Mám nárok na příspěvek na bydlení?

Dotaz ze dne 29. 8. 2013 17:35.

Otázka

Je mi 70let,bydlím 350km od své vdané dcery a ráda bych si našla pronájem malého bytu ve stejném městě jako dcera.Mám obavu že při zaplacení nájmu+služeb,mi nezbude z důchodu na živobytí.Měla bych nárok na příspěvek,pokud získám v bytě tr.pobyt? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

nárok na příspěvek na bydlení má vlastník či nájemce bytu (nebo domu, v němž je byt, ve kterém bydlí), který má v dotčeném bytě trvalý pobyt. O příspěvek na bydlení tak nemůže žádat podnájemník (ve Vašem případě je tedy třeba uzavřít skutečně nájemní smlouvu přímo s vlastníkem bytu).

Pro posouzení, zda nárok na příspěvek na bydlení je či není, se vychází z příjmů všech osob, které mají v bytě hlášen trvalý pobyt, a ze skutečných a normativních nákladů na bydlení (normativní náklady představují maximální možnou uznatelnou výši nákladů - pokud doložíte skutečné náklady vyšší než normativní, počítá se příspěvek z normativních nákladů). Proto abychom Vám mohli říci, zda budete či nebudete mít nárok na příspěvek na bydlení, potřebujeme znát výši nájemného a poplatků za služby (vodné, stočné, elektřina, plyn atd.), výši Vašeho příjmu a velikost města, kde budete bydlet (předpokládáme, že v bytě budete evidovaná sama, takže neřešíme příjmy dalších společně posuzovaných osob).

Na internetu lze najít tzv. kalkulačky pro výpočet příspěvku na bydlení. Zde si můžete zadat potřebné částky (výši Vašeho příjmu, počet osob) a poté variabilně zadávat možné výše nájemného a poplatků za služby spojené s nájmem bytu a nechat si spočítat, zda a kolik bude činit příspěvek na bydlení.

Jednu z takových kalkulaček najdete na http://www.kurzy.cz/kalkulacka/prispevek-na-bydleni/.

O příspěvek na bydlení se žádá u místně příslušného úřadu práce jednou za období od 1.7. do 30.6. následujícího roku, každé čtvrtletí se dokládají průměrné náklady (skutečně uhrazené - nelze tedy dlužit např. na nájemném) na bydlení za předchozí čtvrtletí. Požádat o příspěvek na bydlení můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu zmiňovaného období, přičemž je vhodné pamatovat, že žádat lze maximálně tři měsíce zpětně.

Příspěvek na bydlení náleží nejdéle po dobu 84 kalendářních měsíců v období 10 kalendářních let. Sčítají se všechny doby pobírání příspěvku na bydlení v posledních 10 letech před kalendářním měsícem, na který oprávněná osoba žádá o tento příspěvek, a to i při změně bytu u téže oprávněné osoby. Toto časové omezení neplatí tam, kde rodinu tvoří výlučně osoby starší 70 let (pokud budete v bytě bydlet sama, není pobírání příspěvku časově omezeno).

V případě potřeby je možné znovu se na nás obrátit.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším