Mimořádný jednorázový příspěvek

Dotaz ze dne 25. 2. 2013 23:28.

Otázka

Dobrý den,chci se zeptat,jestli je pravda,že na mimořádnou jednorázovou pomoc nemá žadatel,který dluží na nájemném,nárok.Pobírám dávky hmotné nouze ve výši existenčního minima a nájemné mám větší než je celá tato dávka.Mimochodem dávka hmotné nouze je určena výhradně na úhradu základních životních potřeb této osoby mimo nákladů na bydlení (jde např. o úhradu stravy oblečení, obuvi, dopravy, vzdělání ...).Rozumím tomu dobře,že pokud bych ji použila k úhradě nájemného,porušila bych tím podmínku nároku na ni a riskovala bych tím její odejmutí?Mohu se tedy ještě zeptat,z jakých peněz mám uhradit nájemné,když kromě dávky v hmotné nouzi nepobírám nic?Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

u dávek mimořádné okamžité pomoci v hmotné nouzi je dán úřadu poměrně široký prostor pro posouzení situace, nelze tudíž obecně vyloučit, že úřad na základě celkového posouzení situace dospěje k závěru, že situace neodpovídá přiznání této dávky (proti takovémuto závěru se samozřejmě máte právo odvolat), nicméně nikde není výslovně stanoveno, že by existence dluhu na nájemném znemožňovala přiznání dávky. Zpravidla lze doporučit, aby si žadatel ve "sporných" případech zkusil o dávku požádat, jelikož v takovém případě bude muset být vydáno rozhodnutí o nepřiznání dávky včetně odpovídajícího odůvodnění, zatímco "mezi dveřmi", lze žadatele přemluvit k nepodání žádosti v zásadě čímkoliv.

Nastavení dávek na bydlení se v ČR potýká s řadou praktických problémů. Základem je příspěvek na bydlení, u kterého se dávky vyplácí na základě rozdílu nákladů a příjmů v předchozím kalendářním čtvrtletí - pakliže nejsou žádné náklady uhrazeny, není do čeho doplácet. Doplatek na bydlení pak v principu vychází z toho, že se přiznává jako doplatek k příspěvku na bydlení, takže nesplnění kritéria pro přiznání příspěvku na bydlení může znamenat, že se člověk ocitne zcela bez dávek na bydlení, přičemž výše ostatních dávek (Vámi zmiňovaný příspěvek na živobytí) je nastavena tak, aby pokryla nejnutnější životní potřeby MIMO bydlení. Je-li dlouhodobě užívaná jiná než vlastnická či nájemní forma bydlení lze na základě povolení výjimky přiznat doplatek na bydlení i na jiné formy bydlení, nicméně to není řešení pro všechny případy.

Ohledně příspěvku na živobytí máte pravdu, že je systémově nastaven tak, aby se jím kryly životní potřeby vyjma nákladů na bydlení, ale v zákoně o pomoci v hmotné nouzi nikde nenajdeme, že by ho nebylo dovoleno použít pro zajištění nezbytného bydlení. Ostatně v opačném případě by osoby v hmotné nouzi, vyjma osob užívajících vlastnické či nájemní bydlení a osob, kterým byla přiznána výjimka co do podmínek pobírání doplatku na bydlení, neměli z čeho hradit zaplatit např. přenocování v noclehárně (noclehárny nejsou dlouhodobé bydlení a nelze tak na ně přiznat ani přes výše zmíněnou výjimku ani doplatek na bydlení).

Mám-li výše uvedené shrnout: nemáte co ztratit, pokud si zkusíte požádat o mimořádnou okamžitou pomoc a pokud by zamítnutí dávky bylo odůvodněno pouze existencí dluhu na nájmu, šlo by o důvod k odvolání, nicméně je třeba počítat s tím, že Vám žádost může být zamítnuta s tím, že "na papíře" bude odůvodnění podstatně více rozvinuto.

Z hlediska řešení Vaší situace by bylo třeba uvážit další možnosti nad rámec posouzení použití příspěvku na živobytí na úhradu bydlení a limitů pobírání mimořádné okamžité pomoci, nicméně k tomu nemáme potřebné údaje. V dané věci lze doporučit osobní konzultaci v některé z občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz), či případně můžete zkusit doplnit informace obsažené ve Vašem původním dotaze.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším