Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Přídavek na dítě které dovršilo 18.let
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat, zda má moje 18.letá dcera nárok na dětské přídavky. Naše rodina přídavky nepobírá - máme vyšší příjmy než 2.4 násobek životního minima.Dcera dovršila 5.ledna 18.let a řádně studuje střední školu. Má nárok na přídavek?
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska nároku na přídavek na děti má dosažení věku 18. let omezený význam. Rozhodující je:
a) nezaopatřenost dítěte - pokud dcera dále řádně studuje, není důvod proč by i po dosažení věku 18 let nemohla být považována za nezaopatřené dítě (maximální věková hranice je 26 let),
b) nízký příjem - společně posuzované osoby nesmí mít rozhodný příjem převyšující 2,4 násobek jejich životního minima.
Částka životního minima se dosažením věku 18 let nezmění - pro nezaopatřené děti od 15 do 26 let se používá jedna sazba, která v současnosti je 2 450 Kč.
Okruh společně posuzovaných osob se v důsledku dosažení věku rovněž nemění, byť se poněkud mění důkazní situace. Obecně totiž platí, že by se nazaopatřené děti a rodiče měli posuzovat společně, pokud vedou společnou domácnost.
U nezletilých dětí se automaticky předpokládá, že dítě a rodiče vedou společnou domácnost. Samozřejmě něco jiného je, pokud jsou např. rodiče rozvedení a dítě je svěřeno do péče jednoho z rodičů a i v ostatních případech si lze podat žádost o vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. V takovém případě je však na navrhovateli, aby doložil, že společnou domácnost s vylučovanou osobou minimálně tři měsíce nevede.
Jde-li o zletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče, předpokládá se vedení společné domácnosti automaticky pouze v případě, pokud mají rodiče a dítě hlášený trvalý pobyt ve stejném bytě.
Dosažení zletilosti tak má v tomto ohledu vliv pouze v tom smyslu, že pokud se zletilé dítě odstěhuje, stačí úřadu změna trvalého pobytu k tomu, aby dítě posuzovalo odděleně (to samozřejmě neznamená, že by se dávka přiznala, pokud by se zjistilo, že fakticky dítě stále vede společnou domácnost se svými rodiči). Pokud by však šlo o dítě nezletilé, muselo by se úřadu zvlášť prokazovat, že dítě nežije s rodiči ve společné domácnosti.
Základ věci (zda je vedena společné domácnost) se však nijak nemění. Pro úplnost si dodám, že společná domácnost je zachována, pokud se dítě zdržuje dočasně mimo domov z důvodu studia.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.