Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mám nárok na sociální příspěvky po skončení RD?
Otázka
Dobrý den, jsem vdaná, mám dvouletou dcerku a RD mi končí v únoru 2013. Na pozemku mojí tchýně jsou dva domky, v jednom žiji já s dcerkou, ve druhém můj manžel (žijeme odděleně již několik měsíců), já i dcerka zde máme trvalé bydliště (nikdo jiný, manžel též ne). Po skončení MD jsem podepsala výpověď z práce dohodou (zdůvodnění nadbytečnost), byly mi vyplaceny odstupné platy. Dcerce budou tři roky, tedy možnost přijetí do školky, až v říjnu 2013, tudíž i když se po skončení RD půjdu zaevidovat na ÚP, práci nebudu moci vykonávat, protože se celodenně starám o dceru. Manžel na ÚP v evidenci není a nebude (nechce), oficiální příjem z jeho strany je nulový. Já nyní pobírám 11.500,-/měs rodičovský příspěvek. Mám šanci jako vdaná, ovšem s manželem, který pro úřady už mnoho let prakticky neexistuje, na nějaký sociální příspěvek do doby než mi vezmou dítě do školky? Rozvod mou současnou situaci neřeší(nasekal během manželství spoustu dluhů, navíc s rozvodem nesouhlasí, rozvodové řízení by bylo na dlouhé lokte). A ještě jeden dotaz, něco měsíčně domů přinese, a i to něco je potřebné, proto se chci zeptat, jestli pro něj budou plynout nějaké problémy z toho, že uvedu na sociálce, že mám nepracujícího manžela (není mým cílem mu udělat problémy, potřebuji, aby aspoň tak jak funguje, fungoval dál, než se postavím na vlastní nohy). Je to složitá situace, a popravdě jsem dost zoufalá, nevím, co dělat. Hlídání dcerky někým jiným není možné, chůvu nebude možné zaplatit a nikdo jiný z rodiny hlídat když budu v práci, nemůže.
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska úřadu práce nelze počítat s registrací a vyplácením podpory v nezaměstnanosti, pokud je Vaše situace taková, že vzhledem k potřebě péče o dítě si nemůžete řádnou práci hledat a v případě jejího nalezení do ní nastoupit. Na zdravotní pojišťovně budete moci nahlásit, že dále pečujete o dítě mladší sedmi let a zdravotní pojištění za Vás následně bude hradit stát. V systému důchodového pojištění Vám lze uznat péči o dítě jako náhradní dobu důchodového pojištění do čtyř let věku dítěte (v současnosti není nutno zvlášť hlásit - tato doba se uvede až v žádosti o důchod). Nemocenské pojištění Vám již v současnosti neběží (vycházím z toho, že již došlo ke skončení Vašeho pracovního poměru dohodou) a skončení pobírání rodičovského příspěvku na této skutečnosti nic nezmění (mluvit o rodičovské dovolené je nepřesné - rodičovská dovolená v pravém smyslu je vázána na zaměstnání, po skončení zaměstnání není kde dovolenou čerpat).
Mohu-li předpokládat, že zde není důvod uvažovat o dávkách pro osoby se zdravotním znevýhodněním, můžeme v principu řešit následující dávky:
- přídavky na děti, - příspěvek na bydlení, - příspěvek na živobytí, - doplatek na bydlení, - mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi.
První dvě dávky spadají do systému státní sociální podpory, zbývající tři pak do systému pomoci v hmotné nouzi.
V obou systémech se setkáte s pojmem "společně posuzované" osoby. V principu jde o to, že pro účely posouzení nároku na dávku se stanovené okruhy osob posuzují dohromady, takže např. při společném posuzování dvoučlenné domácnosti, ve které má jedna osoba příjem 50 000 Kč a druhá osoba 0 Kč nebude posledně zmiňované osobě vyplácena dávka, jelikož z hlediska posuzování příjmu má domácnost příjem 25 000 Kč na osobu.
Svébytně je společné posuzování řešeno u dávek na bydlení (příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení). Výchozím kritériem je hlášení k trvalému pobytu. V principu se tak neřeší, kdo s žadatelem o dávku žije či nikoliv, ale kdo je do dané nemovitosti hlášen. Neodpovídají-li nahlášené pobyty skutečnosti, je na žadateli o dávku, aby si požádal o vyloučení dotčených osob ze společného posuzování a doložil, že tyto osoby fakticky v daném bytě již přinejmenším tři měsíce nebydlí. Uvádíte, že ve Vámi užívané nemovitosti jste k pobytu hlášena jen Vy a dcera a tudíž by u těchto dávek nemělo dojít k problémům se společným posuzováním.
Pokud jde o přídavky na děti, vychází se automaticky z toho, že se rodiče nezaopatřeného dítěte posuzují dohromady. Opět lze žádat o to, aby byl otec dítěte vyřazen z okruhu společně posuzovaných osob, jelikož již přinejmenším tři měsíce spolu nežijete, ale je třeba počítat s tím, že v takovém případě bude úřad požadovat doklad, že bylo zahájeno řízení o úpravě poměrů k nezletilému dítěti (soud by měl rozhodnout o úpravě poměrů, pokud spolu rodiče dítěte nežijí).
Po případném vydání rozhodnutí o výchově a výživě dítěte je již situace pro úřady jednodušší - existuje zde úřední listina, podle které je dítě ve Vaší péči a s otcem nežijete.
I u příspěvku na živobytí a mimořádné okamžité pomoci se setkáte se společným posuzováním rodičů, opět bude na Vás, abyste si požádala o vyloučení otce dítěte z okruhu společně posuzovaných osob a doložila, že spolu nežijete.
Bude-li Váš manžel vyloučen z okruhu společně posuzovaných osob, budou úřady u dávek pomoci v hmotné nouzi zkoumat, zda-li se snažíte řešit svoji situaci. Co do výdělečné činnosti Vás úřad práce může omluvit vzhledem k nutnosti pečovat o dítě, nicméně je nutné počítat s tím, že může být požadováno, abyste náležitě využila svůj majetek (např. dala část užívané nemovitosti do podnájmu, pokud je pro Vás s dítětem zbytečně velká) a uplatnila svá případná práva (typicky je požadováno, abyste požadovala řádné plnění vyživovací povinnosti vůči Vám i dítěti ze strany svého manžela). U dávek hmotné nouzi se řeší i celkové majetkové poměry včetně úspor, takže dávka pomoci v hmotné nouzi Vám nemusí být přiznána např. na základě toho, že podle názoru úřadu máte v danou chvíli možnost žít z úspor.
Nepřistoupíte-li k vyloučení manžela z okruhu společně posuzovaných osob, je třeba počítat s tím, že bude posuzován společně s Vámi a zejména pak u hmotné nouze lze předpokládat, že nebude schopen doložit svoji snahu pracovat (bylo by třeba, aby se přinejmenším registroval na úřadu práce).
Ohledně obecných informací o zmiňovaných dávkách si můžete pročíst následující stránky: http://portal.mpsv.cz/soc a případně doplnit či upřesnit svůj dotaz.
Na závěr si tedy dovolím rekapitulovat:
1) aby nedošlo ke vzniku dluhu na zdravotním pojištění, je třeba pojišťovně do 8 dnů nahlásit, že i po skončení pobírání rodičovského příspěvku jste doma s dítětem,
2) o sociální dávky si můžete požádat na místně příslušném úřadu práce, aby úřady nezkoumali situaci Vašeho manžela, bude (vyjma dávek na bydlení), třeba požádat o jeho vyloučení ze společně posuzovaných osob a doložit, že spolu nežijete, v takovém případě po Vás bude požadováno, abyste k soudu podala návrh na úpravu poměrů k dítěti a požadovala po manželovi hrazení výživného.
Pro úplnost si pak ještě dovolím poznamenat, že k rozvodu souhlas manžela nepotřebujete. Jinak tento krok samozřejmě musíte uvážit podle situace, pokud bych měl vyjít ze zmiňovaných dluhů, je pro Vás samozřejmě lepší, pokud dluhy nevznikají za doby trvání Vašeho společného jmění manželů. Zejména po novém roce začnou platit v tomto ohledu dosti tvrdá pravidla a mohou být nově postihovány příjmy a účty manželů povinných.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.