přivýdělek při péči o dítě do 7 let věku

Dotaz ze dne 2. 5. 2013 14:44.

Otázka

Dobrý den, zjišťovala jsem si možnosti přivýdělku při péči o dítě. Jsem na neplaceném volnu a mám možnost si přivydělat u dvou zaměstnavatelů na dohodu o provedení práce. Je limit 10.000,- Kč (kdy nemusím platit žádné sociální ani zdravotní) počítám u každého zaměstnavatele zvlášť nebo v součtu. U jednoho zaměstnavatele bych měla podepsáno daňové prohlášení - tedy nebudu platit daň a u druhého bych platila srážkovou (předpokládaný výdělek nad 5000,-) kterou bych si případně mohla odečíst při podávání daňového přiznání. A ještě jeden dotaz: limit 10.000,- je počítán tedy v hrubém před odpočtem daně nebo až po odpočtu.

Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

budu se snažit postupně zodpovědět Vaše otázky. Na úvod si však dovolím upozornit na § 304 Zákoníku práce, který upravuje tzv. "omezení výdělečné činnosti", které by pro Vás mohlo být aktuální. Z výše zmiňovaného paragrafu totiž mj. vyplývá, že: "Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni jen s předchozím písemným souhlasem."

Vzhledem k tomu že plánujete přivýdělek k Vašemu stávajícímu pracovnímu poměru, ve kterém čerpáte neplacené volno, je na místě zjistit, zda předmětem podnikání Vašeho stávajícího zaměstnavatele a případných budoucích zaměstnavatelů je či není stejný (tuto informaci dohledáte např. v obchodním rejstříku na www.justice.cz). Pokud by byla, potřebujete písemný souhlas Vašeho stávajícího zaměstnavatele, v opačném případě nikoliv. Podotýkám, že se toto omezení výdělečné činnosti vztahuje i na dohody o provedení o práce či na dohodu o pracovní činnosti..

A nyní již k Vašim dotazům.

1) Zajímá Vás, zda je limit 10.000,--Kč počítán u každého zaměstnavatele zvlášť či v součtu. - Pokud hovoříme o dvou zaměstnavatelích, tak je předmětný limit počítán u každého zaměstnavatele zvlášť. Zároveň je posuzován v každém měsíci, ze zákona totiž vyplývá, že zaměstnanec konající práce na dohodu o provedení práce je účasten pojištění (sociálního a zdravotního), jestliže jeho příjem z dohody v kalendářním měsíci přesáhne částku 10 tisíc Kč.

2) Vámi uváděné daňové prohlášení, smí být podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele, u tohoto zaměstnavatele následně budete hradit zálohy tak, aby to odpovídalo Vámi uplatňovaným slevám na dani. U ostatních zaměstnavatelů se již slevy neuplatňují a daňový režim v případě dohod o provedení práce, závisí na výši měsíčního příjmu. Do 5 000 Kč včetně se odvádí tzv. srážková daň - tím je daňová povinnost vyřešena, příjem se dále neuvádí, což na druhou stranu znamená, že z takovéhoto příjmu nelze odečíst případné zbývající slevy. Jde-li o příjem z dohody o provedení práce nad 5 000 Kč, ale do 10 000 Kč včetně, zaměstnavatel odvede 15 % zálohu a vystaví Vám potvrzení o zdanitelných příjmech. To následně můžete odevzdat zaměstnavateli, který Vám provádí zúčtování daně, či přiložit k daňovému přiznání. Tento příjem se tak objeví ve výsledném daňovém základu a tudíž se na něj může uplatnit případná sleva, kterou se nepodařilo vyčerpat jinde.

3) Ptáte se, zda je limit 10.000,--Kč počítán v hrubém před odpočtem daně nebo až po odpočtu - Odpověď zní: v hrubém tj. uváděný limit se vztahuje na zúčtovanou odměnu z DPP před provedením jakýchkoliv srážek.

Ve svém dotaze také uvádíte, že u stávajícího zaměstnavatele čerpáte neplacené volno z důvodu péče o dítě. Dle zákona o veřejném zdravotním pojištění platí, že stát hradí zdravotní pojištění mj. za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d), což jsou příjemci rodičovského příspěvku a ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

V případě kdy budete nadále pečovat o dítě do 7 let věku, u kterého bude splněn zákonný limit docházky do předškolního zařízení a Váš výdělek z dohod o provedení práce nepřesáhne 10 tisíc Kč u jednoho zaměstnavatele, bude za Vás nadále hradit zdravotní pojištění stát. V opačném případě byste přestala být „státním pojištěncem“ z titulu péče o dítě do 7 let věku. Z druhé strany byste pak byla účastna zdravotního pojištění na základě odvodů z dohody o provedení práce, u které Vaše měsíční odměna přesáhla zmiňovaných 10 tisíc Kč.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším