Nárok na PPM

Dotaz ze dne 7. 1. 2013 23:03.

Otázka

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jestli opravdu nemám nárok na PPM. První dcera bude mít 29.7.2013 dva roky, 19.8.2013 mám termín druhého porodu. Pracovní termín před prvním porodem jsem měla jen na dobu určitou a to do 11.6.2011. Délku rodičovského příspěvku jsem si zvolila na tři roky, jak jsem zjistila,že jsem těhotná, tak jsem si byla délku změnit na dva roky. Pracovnice UP mi sdělila,že na PPM neáam nárok a že jsem otěhotněla příliš brzy. Je nějaká šance jak nedát státu 60 000Kč, o které přijdeme změnou délky RD? Od září 2011 až doposud mi běží Dohoda o provední práce.

Děkuji za odpověď a přeji krásný den

P.

Odpověď

Dobrý den,

pracovní poměr jste ukončila 11.6.2011. Od září 2011 pracujete na základě dohody o provedení práce. Z té byste byla účastna nemocenského pojištění jen tehdy, pokud Vám byl zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč za měsíc.

Základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání nebo dohody o provedení práce, má-li příjem vyšší jak 10 000 Kč) v době nástupu na PPM. Nástupem se rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu, popř. den porodu, ke kterému došlo před nástupem na PPM. Jestliže si pojištěnka tento den v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na PPM počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění (zaměstnání) skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce).

Pokud vyjdeme z uvedeného data skončení pracovního poměru, předpokládaného termínu porodu a předpokladu, že ve zmiňované dohodě o provedení práce nedosahujete takového výdělku, abyste byla účastna nemocenského pojištění, tak tuto podmínku nesplníte, jelikož k potenciálnímu dni nástupu Vám nepoběží účast na nemocenském pojištění ani ochranná lhůta.

Výše uvedenou podmínku by samozřejmě bylo možné "dohnat" pokud byste ještě stihla nastoupit do zaměstnání, které by Vám účast na nemocenském pojištění založilo.

Je však třeba pamatovat na další podmínku, kterou je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Pokud vyjdeme z toho, že na PPM byste nastupovala v rozmezí 24.6. až 8.7.2013 a poslední účast na pojištění jste měla 11.6.2011, tak byste tuto podmínku nesplnila a to ani v případě, pokud byste se nyní nechala zaměstnat (pokud v současnosti nemáte "v zásobě" započitatelnou dobu pojištění, tak již není fyzicky možné stihnout získat 270 dnů účasti na pojištění).

Jak by se postupovalo v situaci, pokud byste získala účast na nemocenském pojištění, ale nikoliv zmiňovaných 270 dnů účasti na nemocenském pojištění? V takovémto případě by Vám nebylo možné přiznat PPM, nicméně k počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu byste mohla nastoupit na nemocenskou z důvodu těhotenství a porodu (tento typ nemocenské se pro účely nároku na rodičovský příspěvek posuzuje jako PPM). Je nicméně třeba doplnit, že pro nemocenskou neplatí zmiňované ochranná lhůta 180 dnů, ale pouze lhůta 7 dnů.

Nebudete-li mít nárok na PPM ani nemocenskou, budete moci od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek na novorozené dítě (čerpat lze i v případě, pokud by Vám PPM nebo nemocenská vycházely nižší než rodičovský příspěvek - v takovém případě se rodičovský příspěvek vyplatí ve výši rozdílu). Další informace k rodičovskému příspěvku naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp .

Rodičovský příspěvek se vyplácí na nejmladší dítě v rodině, limit pro čerpání je maximum, které lze žadateli o státní dávku přiznat. Pokud osoba pobírající dávku přestane splňovat podmínky pro její výplatu, nenáleží jí žádné "vyrovnání". Čerpáte-li již v současnosti rodičovský příspěvek v nejvyšší částce, jakou Vám zákonné limity a Váš předchozí příjem umožňuje a i tak nestihnete vyčerpat zmiňovaných 60 000 Kč, obávám se, že nemáte jak tyto prostředky od státu získát.

Co se týče nového rodičovského příspěvku na druhorozené dítě, tak v případě, kdy nebudete sama splňovat podmínky pro volbu rychlosti čerpání příspěvku (nebude Vám moci být přiznána nemocenská v souvislosti s porodem ani PPM), bude možné provést volbu přes nemocenské pojištění otce, samozřejmě za předpokladu, že bude sám splňovat podmínky pro přiznání PPM.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte,

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková a Ondřej Načeradský

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším