Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
na co mám nárok?a kolik?
Otázka
mám dotaz, chci odejít od manžela, našla jsem si pronájem zatím mám čas se rozmyslet do pátku co a jak..beru jen mateřskou 5500Kč,mám 2 letou dcerku.. nájem budu mít 8000Kč kolik mi přispějou??a dorovnají mi životní minimum? jak jsem tak počítala tak když beru 5500Kč oni mi dejme tomu přispějou na bydlení 5000Kč, to budu mít 10500Kč, zaplatím nájem 8000Kč a zbyde mi s malou 2500Kč a s tím jako celý měsíc nevyžijeme,mám nárok na dorovnání životního minima??a kolik?děkuju
Odpověď
Dobrý den,
omlouvám se, že na Váš dopis reagujeme až nyní, ale jak je uvedeno na našich stránkách a jak Vám bylo i automaticky sděleno při zadání dotazu, na dotazy vložené do internetové poradny zodpovídáme ve lhůtě 14 dnů. V případě potřeby získání rychlejší rady je možnost využít konzultací po telefonu či hodin pro osobní konzultace bez předchozího objednání (veškeré informace jsou na http://www.spolcest.cz/obcanska-poradna-o-s-spolecnou-cestou/konzultacni-hodiny/).
Z hlediska přiznání státních dávek je třeba v první řadě počítat s tím, že u dávek na bydlení se v principu vychází z toho, kdo je kde hlášen k trvalému pobytu a u většiny ostatních dávek (přídavky na děti, příspěvek na živobytí) bude úřad vycházet z toho, že jste posuzována společně s manželem a bude na Vás, abyste si požádala o jeho tzv. vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob (u příspěvku na živobytí není uvedena zvláštní lhůta, ale u přídavků na děti je třeba počítat s tím, že je třeba doložit, že spolu již minimálně tři měsíce nežijete).
U dávek v hmotné nouzi si je třeba dále uvědomit, že z pohledu státu byste měla především žádat o poskytování výživného ze strany svého manžela a to jak na sebe (manželé mají za trvání manželství vůči sobě vyživovací povinnost a to v takovém rozsahu, aby jejich životní úroveň byla v zásadě stejná) tak na dítě. Teprve v situaci, kdy nejste schopna ani prostřednictvím uplatněním svých práv vůči manželovi a otci dítěte (případně dalších práv, pokud by jste je mohla vůči někomu uplatnit), přichází v úvahu, že byste byla posuzována jako osoba v hmotné nouzi a mohl Vám být poskytován příspěvek na živobytí (což je nástupce vámi zmiňovaného dorovnávání do životního minima). Z praktického hlediska nejde o to, že by Vám dávky nemohli být přiznány, dokud nerozhodne soud, ale úřad by měl vyžadovat, abyste doložila, že se tímto způsobem snažíte prostředky získat (např. si mohou vyžádat, abyste jim doložila, že jste si podala k soudu žalobu na určení výživného).
Životní minimum jednoho dospělého a jednoho dítěte do 6 let věku je celkem 4 880 Kč. Pokud tuto částku považujete za nesmyslně nízkou, je si třeba uvědomit, že jde o prostředky na základní potřeby a bez prostředků potřebných k zajištění bydlení, jelikož ty se řeší odděleně od životního minima.
Náklady na bydlení jsou primárně řešeny příspěvkem na bydlení, který však může být v praxi problematické získat, jelikož je nutné aby šlo o byt ve vlastnictví či o byt nájemní (podnájem nestačí) a je nutné mít v dotčeném bytě nahlášený trvalý pobyt. Dále si je třeba uvědomit, že se při výpočtu dávky ignorují náklady na bydlení jdoucí nad rámec tzv. normativních nákladů na bydlení (http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni).
Problematický může být přístup k příspěvku rovněž v situaci, kdy již žadatel nebyl schopen uhradit náklady za bydlení. Příspěvek se totiž vyplácí podle vynaložených nákladů a rozhodných příjmů za předchozí kalendářní čtvrtletí, takže pokud žadatel nehradil nájemné, jeho situace se nezlepší ani v příštím čtvrtletí - nemá doložené náklady na bydlení, tudíž mu nebude vyplacen příspěvek na bydlení a tudíž opět nebude mít na zaplacení nájemného.
Příspěvek na bydlení v zásadě neřeší životní minimum, ale počítá se jako doplatek, kde se na jedné straně vezmou uznatelné náklady na bydlení a na druhé straně 30 % (mimo Prahu) či 35 % (v Praze) rozhodných příjmů.
Pokud by ani po vyplacení příspěvku na bydlení a příspěvku na živobytí nezbývala žadateli o dávku ani částka živobytí (v praxi se totiž nevyplácí doplatek do životního minima, ale do tzv. částky živobytí, která může být nižší i vyšší než životní minimum), může být přiznán tzv. doplatek na bydlení. Tato dávka je významná rovněž tím, že na základě uznané výjimky jde o jedinou dávku, kterou lze vyplatit i v případě jiné než vlastnické či nájemní formy bydlení (např. v případě podnájmu, ubytovny, azylového domu atd.).
Na základě poskytnutých údajů nelze bohužel posoudit, na co byste mohla mít nárok. Vámi uváděná částka 5 500 Kč je vyšší než životní minimum matky s jedním dítětem do šesti let věku. Po vyřízení samostatného posuzování by bylo zřejmě možné uvažovat o přídavku na dítě (500 Kč měsíčně), ale rozhodující zde bude spíše možnost získání nějaké dávky na bydlení, což nám na jedné straně naráží na skutečnost, že je otázkou, jaké bude manželovi/otci vyměřeno výživné (v krizových situacích lze žádat o předběžné výživné formou tzv. předběžného opatření) takže nevíme, co budeme počítat do rozhodných příjmů a na druhé straně netušíme, co má být Vámi zmiňovaný "pronájem" a zda-li by na něj bylo možné získat příspěvek na bydlení a kolik by zde byla uznatelná částka nákladů (záleží na počtu osob v bytě a na velikosti obce).
Bližší informace k dávkám naleznete např. na stránkách http://portal.mpsv.cz/soc, popřípadě doplňte či upřesněte svůj dotaz na naši občanskou poradnu (k důkladnějšímu probrání situace může být vhodnější osobní návštěva naší, či jiné občanské poradny - www.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.