Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
sociální dávky
Otázka
Dobrý den,4.11.07 se manžel od nás odstěhoval.Žiji sama se 2 syny (8a2 roky)Návrh u soudu na výživné a rozvod manželství jsem již podala koncem roku 2007. Dnes mi bylo na Úp odboru soc.věcí řečeno, že nárok na přídavky na děti a sociální připlatek budu mít až tehdy až manžel provede odhlášení v práci, že NEUPLATŇUJE ODEČET NA DĚTI, u účetní dostane na to papír,který já předložím na sociálce.Od té doby, že musí uplynout 3 měsíce. Jelikož odešel 4.11. takže se do toho nebude započítávat měsíc listopad ani prosinec???KDyž tu změnu nenahlásil? Protože on žije v domnění, že se vše urovná a on se vrátí. (žije u maminky) Jsem na RD,pobírám pouze 7600 kč,jiný příjem nemám,ani to nejde,když jsou synovi jen 2 roky.Tak trochu jsem počítala s tím,že už v únoru 2008 budu mít nárok na nějaké přídavky.Manžel mi posílá kolem 5-6 tisíc měsíčně. Ale i tak je to všechno obtížné zvládnout,když nájemné platím za byt 3+1 4500 Kč. Dnes mi na sociálce vzali naději na to, že vůbec od nich něco dostanu. To mám jít prosit na Mě úřad,jako ten největší sociál?? Děkuji moc a Vaši odpověď. Přeji hezký den F.A
Odpověď
Dobrý den,
předpokládám, že problém spočívá v tom, že při započítání příjmů manžela byste jako rodina měli příliš vysoký příjem a nebylo by Vám proto možné přídavky na děti ani sociální příplatek přiznat. Vysvětlování situace uplatňováním daňových odpočtů na děti je poněkud zvláštní, nicméně potíž zde skutečně je a spočívá v tom, že až do rozvodu jste automaticky posuzována společně s manželem. Úřad může manžela na základě Vaší žádosti vyloučit a nepovažovat ho za společně posuzovanou osobu, ale až poté, co spolu prokazatelně nebudete tři měsíce žít. V případě odstěhování manžela k 4.11.2007 je tedy možné přestat Vás společně posuzovat nejdříve k 4.2.2008.
Potíž může spočívat v tom, jak přimět úřad k tomu, aby vzal za prokázané, že manžel k danému datu s Vámi přestal společně žít. Pro úřad by nepochybně představoval jasný důkaz, pokud by manžel nahlásil v práci, že dále neuplatňuje odpočty na děti. To nicméně neznamená, že úřad může ignorovat jiné důkazy. Osobně bych ve Vaší situaci nejprve zkusil položit na dotčeném úřadě dotaz, jaké jiné doklady o tom, že spolu s manželem nežijete, by úřad "hladce" přijal. Pokud úřad nepřijde s něčím přijatelným, lze doporučit podat vedle žádosti o dávky písemnou žádost o vynětí manžela z okruhu společně posuzovaných osob, přičemž jako doklad, že spolu poslední tři měsíce nežijete, byste uvedla to co budete schopna doložit (kopie soudního podání s razítkem z podatelny, oznámení pronajímateli o změně v počtu osob užívajících byt, čestné prohlášení sousedů atd.). V případě, že úřad odmítne manžela vyloučit z okruhu společně posuzovaných osob, nezbude než proti rozhodnutí podat odvolání k vyšší instanci. Nechci tvrdit, že by v takovém případě šlo o způsob, jak se k dávkám dostat rychle, ale v případě nespolupracujícího manžela moc jiné možnosti nejsou.
O dávkách v hmotné nouzi nemá příliš smysl uvažovat, jelikož při příjmu 7 600 + 5 až 6 000 Kč (12 600 až 13 600) jde o částku kolem dvojnásobku Vašeho životního minima (dospělý + dítě 8 let + dítě 2 roky = 2 880 + 1 960 + 1 600 = 6 440 Kč). Přesto nelze vyloučit, že by Vám úřad mohl vzhledem k situaci poskytnout sociální půjčku či pomohl s úhradou nezbytného jednorázového výdaje (tzv. mimořádná okamžitá pomoc v hmotné nouzi).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.