Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
může jít místo mne na mateřskou rodinný příslušník?
Otázka
Dobry den,
chtela jsem se zeptat zda muze jit misto mne na materskou dovolenou muj bratr v pripade kdybych se vratila do zamestnani hned po 6-ti nedeli. Jsem svobodna matka a velice nerada bych prisla jak o praci tak i o materskou.
velice vam dekuji.
Odpověď
Dobrý den,
odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda by mohl Váš bratr jít na mateřskou dovolenou místo Vás. Zde máte patrně na mysli možnost, že by Váš bratr čerpal po uplynutí šestinedělí peněžitou pomoc v mateřství tzv. "mateřskou".
Bohužel, Vás v tomto směru nepotěším. Dle § 32 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění má nárok na peněžitou pomoc v mateřství:
"a)pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,
b)pojištěnec, pokud převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu (§ 38),
c) pojištěnec, který pečuje o dítě, jehož matka zemřela,
d) pojištěnec, který o dítě pečuje a je otcem dítěte nebo manželem ženy,která dítě porodila, pokud matka dítěte nemůže nebo nesmí o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění, pro které byla uznána dočasně práce neschopnou [§ 57 odst. 1 písm. e)] nebo pro které bylo vystaveno potvrzení podle § 67 písm. d), a nemá nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství [§ 36 odst. 1 písm. c)],
e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích."
Z obsahu citovaného § vyplývá, že žádná z daných možností se na Vaši situaci nevztahuje - Váš bratr není Váš manžel či otec dítěte a předpokládám, že dítě nebude soudně svěřeno do jeho péče.
V popsané situaci budete mít tyto možnosti: a) po uplynutí šestinedělí se vrátit do zaměstnání, což by fakticky znamenalo, že by Vám přestala být vyplácena další peněžitá pomoc v mateřství. b) nadále čerpat peněžitou pomoc v mateřství a zároveň si zkusit najít zaměstnání krátkodobého charakteru u jiného zaměstnavatel. Čerpání peněžité pomoci v mateřství totiž nevylučuje účast v jiném zaměstnání, než v tom ze kterého plyne nárok na tuto dávku (jinak řečeno - bratr Vás může vystřídat ve faktické péči o dítě, ale nemůže dávku čerpat místo Vás).
Trochu jiná situace, a pro Vás příznivější, nastane při čerpání rodičovského příspěvku. Tuto dávku můžete čerpat po skončení výplaty peněžité pomoci v mateřství (tj. buď ihned po šestinedělí nebo až po vyčerpání celé peněžité pomoci v mateřství). Výplata rodičovské příspěvku je totiž podmíněna zajištěním celodenní řádné péče o dítě, přičemž se tato podmínka má za splněnou mj. tehdy, kdy rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou např. Vaším bratrem. Pro úplnost dodávám, že u rodičovské příspěvku je možnost výdělku neomezená. Nezkoumá se, zda příjemce příspěvku pracuje a kde.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou