Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
existenční minimum
Otázka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jaké dávky mám nárok. Jsem OSVČ a od listopadu jsem hospitalizován s tuberkulózou plic a ještě asi dva měsíce budu. Problém je v tom, že jsem si neplatil připijištění na nemocenskou, a tudíž nemám od listopadu vůbec žádný příjem. V místě, kde mám trvalou adresu už asi 6 let nebydlím. Bydlím různě po ubytovnách a známých. Ještě mám vyživovací povinnost na syna z předchozího manželství. Sám si nic vyřídit nemohu, protože jsem v izolaci na infekčním oddělení.
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska zmiňované vyživovací povinnosti by bylo vhodné podat k soudu, který vyměřil výživné, návrh na snížení výživného vzhledem ke změně poměrů. Není třeba, aby šlo o zvlášť profesionálně sepsanou listinu - podstatné je, aby bylo jasné, kdo je účastníkem (označení dětí a rodičů) a že navrhujete snížení výživného na částku X Kč, jelikož jste v důsledku nemoci v situaci, kdy nemáte příjem umožňující hradit vyměřené výživné.
Ohledně získání sociálních dávek je situace bohužel dosti komplikovaná a pro Vás nepříznivá. Za "normálních" okolností by osoba bez jakýchkoliv příjmů mohla v první řadě žádat o dávky pomoci v hmotné nouzi (je tu i ta "drobnost" že OSVČ zpravidla musí přerušit živnost, jelikož se jí jinak započítá fiktivní minimální příjem ve výši 1/2 průměrné mzdy, kvůli kterému má "papírově" natolik vysoký příjem, že na dávky nemá nárok), ve Vašem případě však pravděpodobně narazíte na skutečnost, že podle ustanovení § 3 odst. 1 písm. d) zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, není za osobu v hmotné nouzi považována osoba samostatně výdělečně činná, jejíž příjem po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí proto, že se nepřihlásila k nemocenskému pojištění a proto nemá nárok na dávky nemocenského pojištění. Úřad práce má sice teoreticky možnost vzhledem k celkovým okolnostem přiznat výjimečně statut osoby v hmotné nouzi i v takovémto případě, nicméně na takovouto výjimku není právní nárok.
Tak či onak, je-li Vaše situace kritická, nemáte co ztratit, pokud si přerušíte živnosti a požádáte o příspěvek na živobytí či alespoň o mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi. Další informace včetně formulářů naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/hn.
Z hlediska systému státní sociální podpory zřejmě nemůžeme o žádné dávce uvažovat (k příspěvku na bydlení byste potřeboval byt vlastnit, či mít alespoň v nájmu a ostatní dávky jsou určeny pro rodiny s dětmi).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.