Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Na jake dávky má nárok nezaměstnaná matka samozivitelka po ukončení MD
Otázka
Dobry den,chtela bych se zeptat o jake davky,priplatky,pridavky si mohu zazadat,kdyz jsem evidovana na UP 1.měsic po ukonceni 4.leté materske dovolene.Jsem sama s dcerou ktera chodi do skolky do 12.h.Alimenty beru polovicni nez byli urceny soudem.Najem platim 4600kc a úrad prace mi priznal podporu neco pres 3000kc.Dekuji za pomoc
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že zmiňovaných "něco přes 3000 Kč" je podpora v nezaměstnanosti přiznaná z náhradní doby zaměstnání, jelikož jste v pro Úřad rozhodujících posledních dvou letech neměla "klasicky" odpracovaných 12 měsíců. Konkrétně by tudíž mělo jít po první dva měsíce pobírání podpory o částku 3 562 Kč (třetí a čtvrtý měsíc půjde o 2 847 Kč a poslední pátý měsíc o 2 698 Kč).
Uvádíte, že žijete sama s dcerou ve věku čtyř let. Bohužel neuvádíte nic o výši výživného. Respektive nevíme, kolik bylo určeno soudem a tudíž ani kolik je ona fakticky hrazená polovina. Nemůžeme tudíž posoudit, jaký je celkový příjem Vaší rodiny z hlediska nároku na dávky. Nemohu vyloučit, že výživné je natolik vysoké, že na některé z níže uvedených dávek nebudete mít nárok. Dále se také připravte na to, že od Vás budou požadovat, abyste zahájila kroky k vymáhání výživného, jelikož v opačném případě Vám nebudou věřit, že výživné nepobíráte v plném rozsahu.
Obecně vzato můžeme uvažovat o následujících dávkách.
PŘÍDAVKY NA DĚTI - jde o dávku ze systému státní sociální podpory, která se přiznává v závislosti na výši rozhodného příjmu. Velmi specifické je u této dávky to, že se příjem zkoumá vždy za kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do kterého spadá začátek období od 1. října do 30. září následujícího roku. To jinými slovy znamená, že do konce září se vychází z roku 2010 a od 1.10.2012 až do 30.9.2013 se bude vycházet z příjmů v roce 2011. Pro získání této dávky musí být příjem rodiny nižší než 2,4 násobek jejího životního minima.
Jaké je Vaše životní minimum? Vyjdu-li z toho, že Vaši domácnost tvoříte Vy jako dospělá osoba a Vaše dítě ve věku čtyř let, jde celkem o 4 880 Kč.
Přídavek na dítě je dávka vyplácená v pevných částkách podle věku dítěte - do šesti let věku jde o 500 Kč.
PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ - jde o základní dávku na úhradu bytových potřeb. Bohužel je v současnosti nastavená dosti restriktivně a můžete o ní požádat pouze pokud dotčený byt máte skutečně v nájmu (respektive pokud by šlo družstevní byt či byt v osobním vlastnictví) a máte v něm hlášený trvalý pobyt. Pokud byste měla pobyt hlášený někde jinde, nebo pokud by šlo např. o podnájem, neměla byste možnost tuto dávku získat.
Pro výpočet příspěvku je třeba na jedné straně určit rozhodný příjem a na druhé straně uznatelné náklady na bydlení. Na bydlení nelze uznat vše (např. vlastníkovi bytu nelze uznat splátku hypotéky, či družstevníkovi splátku anuity) a především je celková výše nákladů limitována tabulkami tzv. normativních nákladů. Ty jsou rozděleny podle typu bydlení (nájemní byty X byty v OV a BD), velikosti obce a počtu členů domácnosti. Např. v případě nájemního bytu v Praze je pro dvoučlennou domácnost stanovena částka 10 144 Kč. Případné náklady jdoucí nad tuto částku by se pro výpočet dávky nezohlednily.
Samotný výpočet dávky vychází z toho, že by z rozhodného příjmu měla domácnost na uznatelné náklady na bydlení vydávat maximálně 35 % v Praze a 30 % v ostatních obcích.
To znamená, že např. při rozhodném příjmu 5 000 Kč a uznatelných nákladech 4 600 Kč, nám vychází 30 % příjmu na částku 1 500 Kč, takže příspěvek na bydlení by se mimo Prahu přiznal v částce 3 100 Kč (4 600 - 1 500 = 3 100).
Dále se dostáváme k dávkám tzv. pomoci v hmotné nouzi. Jak název napovídá, jde o dávku určenou pro případy, kdy se žadatel o dávku ocitá v hmotné nouzi, kterou není schopen bez pomoci překonat. U těchto dávek se hodnotí nejen příjem, ale celková situace, takže např. dávku nedostane osoba, která má úspory, ze kterých je zatím schopna své živobytí hradit.
PŘÍSPĚVEK NA ŽIVOBYTÍ - jde o základní dávku systému pomoci v hmotné nouzi a jedná se o podstatně složitějšího nástupce dříve používaného dorovnání do životního minima. Charakteristické zde je, že se nedorovnává do životního minima, ale do tzv. částky živobytí, která podle okolností může být nižší nebo vyšší než částka životního minima. Významné je i neopomínat specifický přístup k rozhodnému příjmu, kdy se některé typy příjmů započítávají jen z části a dále skutečnost, že se z rozhodného příjmu odečítá 30 až 35 % na náklady bydlení. V souhrnu to znamená, že v řadě případů nárok na tuto dávku splní i žadatel, u kterého se na první pohled zdá, že jsou jeho příjmy vyšší než jeho částka živobytí.
Nevím, jaké má Vaše rodina celkové příjmy, ale pokud nedostáváte poměrně vysoké výživné na dceru, zjevně budete pod částkou životního minima a rozhodně byste o tuto dávku měla zkusit požádat.
DOPLATEK NA BYDLENÍ - je v zásadě doplňková dávka používaná v situaci, kdy osobě pobírající příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení nezbývá po uhrazení uznatelných nákladů na bydlení ani částka živobytí. Významné však je, že lze tuto dávku na základě přiznání výjimky vyplácet i osobě užívající jinou formu bydlení, než jaká je vyžadována pro příspěvek na bydlení.
MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC V HMOTNÉ NOUZI - jde o dávku, která má v zásadě řešit různé situace, které nelze řešit v rámci ostatních dávek (např. proto, že by žadatel umřel hlady dříve, než by se rozhodlo o příspěvku na živobytí). U této dávky je dán úřadu velmi široký prostor k uvážení, takže je obtížné odhadovat, kdy bude a kdy nebude uznáno, že je situace natolik mimořádná, že je třeba tento typ dávky přiznat.
Mám-li výše uvedené shrnout: nemám sice přesnější údaje, ale z toho co mám k dispozici, bych Vám doporučil požádat si o přídavky na děti, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení (pokud zjevně výše uvedené nebude stačit) a bude-li zde nějaký mimořádný výdaj (např. se Vám rozbije pračka) či situace, lze zkusit i dávku mimořádné okamžité pomoci. Výše uvedené dávky řeší Úřad práce (jde však o jiný odbor, než jaký řeší podporu v nezaměstnanosti - v některých obcích sídli i v jiné budově).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.