počítá se s tím, že se jako příjem použije.
Pro úplnost dodávám, že nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, jestliže rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,40. Orientačně si lze ověřit vznik nároku na tuto dáku pomocí pomocí kalkulačky na http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-pridavku-na-dite.php?stayform=true
Zároveň si dovolím upozornit, že přídavek na dítě má specifické rozhodné období, za které jsou posuzovány příjmy. U této dávky se příjmy zkoumají i více než rok zpětně. Rozhodným obdobím je totiž kalendářní rok, který bezprostředně předchází roku, do kterého spadá počátek období od 1. 10. do 30. 9. následujícího roku. Jinými slovy - do 30. 9. 2012 se vychází z příjmu za rok 2010 a od 1. 10. 2012 až do 30. 9. 2013 se budou posuzovat příjmy dosažené v roce 2011.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou