Jak na ÚP po PN

Dotaz ze dne 6. 2. 2013 20:49.

Otázka

Dobrý večer, předem Vám moc děkuji za odpověď na mé dotazy. Přítel je v dlouhodobé PN pro vážný zdrav. problém, ale nyní se stav stabilizoval a lékař pravděpodobně PN již ukončí. PN byla příteli dokonce dvakrát prodloužena, vždy o 3 měsíce. Nyní však neví, jak to bude s registrací na ÚP a nárokem na podporu po tak dlouhé době, jelikož v době trvání PN sám ukončil PP bez udání důvodu ( nechtěl jej uvést, ale důvodem byl právě jeho špatný zdr. stav ). Myslí si, že bude mít nárok pouze na 45% prům. mzdy a neví, jestli vůbec, protože neví, zda se pro nárok na podporu započítává i doba PN za trvání PP( nutných 12 měsíců důchodového pojištění v posledních 2 letech). Chci dodat, že PP trval nepřetržitě 5 let a skončil 29. 2. 2012, PN vznikla v srpnu 2011 a bude pravděpodobně ukončena ještě v únoru. Musí se tedy na ÚP registrovat nejpozději 28. 2.? Od bývalého zaměstnavatele obdržel při skončení PP zápočtový list a doklad o průměrném výdělku, předpokládá tedy, že tento doklad o výdělku již nebude muset nějak"aktualizovat" vzhledem k tomu, že od té doby uběhl již rok a že pro ÚP postačí tento. Dále by ještě potřeboval vědět, jaký jiný doklad musí na ÚP předložit, aby doložil dobu PN a od koho jej obdrží - zda od lékaře, býv. zaměstnavatele či od OSSZ. Předem ještě jednou za přítele moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je třeba získat dobu důchodového pojištění alespoň 12 kalendářních měsíců v posledních dvou letech před zařazením do registru uchazečů o zaměstnání. Dobou důchodového pojištění je doba trvání samostatné výdělečné činnosti a doba trvání pracovního poměru, a to i tehdy, je-li zaměstnanec v pracovní neschopnosti (pokud si ji nezpůsobil úmyslně). Doba pracovní neschopnosti po ukončení pracovního poměru se pro nárok na podporu v nezaměstnanosti nezapočítává (pokud nenastaly jiné náhradní doby zaměstnání - viz http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch). Proto podle informací, které píšete, by Váš přítel tuto podmínku mohl splnit, pokud by se registroval na úřadu práce nejpozději 28.2.2013.

Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v období posledních dvou let před registrací u úřadu práce. Tímto zaměstnáním byl v případě Vašeho přítele pracovní poměr ukončený před rokem. K doložení výše příjmu stačí zápočtový list a doklad o výdělku vystavený zaměstnavatelem při ukončení pracovního poměru, není třeba jej aktualizovat.

V dotaze píšete, že přítel bude mít nejspíše nárok na podporu v nezaměstnanosti ve výši 45% předchozího výdělku. Tato procentní sazba náleží v případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem. V případě Vašeho přítele bude záležet na tom, zda prokáže ony vážné důvody (i když nejsou uvedeny v dohodě o ukončení zaměstnání). Nevím, zda úřadu práce bude postačovat jeho prohlášení, že těmito vážnými důvody byl špatný zdravotní stav a doklad o existenci pracovní neschopnosti, popř. prohlášení zaměstnavatele, že je mu známo, že Váš přítel ukončil sám pracovní poměr ze zdravotních důvodů. Doporučuji proto, aby přítel požádal bývalého zaměstnavatele o vystavení takového potvrzení.

V žádosti o registraci u úřadu práce se uvádí, zda žadatel v posledních třech dnech ukončil pracovní neschopnost a zda úřadu práce uděluje souhlas s vyžádáním informací od ČSSZ. Z tohoto usuzuji, že doklad o pracovní neschopnosti přítel nepotřebuje. Pokud by přeci jen úřad práce toto vyžadoval, pracovník úřadu mu sdělí, od koho potvrzení bude akceptovat (pro nárok na podporu je důležitý termín registrace na úřadu práce a podání žádosti o podporu, doložit případné dokumenty lze později po konzultaci s pracovníkem úřadu práce).

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším