Rodičovský příspěvek,otec Slovák bez trvalého bydliště

Dotaz ze dne 24. 8. 2013 12:55.

Otázka

Dobrý den,prosím o radu ohledně rodičovského příspěvku.Přítel je Slovák s přechodným bydlištěm-7let v Čechách,zde i pracuje jako zaměstnanec a odvadi zdravotní a sociální.Trvalý pobyt nemá nikde.Dá se rodičovský příspěvěk napsat na něj,abych nemusela automaticky čerpat 4 roky,kdyz jsem vedena na uřadu práce..Nebo by bylo nějak usnadnilo situaci,kdyby jsme se ještě před porodem vzali? moc děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

jestli Vašemu dotazu rozumím správně, tak jde o získání možnosti volit si délku a výši rodičovského příspěvku v situaci, kdy jste nezaměstnaná a tudíž bez účasti na nemocenském pojištění, zatímco otec dítěte v ČR řádně pracuje a je účasten nemocenského pojištění.

Pro posuzování možnosti volby výše a délky pobírání rodičovského příspěvku se vychází z tzv. denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění (zde se lze doporučit obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení ohledně stavu nemocenského pojištění manžela a možnosti určení základu - http://www.cssz.cz/cz). Rozhodující je jeho výše.

Pokud jeden z rodičů má příjmy, kdy 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšuje 7 600 Kč, pak může volit výši rodičovského příspěvku až do výše 7 600 Kč měsíčně.

Pokud jednomu z rodičů dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, může si zvolit rodičovský příspěvek v měsíční částce až do výše těchto 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, maximálně však do výše 11 500 Kč.

Volba je dále limitována celkovým finančním rámcem 220 000 Kč (takže při maximální možné výši lze příspěvek plně vyčerpat během 20 měsíců, přičemž poslední dávka by činila jen 1 500 Kč), věkem dítěte (příspěvek lze vyplácet maximálně do čtyř let věku). Zřetel je třeba brát i na to, že se příspěvek vyplácí jen na nejmladší dítě (takže narozením dalšího dítěte nevyčerpaný limit propadá) a samozřejmě musí být splněna podmínka řádné osobní péče (i když v dnešní době by se již slušelo dát slovo "osobní" do uvozovek, jelikož rodičovský příspěvek může fungovat jako příspěvek na chůvu a po druhém roku věku se nezkoumá doba v zařízeních kolektivní péči).

O rodičovský příspěvek může požádat kterýkoli z rodičů. Právo volby výše a délky pobírání RP není závislé na tom, který z rodičů požádá, jelikož lze nároky dokládat vyměřovacím základem druhého z rodičů (takže rodičovský příspěvek můžete čerpat Vy na základě doložení vyměřovacího základu z nemocenského pojištění otce dítěte). Obecnou podmínkou pro získání dávek státní sociální podpory je, že všechny osoby společně posuzované, ve Vašem případě zvláště otec dítěte, jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu, jde-li o státní občany České republiky, nebo mají na území České republiky trvalý pobyt, jde-li o cizince (podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště), nebo jde o cizince hlášeného na území České republiky k pobytu alespoň 365 dnů.

V rámci koordinace dávek v EU se dále řeší určení příslušnosti v závislosti na státu výkonu práce a bydliště (bydliště ve smyslu faktického "středu zájmů" a nikoliv evidence). Pokud otec dítěte pracuje v ČR a budete s dítětem žít v ČR, nevidím důvod, proč by se Vaše nároky neměli řešit podle právního řádu naší republiky.

S přáním hezkého dne

Ondřej Načeradský

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším