Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
opětovné nahlášení na ÚP
Otázka
Dobrý den.Ukončil jsem evidenci na ÚP a pracoval jako OSVČ.Mohu se znovu zaevidovat,když práci jako OSVČ ukončím?A z čeho se mi vypočítá podpora?Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
na úřad práce se můžete coby uchazeč o zaměstnání zaevidovat, pakliže zde neexistuje žádná překážka v registraci. Na základě Vašeho dotazu Vám nemůžeme posoudit (ne)existenci všech možných překážek - pokud jedinou překážkou byla skutečnost, že jste se věnoval SVČ, tak ukončení této činnosti (ať již formou přerušení či "definitivního" ukončení) bude samozřejmě znamenat, že se opět registrovat můžete registrovat (informace k dalším možným překážkám registrace naleznete např. na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch).
Od práva zaregistrovat se coby uchazeč od zaměstnání je třeba odlišovat vznik nároku na výplatu podpory v nezaměstnanosti. Základním předpokladem práva na podporu v nezaměstnanosti je skutečnost, že uchazeč o zaměstnání získal výdělečnou činností v posledních dvou letech před registrací alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění či je mu případně možné započítat tzv. náhradní dobu zaměstnání (typicky doba péče o dítě do čtyř let věku).
Dále se rovněž zkoumá, jestli uchazeč v této době čerpal podporu v nezaměstnanosti. Pokud ano, řeší se, zda ji zcela vyčerpal, či mu část zbyla, jakou dobu pojištění od té doby získal a z jakých důvodů došlo k poslednímu ukončení výdělečné činnosti.
Pokud nebyl nárok na podporu plně vyčerpán, stačí získat 3 měsíce nové doby pojištění k tomu, aby žadateli náležela podpora v plném rozsahu. Nezískal-li tuto dobu, může podporu čerpat pouze v tom rozsahu, jaký mu zbyl. Má-li např. žadatel nárok na výplatu podpory po dobu pěti měsíců, po dvou měsících čerpání ukončí evidenci, dva měsíce pracuje a poté se opět zaregistruje, může čerpat podporu po dobu zbývajících tří měsíců. Pokud by získal pojištění v rozsahu alespoň tří celých měsíců, mohl by čerpat opět plných pět měsíců podpory.
Je-li podpora vyčerpána zcela, zákon k obnovení nároku požaduje získání alespoň 6 nových měsíců doby důchodového pojištění. Pokud tedy někdo vyčerpá svůj nárok na podporu, pak pět měsíců pracuje a poté se opět zaregistruje, nemá nárok na další výplatu podpory v nezaměstnanosti. Podmínka 6 nových měsíců se nevyžaduje v případě, kdy je výdělečná činnost ukončena ze zdravotních důvodů (zaměstnanci mají seznam výjimek širší, ale to zřejmě není třeba ve Vašem případě rozebírat, pokud řešíme ukončení SVČ). Pokud by tedy šlo např. o situaci, kdy jste si zcela vyčerpal nárok na podporu, následně jste získal SVČ tři měsíce doby důchodového pojištění, ale pak jste tuto činnost musel ze zdravotních důvodů ukončit, má pro Vás zásadní význam, abyste na úřadu práce zdravotní důvody doložil. Jelikož v případě jejich uznání máte možnost čerpat podporu v plném rozsahu, zatímco v případě jejich nedoložení možnost čerpat podporu nemáte.
Sluší se zopakovat a zdůraznit, že výše uvedené zkoumání se řeší v případě, že uchazeč splňuje základní podmínku 12 měsíců v posledních dvou letech - pokud tato obecná podmínka splněna není, tak pouze nová doba pojištění v rozsahu 3/6 měsíců či doložení zdravotních důvodů ukončení činnosti nárok na podporu nezaloží.
Dále je třeba pamatovat, že vždy se vychází z poslední výdělečné činnosti, takže i když jde o případ, kdy si uchazeč o zaměstnání dočerpává zbytek podpory, který mu zbyl z doby, kdy byl naposledy registrován na úřadu práce, počítá se mu nová výše podpory podle poslední výdělečné činnosti.
Je-li poslední výdělečnou činností samostatná výdělečná činnost, počítá se z posledního vyměřovacího základu určeného pro účely odvodu sociálního pojištění přepočteného na kalendářní měsíc.
Výše podpory v nezaměstnanosti je v základní podobě stanovena na 65 % první dva měsíce, 50 % třetí a čtvrtý měsíc a po zbytek podpůrčí doby (která se určí podle věku uchazeče o zaměstnání a případného předchozího částečného čerpání podpory) na 45 %. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti je pak stanovena na 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku. V současnosti tak může podpora v nezaměstnanosti činit maximálně 14 157 Kč.
Není-li uchazeč bez své vinny schopen doložit vyměřovací základ, použijí se zvláštní procentní sazby z průměrné mzdy v národním hospodářství. Jde o 15 % první dva měsíce, 12 % třetí a čtvrtý měsíc a 11 % po zbytek podpůrčí doby. To při průměru v tomto roce znamená 3 662 Kč, 2 929 Kč a 2 685 Kč.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.