Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
návrat do zaměstnání po vyčerpání rodičovského přídavku
Otázka
Dobrý den, v roce 2012 jsem přešla na nový systém rodičovského přídavku ( do té doby měla 3 letou variantu se 7600 Kč měsíčně ) a navýšila si danou měsíční částku. Tím pádem se mi zkrátila doba, kdy budu pobírat rodičovský přídavek ze 3 let na 2,5 roku. Zajímalo by mě jak na tuto sitaci musí reagovat zaměstnavatel, kde jsem měla dle starého systému nahlášenou rodičovskou dovolenou na 3 roky. Má povinost tuto dobu též zkrátit a nebo může trvat na dodržení těch 3 let? A ještě jsem se chtěla zeptat, zda je pravda, že u starého systému pobírání rodičovského přídavku můžete dítě od 2 let umístit do školky na neomezenou dobu a při tom si vydělat neomezenou částku? Nevím, zda jsem položila otázky srozumitelně, ale předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
odpovídám na Váš dotaz a budu se snažit postupně zodpovědět Vámi položené otázky.
Je důležité si uvědomit, že čerpání rodičovského příspěvku a rodičovské dovolené jsou dvě odlišné věci. Lze říci, že zaměstnavateli je v zásadě jedno, jakou dobu čerpání rodičovského příspěvku máte zvolenou. Pro zaměstnavatele je stěžejní ustanovení Zákoníku práce, dle kterého má povinnost poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost čerpání rodičovské dovolené v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne 3 let věku.
V praxi tedy není vyloučena situace, kdy žena vyčerpá rodičovský příspěvek před 3. narozeninami dítěte nebo naopak čerpá rodičovský příspěvek i po 3. narozeninách dítěte, přičemž nejpozději dovršením tří let dítěte jí skončí rodičovská dovolená a ona je povinna se vrátit do zaměstnání (nedohodne-li se se zaměstnavatelem jinak).
V situaci kdy jste nahlásila zaměstnavateli návrat do zaměstnání ve třech letech dítěte tj. "na tři roky", bude pouze na jeho dobré vůli, zda Vám umožní dřívější návrat do zaměstnání. Povinnost "počítat" s Vámi a přidělovat Vám práci mu vznikne až po uplynutí původně nahlášeného termínu.
Pro úplnost dodávám, že zákon Vám umožňuje měnit výši rodičovského příspěvku každé tři měsíce. Pokud by Vám hrozilo, že Vás zaměstnavatel nepřijme dříve do zaměstnání, je možné si zbývající nevyčerpanou částku (tj. zbytek do 220 tisíc Kč) přepočítat a rozložit na zbývající měsíce. Fakticky by se jednalo o ponížení měsíční částky rodičovského příspěvku.
A nyní k Vaší druhé otázce. Neomezená docházka do kolektivního zařízení u dítěte staršího 2 let je možná pouze při přechodu na "nové" čerpání rodičovského příspěvku. U "starého" čerpání platí dřívější limity. Ve Vašem případě byste mohla využit výše uvedenou změnu, jelikož jste přestoupila na nový systém čerpání rodičovského příspěvku, více viz http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4#1.25
Ohledně přívýdělku nenastala žádná změna, jelikož při "starém" i "novém" čerpání rodičovského příspěvku je možné si opravdu neomezeně přivydělat, zároveň je však nutné zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou (tzn. mít zajištěné hlídání nebo docházku do kolektivního zařízení v limitech podle věku a toho, zda jde o starý či nový režim).
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou