Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rizikové těhotenství, pracovní poměr a vyplácení nemocenské
Otázka
Dobrý den, Potřebovala bych poradit, byla jsem dlouhodobě nezaměstnaná, skoro 2 roky, vedena na ÚP, mezitím brigáda na dohodu o prov.práce, splněna částka 4000 hrubého měs., řádně dokládáno. Sehnala jsem novou práci, ale ve městě vzdáleném 100 km od mého bydliště, jsem v prac.poměru necelý měsíc, zjistila jsem, že jsem těhotná, vzhledem k předchozím gynekol.zdravotním komplikacím mi paní dr.doporučila rizik. těhotenství. Chtěla bych se zeptat, zda - li budu mít nárok na nemocenskou, když jsem v práci necelý mesíc a nemám v posl.2 letech splněn limit 270 dní. / nevím, zda-li se tam započítává brigáda./ Moc děkuji za radu, pokud to bude možné, jsem zoufalá.
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska nemocenského pojištění neexistuje u zaměstnanců (na rozdíl od OSVČ), žádná čekací lhůta, po jejímž uplynutí by teprve vznikl nárok na čerpání nemocenského. Na nemocenskou nastoupit můžete a může Vám být dále vyplácena i v případě, kdyby v jejím průběhu došlo k ukončení pracovního poměru (např. si zaměstnavatel počkal na uplynutí prvních 21 dnů a posléze Vám ukončil pracovní poměr ve zkušební době). Nemocenské dávky se vždy počítají z posledního zaměstnání, takže Vaše předchozí brigády zde nemají význam (pro úplnost dodávám, že v případě DPP Vám nemocenské pojištění neběželo a tudíž její trvání nemůžete použít pro splnění níže uvedených limitů).
Vámi uváděné limity se nevztahují k nemocenské, ale k peněžité pomoci v mateřství. Na tu lze nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu. Ke dni nástupu je třeba splnit dvě podmínky:
a) mít za poslední dva roky minimálně 270 dnů účasti na nemocenském pojištění,
b) být stále účastna nemocenského pojištění, nebo v takzvané ochranné lhůtě po skončení účasti na nemocenském pojištění. Ochranná lhůta pro účely peněžité pomoci v mateřství může těhotné zaměstnankyni běžet v rozsahu posledního zaměstnání, maximálně pak 180 dnů. To znamená, že při skončení zaměstnání po 60 dnech běží ochranná lhůta 60 dnů, při skončení zaměstnání po 200 dnech běží ochranná lhůta 180 dnů atd.
Pokud budete k počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu stále zaměstnaná, ale nesplníte podmínku 270 dnů předchozí účasti, bude Vám přiznána tzv. nemocenská z důvodu těhotenství a porodu. Tento druh nemocenské Vám může být přiznán i v případě, kdy Vaše zaměstnání sice skončí v průběhu "normální" nemocenské, ale nemocenská z důvodu rizikovosti těhotenství poběží až k počátku šestého týdne a tudíž půjde o pokračování nemocenské, která vznikla ještě za trvání pracovního poměru.
Proč tento druh nemocenské tak zdůrazňuji? Z hlediska možnosti volit si rychlost čerpání rodičovského příspěvku je totiž nemocenská poskytovaná v souvislosti s porodem na stejné úrovni jako peněžitá pomoc v mateřství a tudíž v případě jejího přiznání nejste odkázána na čerpání příspěvku v "pevné" variantě do čtyř let věku dítě (či nutnost "obejít" chybějící vlastní nárok přes nemocenské pojištění otce dítěte).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.