Dávky hmotné nouze po porodu a úhrada za pobyt v porodnici

Dotaz ze dne 16. 10. 2012 22:14.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo hradí náklady za pobyt v porodnici po dobu hospitalizace rodičky, když jsem samoživitelka vedená na ÚP a pobírám dávky hmotné nouze. Přítel přiznal otcovství, bude uveden v rodném listě dítěte. Nežijeme ale spolu a máme zatím pouze potvrzení z matriky, že každý má trvalé bydliště jinde a že každý hradí své náklady na svou domácnost. Návrh k soudu o úpravě výživného na miminko je možný podat zřejmě až po porodu(?) Než na nás dojde řada a pozvou nás k soudu, může to trvat ale třeba i rok. Jak to bude do té doby s mými financemi? Budu nadále pobírat dávky hmotné nouze, příspěvek na bydlení a přídavek na dítě (mám již jedno dítě ve vlastní péči z minulého vztahu)? Nebo když zatím nebudeme mít soudně potvrzené alimenty, ale jen výše uvedené potvrzení z matriky, tak se do té doby bude přítelův plat započítávat do mých příjmů, i když s námi nežije? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud pobíráte dávky hmotné nouze, pak jste od regulačního poplatku (100 Kč za den pobytu v porodnici) osvobozena, pokud o tom předložíte příslušné potvrzení, které nesmí být starší jak 30 dnů. Doporučujeme vyzvednout si toto potvrzení na úřadu práce ještě před porodem.

Máte pravdu, že může chvíli trvat, než soud rozhodne o úpravě poměrů k nezletilému dítěti a určí otci výši výživného. To ale neznamená, že do té doby otec nemusí nic platit! Vyživovací povinnost k dítěti vzniká narozením dítěte a otec by měl tudíž již od porodu přispívat na výživu dítěte bez ohledu na to, že návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítěti třeba ještě ani nebyl podán na soud.

První variantou je, že se s otcem na výchově a výživě domluvíte, otec začne výživné v dohodnuté částce sám posílat a soudu následně předložíte tuto dohodu ke schválení (soud může rozhodnout o úpravě výchovy a výživy odlišně od dohody rodičů, pokud dojde k závěru, že je to v zájmu dítěte).

Nebude-li dohoda možná a otec nebude posílat výživné na dítě, či bude posílat podle Vašeho názoru nepřiměřeně nízkou částku, můžete podat k soudu návrh na úpravu poměrů k dítěti sama a zároveň požádat, aby soud ve věci vydal tzv. předběžné opatření. Je totiž samozřejmě logické, že dítě musí být vyživováno a jeho výživa nepočká, než soud rozhodne. Proto je možné prozatímně upravit poměry k dítěti formou předběžného opatření, které by soud měl vydat ve lhůtě sedmi dnů, pokud v návrhu uvedete vše potřebné k rozhodnutí (soud nemá čas zajišťovat si vlastní důkazy, takže je třeba, abyste mu všechny rozhodné věci sama dodala v listinné podobě).

Pro úplnost je na místě dodat, že pokud otec nebude přispívat na výživu po dobu delší čtyř měsíců, zřejmě se tím dopustí trestného činu zanedbání povinné výživy.

Vedle výživného na dítě je na místě zmínit i Váš vlastní nárok na příspěvek na úhradu nákladů a výživy neprovdané matky. Jelikož za otce dítěte nejste provdána, máte nárok, aby Vám otec dítěte přispěl na náklady spojené s těhotenstvím a porodem (pozor na to, že musí jít o Vaše náklady, jako např. těhotenské oblečení a nikoliv o náklady dítěte, jako je např. výbavička pro novorozence) a dále přispíval na Vaši výživu po dobu dvou let. Jde o Váš vlastní nárok, takže pokud se o tomto příspěvku budete s otcem schopna dohodnout, nemusíte si nechávat dohodu schválit soudem (soud kontroluje, aby rodiče nepoškodili dítě, které se ještě samo nemůže bránit, ale nemá důvod kontrolovat, co si o svých vlastních nárocích dohodnou dospělí, svéprávní lidé). Nebudete-li se schopni dohodnout, můžete samozřejmě otce o tento příspěvek žalovat u soudu a i zde lze v případě naléhavosti situace požadovat, aby soud ve věci vydal předběžné opatření.

Z hlediska sociálních dávek je samozřejmě třeba nahlásit, že došlo ke změně rozhodných skutečností (narození dalšího dítěte). Dále počítejte s tím, že otce dítěte je automaticky považován za společně posuzovanou osobu, takže bude třeba požádat, aby nebyl posuzován společně s Vámi a dětmi. Úřadu bude nutno doložit, že spolu skutečně nevedete společnou domácnost. Tradičně se lze setkat s požadavkem, abyste úřadu předložila kopii u soudu podaného návrhu na úpravu poměrů k nezletilému dítěti. Vychází se z toho, že pokud spolu skutečně nežijete, potřebujete si soudně upravit poměry k narozenému dítěte. Nicméně lze doporučit projednat situaci přímo s Vaším místně příslušným úřadem, abyste věděla, co ve Vašem případě budou požadovat, aby Vám s vyloučením otce nedělali problémy.

Z hlediska jednotlivých dávek pak zřejmě budete moci po narození dítěte pobírat z dávek státní sociální podpory:

a) přídavky na děti - po narození dítěte bude možné pobírat přídavky na obě děti,

b) příspěvek na bydlení - s vyšším počtem členů domácnosti máte vyšší maximální strop uznatelných nákladů (nemůžeme posoudit, nakolik je to pro Vás významné, jelikož netušíme nic o Vašich bytových poměrech), uznatelné náklady na bydlení se srovnávají s Vašimi příjmy, takže pokud stoupnou Vaše příjmy (rodičovský příspěvek, výživné na Vás a na děti), bude nutné následně přepočítat výši příspěvku (respektive by nárok na příspěvek zanikl, pokud by příjmy stouply do té míry, že na uznatelné náklady na bydlení stačí 30 % (v Praze 35 %) Vašich příjmů),

c) rodičovský příspěvek - jelikož vzhledem k nezaměstnanosti zřejmě nebudete mít nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem ani na peněžitou pomoc v mateřství, budete mít sama o sobě možnost pobírat rodičovský příspěvek pouze ve variantě do čtyř let věku dítěte. To znamená od měsíce, ve kterém se dítě narodilo, do devíti měsíců věku dítěte 7 600 Kč měsíčně a poté až do čtyř let věku dítěte 3 800 Kč měsíčně. Pokud byste měla zájem o jinou variantu čerpání, bylo by si nutné "vypomoci" případným nemocenským pojištěním otce dítěte (http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4).

Pokud tyto dávky spolu s výživným nebudou dosahovat částky živobytí Vás a s Vámi společně posuzovaných osob, budete moci dále pobírat z dávek hmotné nouze příspěvek na živobytí a případně i doplatek na bydlení (záleží na Vašich bytových poměrech). Pro nárok na dávky hmotné nouze tedy bude třeba uplatnit nároky na dávky státní sociální podpory a na výživné. Dávky v hmotné nouzi totiž slouží osobám v hmotné nouzi a za osobu v hmotné nouzi se nepovažuje ten, kdo má možnost uplatněním příslušného nároku svoji situaci řešit, ale nečiní tak.

Na druhou stranu dávky pomoci v hmotné nouzi slouží také pro případy, kdy byste neměla na přežití do doby, než získáte jiné dávky či výživné. Nemusíte tudíž čekat na vyřízení dávek státní podpory a určení výživného, ale je třeba počítat s tím, že úřad bude požadovat, abyste mu doložila, že tyto věci řešíte a pokud tak neučiníte, dávka Vám bude odejmuta.

Vyjdeme-li konkrétně z toho, že v současnosti pobíráte příspěvek na živobytí ze systému dávek v hmotné nouzi, bude v souvislosti s narozením dítěte zvýšena částka živobytí (přičte se částka živobytí na nově narozené dítě), přezkoumá se, jestli by Vás nebylo na místě posoudit společně s otce novorozence (již jsme řešili výše, že ho bude třeba vyloučit), a bude se řešit, jestli Vám nevznikly nové nároky, jejichž uplatněním byste mohla zlepšit svoji ekonomickou situaci (již zmíněné výživné na dítě, příspěvek neprovdané matce a dávky státní sociální podpory). Pokud se následně zvednou Vaše příjmy, dávka se přepočte a v případě "dostatečných" jiných příjmů i odejme.

Máme-li výše uvedené shrnout, tak, až se Vaše druhé dítě narodí, doporučujeme zajít, jak jen to bude možné, na Váš příslušný úřad práce a oznámit jim změnu poměrů (správně byste měla do 8 dnů od změny poměrů, tj. od narození dítěte), zkonzultovat svoji situaci a vyzvednout si potřebné formuláře.

Na případné další Vaše dotazy rádi odpovíme.

Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším