Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Je mi 27 let mám nárok na životní minimum?
Otázka
Dobrý den, jsem momentálně nezaměstnaný, je mi 27 let a bydlím v bytě mé matky. Chci zeptat jestli mám nárok dávku životní a existenční minimum, a mužu být posuzován jako 1 osoba. Nebo se dávka musí vypočítávat spločně s moji matkou jako rodina. Měsíčně dostávame příspěvek na bydlení 4000kč na dvě osoby.
Odpověď
Dobrý den,
pokud mezi Vámi neexistuje "čistě komerční vztah", kdyby Vám matka např. na základě podnájemní smlouvy se souhlasem vlastníka bytu pronajímala vymezenou místnost v bytě (což by mimo jiné znamenalo, že matka tyto příjmy eviduje a řádně daní), ale žijete fakticky ve společné domácnosti, budete z hlediska nároku na případný příspěvek na živobytí či mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi posuzováni společně, obdobně jako je tomu u Vás v současnosti u příspěvku na bydlení. Pro úplnost raději dodám, že společné posuzování u dávek na bydlení se řídí jinými pravidly a mohla by nastat situace, kdybyste byli posuzování společně pro účely příspěvku na bydlení, ale nikoliv pro účely příspěvku na živobytí či naopak.
Dávky nezískáte, pokud budou příjmy matky z pohledu dávkového systému dostatečně vysoké k úhradě základních nezbytných potřeb dvoučlenné domácnosti. Zcela úmyslně neuvádím, že jde o to, zda-li jsou příjmy matky nižší než životní minimum dvou dospělých osob, jelikož posuzování nároků není takto jednoduché a může se stát, že domácnost, jejíž příjmy jsou na první pohled vyšší než životní minimum dávku získá a naopak.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.