Nárok na PPM

Dotaz ze dne 14. 1. 2013 21:50.

Otázka

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Zjistila jsem že jsem těhotná a musela jsem na rizikové těhotenství (nevyhovující prostředí) ale během mé neschopnosti mi skončil pracovní poměr. Stihla jsem porodit v ochranné lhůtě, takže jsem měla nárok jak na PPM tak na volbu délky RP. Odpracovala jsem i 270 kalendářní dní. Nyní jsem těhotná a vychází mi to, že bych rovnou navazovala na RP, chci se zeptat jestli mám nárok opět na PPM a výběr délky RP? Jestli ne, tak moje další otázka zní: manžel je OSVČ a neplatí si nemocenské pojištění, kolik kalendářních dnů si ho musí minimálně platit aby mohl jít místo mě na PPM? A jaká výše se platí, stačí minimum? Děkuji moc za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uvedených informací vyplývá, že jste v současné době osoba pečující o dítě do tří let, pobíráte rodičovský příspěvek a současně jste podruhé těhotná. Zajímá Vás, zda máte nárok na PPM a následný výběr délky RP.

Budu se snažit na Vaše otázky postupně odpovědět.

Nárok na PPM - Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je nutné splnit tyto podmínky: mít splněnou účast na nemocenském pojištění v délce alespoň 270 kalendářních dnů za poslední dva roky a zároveň být v zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění nebo se nacházet v ochranné lhůtě. Maximální délka ochranné lhůty je 180 kalendářních dnů (pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, tak se její délka rovná délce zaměstnání). Ochranná lhůta by měla pokrýt mezidobí od zániku pracovního poměru do doby 8 týdnů před plánovaným termínem porodu (nejdříve možný nástup na peněžitou pomoc v mateřství).Z uvedených informací tedy vyplývá, že Vám nárok na PPM v současné době nevznikne.

V případě kdy byste se stihla před porodem zaměstnat nicméně byste podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství nesplnila, bylo by možné žádat tzv. nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem se pak čerpá 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu. Nezřídka se stává, že se „klasické“ nemocenské, vyplacené např. kvůli rizikovému těhotenství, překlopí na nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Pro úplnost dodávám, že i u klasického nemocenského je také nutné, aby byl člověk v předmětnou dobu zaměstnán nebo aby byl uznán dočasně práce neschopným v 7denní ochranné lhůtě, která začíná běžet po skončení zaměstnání.

Čerpání PPM manželem - Podmínky pro čerpání peněžité pomoci v mateřství OSVČ konkrétně upravuje § 32 odst. 3 Zákona o nemocenském pojištění, ze kterého vyplývá, že podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění podmínky účasti na pojištění tj. 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech, rovněž účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby.

U osoby která převzala péči o dítě na základě dohody s matkou se posuzuje splnění podmínky nároku na PPM ke dni převzetí. Manžel by mohl dle zákona o nemocenském pojištění převzít dítě do péče a zároveň začít čerpat peněžitou pomoc v mateřství nejdříve po Vašem šestinedělí nejpozději do dovršení 10. měsíce věku dítěte (toto je nejzazší možnost provést volbu rodičovského příspěvku). Podotýkám, že nejkratší doba čerpání PPM manželem je nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. Po tuto dobu také nesmí vykonávat samostatně výdělečnou činnost.

Fakticky to znamená, že by Váš manžel potřeboval účast na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dnů za poslední dva roky, přičemž z toho by mělo být 180 kalendářních dnů v posledním roce před nástupem na PPM (viz předchozí odstavec).

Nepíšete, v jakém týdnu těhotenství jste. Nicméně by bylo vhodné propočítat, zda by Váš manžel ještě stačil zákonné podmínky splnit tj. přihlásit se k účasti na nemocenském pojištění a začít hradit zálohy.

Při splnění podmínky pro čerpání PPM u Vašeho manžela, bude další postup následující: po porodu druhého dítěte byste požádala o přiznání rodičovského příspěvku (podmínkou je mít vystavený rodný list dítěte). Po uplynutí Vašeho šestinedělí by mohl manžel požádat o čerpání peněžité pomoci v mateřství. V praxi to znamená, že byste s manželem uzavřela dohodu, tu jste následně předložili příslušné Správě sociálního zabezpečení. Po přiznání peněžité pomoci v mateřství Vašemu manželovi byste mohli provést volbu rodičovského příspěvku (tj. obrátit se na příslušný úřad práce, vyplnit formulář volba rodičovského příspěvku viz https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=VnRodP120101119&SSID=oEj9TqWk9DGVqUn75GtIFi7YBZ0_zfoL.

Volba rodičovského příspěvku - Pokud Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s těhotenstvím a porodem, budete čerpat rodičovský příspěvek na první dítě až do porodu druhého dítěte (pokud se 2. dítě narodí do tří let věku prvního dítěte) a po porodu začnete čerpat rodičovský příspěvek na druhé dítě, jestliže následně nezačne ve zmiňovaném časovém rozmezí čerpat PPM manžel a tudíž nebudete moci zvolit rychlost čerpání rodičovského příspěvku na základě doložení jeho vyměžovacího základu, „spadnete“ do 4leté varianty čerpání rodičovského příspěvku..

Pokud by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství či zmiňované nemocenské, budete do vzniku tohoto nároku čerpat rodičovský příspěvek na první dítě (pokud ho nevyčerpáte dříve). Rodičovský příspěvek na druhé dítě byste mohla čerpat po ukončení výplaty peněžité pomoci v mateřství či nemocenské vyplácené v souvislosti s těhotenstvím a porodem (respektive od porodu souběžně, pokud by byl rodičovský příspěvek vyšší - v takovém případě by se vyplatil pouze ve výši rozdílu). S uvedenými dávkami byste nepotřebovala dokládat nárok manžela a mohla byste provést volbu čerpání na základě Vašeho vlastního vyměřovacího základu.

Více informací o možnosti volby rodičovského příspěvku naleznete zde: http://www.mpsv.cz/cs/2

Výše záloh na nemocenském pojištění - u OSVČ (hlavní činnost). činí minimální výše zálohy pro tento rok 115 Kč. Tato minimální částka zálohy samozřejmě stačí pro splnění povinnosti, nicméně od výše záloh se odvíjí také výše PPM. Orientační představu o výši PPM můžete získat prostřednictvím výpočtu na http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-nemocenske-nahrady-mzdy.php?stayform=true

Velmi hezky popsaný příklad výpočtu výše dávky nemocenského pojištění naleznete zde: http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/nejcastejsi-dotazy/nejcastejsi-dotazy-osvc.htm#9

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším