Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Prispevek na bydleni a prodej drustevniho podilu
Otázka
Dobrý den mám dotaz od zacatku roku pobiram prispevek na bydleni k druzstevnimu bytu. Byt je mé matky, ale protoze v druzstevnim byte jsem nemela jako podnajemnik pravo na tento prispevek matka ho zacatkem roku na me bezuplatne prepsala(coz je i ve smlouve o prevodu druzstevniho podilu a najemni smlouvy)s tim ze az si najdu vhodny najem u nekoho s bytem v osobnim vlastnictvi byt se prevede zpatky. Byt jsem si tedy nasla, ale kdyz jsem se zeptala jak to bude s prispevek dal, rekla mi ze pokud se byt prodava, tedy prevadi se druzstevni prava na nekoho jineho nemam v tomto obdobi tedy v kvartalu kdy se byt prevadi narok na prispevek na bydleni, protoze prevod druzstevnih prav se zapocitava do prijmu. Ale ja ho prece prevedla zacatkem roku bezuplatne a i nyni se bude prevod konat bezuplatne na to by mel by tedy mela byt nejaka vyjimka ne? Mam i puvodni smlouvy o bezuplatnem prevodu a nyni by tedy taky mela stacit smlouva o bezuplatnem prevodu. Nemuzou me treba i nejak obvinit o ucelovem prevodu druzstevniho podilu? Jsem matka s malym synem, ktera pracuje vetsinou na brigadu a nikdy jsem nezadala o nic jineho nez prispevek na bydleni. Dekuji za odpoved s pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska popisu situace mám pocit, že zde zřejmě jen došlo k nějakému nedorozumění. Pokud by došlo k úplatnému převodu podílu v bytovém družstvu na matku, platila byste daň z příjmu, pokud však podíl převádíte bezúplatně, posuzuje se to jako dar, tudíž by to převod podléhal darovací dani, od které jste nicméně v případě darování mezi dítětem a rodičem osvobozeni.
Z hlediska příspěvku na bydlení nalezneme v ustanovení § 5 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře výčet jaké příjmy se započítávají pro posouzení nároku na dávku, přičemž do značné míry je zde odkazováno na jednotlivé příjmové kategorie podle zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb.). Příjem z převodu členského podílu by se tudíž skutečně mohl započítat do rozhodného příjmu (takže ve výsledku byste vzhledem k výši příjmu neměla na příspěvek nárok), nicméně to byste musela nějaký příjem mít.
Domnívám se proto, že zřejmě došlo k nějakému informačnímu "šumu", kdy jste se snažila pracovnice zeptat, jak by to bylo v případě bezplatného převodu a ona Vám odpověděla, že případný příjem se musí započítat.
Darování podílu je rozhodnutím vlastníka, žádný zákon nezakazuje matce darovat podíl dceři, aby jí pomohla v tíživé životní situaci a nic nezakazuje dceři dar s vděčností vrátit poté, co ho přestane potřebovat (ostatně takto podmínit bylo možné i původní darovací smlouvu a druhá smlouva se nemusela sepisovat, i když na druhou stranu, pokud jste neměli nikoho, kdo by Vám se sepsáním pomohl, je lepší nesnažit se o žádné komplikovanější právní listiny). Na druhou stranu samozřejmě není důvod "provokovat" a vyjadřovat se v tom smyslu, že vlastně o žádný převod vlastnictví nešlo a že jste vše dělaly jen "na oko" za účelem získání dávky a vnímaly jste, že vlastníkem je stále matka.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.