na jaké všechny příspěvky/dávky/mám nárok

Dotaz ze dne 16. 1. 2013 23:20.

Otázka

dne 2.1.2013 v pozdních hodinách jsem byl na základě amnestie presidenta republiky Václava Klause propuštěn z VTOS.Jak předpisy ukládají,zaregistroval jsem se na úřadě práce.Bydlím s rodiči v RD.Oba rodiče jsou již v důchodu a jejich společný příjem činí cca 21.000,-.Ve VTOS jsem byl zaměstnán a můj průměrný měs.příjem činil cca 3.780,-netto.Jak patrno,ze sociální podpory se nedá vyžít.Ptám se tedy,na jaké všechny příspěvky mám nárok a kde je uplatňovat?Můžete mi prosím odpovědět tak,abych si mohl toto vytisknout jako důkaz? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v úvodem musím upozornit, že jsme nezisková organizace a nikoliv státní úřad či orgán. I kdybychom na základě Vámi poskytnutých údajů mohli přesněji posoudit Váš případný nárok na dávky, není naše právní stanovisko pro příslušné úřady nijak závazné.

V popsaném případě se mi jeví jako nejpravděpodobnější, že byste mohl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zde je základní podmínkou to, abyste za poslední dva roky získal výdělečnou činností alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění. V popisu situace nezmiňujete, kolik měsíců jste odpracoval před nástupem do VTOS a kolik v jeho průběhu, takže nelze dojít k žádným jednoznačnějším závěrům. Splníte-li uvedenou podmínku a nebudete-li mít nárok již vyčerpaný z minulosti (nezmiňujete, zda a kdy jste naposledy čerpal podporu v nezaměstnanosti, zda-li jste nárok zcela vyčerpal, nebo Vám část nároku zbývala a kolik měsíců jste případně od posledního čerpání podpory odpracoval), mělo by Vám být možné přiznat podporu ve výši 65 % posledního průměrného čistého výdělku první dva měsíce, 50 % třetí a čtvrtý měsíc a 45 % po zbytek podpůrčí doby (nezmiňujete svůj věk, takže nelze určit, po jakou dobu máte nárok čerpat podporu, do padesáti let věku uchazeče o zaměstnání se podpora vyplácí maximálně pět měsíců). Pokud Váš čistý průměrný výdělek byl 3 780 Kč, mělo by se jednat postupně o 2 457 Kč, 1 890 Kč a 1 701 Kč.

Bydlíte-li společně s rodiči ve společné domácnosti, budete pro účely dávek posuzovány společně. Vyjdeme-li z toho, že životní minimum domácnosti složené ze tří dospělých osob je 8 800 Kč, představuje příjem 21 000 Kč více než dvojnásobek životního minima.

Z tohoto důvodu zřejmě nebude přicházet v úvahu přiznání dávek ze systému pomoci v hmotné nouzi. Maximálně lze uvažovat o mimořádné okamžité pomoci v hmotné nouzi, kde má úřad poměrně široký prostor k uvážení. Nicméně i zde si lze představit, že pokud jste si doposud nepožádal o 1 000 Kč, které se amnestovaným plošně vyplácely (za předpokladu, že měli v pořádku doklady), může Vám nyní již úřad výplatu této pomoci odmítnout s tím, že po nastěhování se k Vašim rodičům není již Vaše situace do té míry kritická, aby Vám byla přiznána mimořádná pomoc.

Ohledně systému státní sociální podpory by bylo vhodné prověřit, zda-li v důsledku Vašeho nastěhování nevznikl rodičům nárok na příspěvek na bydlení. Ten nemůže být přiznán Vám, ale případně rodičům coby vlastníkům zmiňovaného rodinného domu. Předpokladem je ovšem hlášení k trvalému pobytu a také to, aby uznatelná část nákladů na bydlení přesáhla 30 % (v Praze 35 %) rozhodných příjmů. Při příjmu 21 000 Kč vychází 30 % na 6 300 Kč (35 % na 7 350). O výši nákladů na bydlení nic nezmiňujete, nicméně právně nastavené maximálně uznatelné náklady pro trojčlennou domácnost bydlící "ve vlastním" jsou 9 131 Kč měsíčně.

Z hlediska dávek závislých na zdravotním stavu nezmiňujete žádné okolnosti, na jejichž základě by bylo možné uvážit, že byste na ně měl mít nárok (případně upřesněte popis situace - v této fázi budeme vycházet z toho, že není důvod uvažovat o invaliditě, příspěvcích na péči, mobilitu atd.).

Na závěr si dovolím upozornit, že pokud jste tak doposud neučinil, měl byste své zdravotní pojišťovně nahlásit, že jste v evidenci úřadu práce, aby za Vás platil zdravotní pojištění stát.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším