penále

Dotaz ze dne 13. 2. 2013 16:30.

Otázka

Dobrý den správa sociálního zabezpečení mi dluží přídavky na děti za několik měsíců. Mohu po úřadu žádat penále z prodlení tak jak by jej žádal on po mě v případě nějakého prodlení a v jaké výši ?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel zákon o státní sociální podpoře, ani subsidiárně správní řád, neupravují poplatky z prodlení, popř. úroky z prodlení, v případě opožděného vyplacení sociálních dávek.

Úroky z prodlení a poplatek z prodlení upravuje Občanský zákoník, který však upravuje občanskoprávní vztahy, nikoli vztahy veřejnoprávní (mezi občanem a státem, státní správou). Hlavní rozdíl je v tom, že v občanskoprávních vztazích jsou si strany rovny a na sankcích při nesplnění závazku se dohodnou. Zákon o státní sociální podpoře takovou možnost nedává ani nepřisuzuje, a to ani jak ze strany státního orgánu, tak ze strany občana (není ani dáno, že by žadatel o dávku byl povinen platit poplatek z prodlení v případě, že by opožděně vrátil přeplatek na dávce).

Požadovat by teoreticky bylo možné případnou škodu, která byla způsobena opožděným vyplacením dávky. Je však třeba upozornit, že občan má povinnost chovat se tak, aby škodu minimalizoval. Je-li např. možnost buď opožděně uhradit účet za elektřinu, nebo si půjčit peníze přes kontokorent, měl by člověk uvážit, co ho vyjde levněji (případné penále za pozdní úhradu elektřiny X výše úroku). V rámci náhrady škody způsobené nesprávným úředním postupem následně může požadovat úhradu takové škody, které se vzhledem k okolnostem již nedalo vyhnout.

Pokud je úřad v prodlení s výplatou dávky, doporučujeme písemně vyzvat úřad k nápravě, a to i s odůvodněním, např. že Vás nevyplacené dávky dostávají do tíživé situace. Můžete se rovněž obrátit na nadřízený orgán, tj. na Ministerstvo práce a sociálních věcí, a podat stížnost na nečinnost opět s vysvětlením situace a s požadavkem na nápravu.

S pozdravem

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším