Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na PPM po rozvázání pracovního poměru
Otázka
Dobrý den, tímto Vás chci poprosit o radu. Zajímá mě jestli mám nárok na PPM. 25.4.2O12 se mnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr (před ukončením pracovního poměru jsem byla 3 roky na rodičovské dovolené). 5tý den po rozvázání pracovního poměru jsem zjistila že jsem znovu těhotná a proto jsem využila 7denní ochranné lhůty a zaměstnavateli předala neschopenku. Neschopnost mi tedy běží od 30.4.20012. Plánovaný termín porodu mám 6.1.2013. Na PPM bych měla nastoupit 26.11.2012. Mám na ni nárok? Pokud nemám, nastoupím od porodu dítě na rodičovskou dovolenou, o kterou budu muset požádat přes manžela, abych si mohla volit délku pobírání. Jaká bude výše měsíčního RP, pokud ho budu pobírat už od narození po dobu 3let?? Pokud nemám nárok na PPM může mě doktor nechat na neschopence až do porodu? Pokud né budu od plánovaného nástupu na PPM 26.11.2012 do porodu 6.1.2013 bez prostředků?? Nebo je tu ještě jiná možnost jak na tu dobu získat finanční pomnoc? Moc Vám děkuji za odpověď S pozdravem Ř.
Odpověď
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má žena, která nastoupí na PPM v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání, tj. do 180 dnů (pokud však zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dnů, pak činní ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání). Předpokladem je, že zaměstnání skončilo v době těhotenství. Ve Vašem případě uběhne od skončení pracovního poměru do nástupu na PPM 215 dnů, proto nárok na PPM nebudete mít.
Do porodu můžete být v pracovní neschopnosti, pokud tak určí Váš ošetřující lékař. Pokud by Vám pracovní neschopnost ukončil,což je již méně pravděpodobné, doporučuji registrovat se na úřadu práce, kde byste mohla mít za splnění podmínek nárok na podporu v nezaměstnanosti a bylo by za Vás hrazeno zdravotní pojištění, popř. nastoupit do nového zaměstnání. Pokud by Však pracovní neschopnost trvala, je lékař povinen Vás uznat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu práce neschopnou v souvislosti s porodem.
K rodičovskému příspěvku uvedu informace z http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp :
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte.
Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku.
V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší.
Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně.
Rodič si může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč také v případě, když ke dni narození nejmladšího dítěte v rodině nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že během pobírání rodičovského příspěvku z titulu péče o dříve narozené dítě uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Výše Rodičovského příspěvku bude záležet na tom, kdo o něj z Vás dvou bude žádat a jak vysoký příjem měl.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou