Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na dávky
Otázka
Dobrý den.Potřebovala bych poradit.Mám syna 18let,který má diagnostikovanou mentální retardaci.Vsoučasné době žádáme o invalidní důchod.Momentálně nemá žádný příjem.Žije ve společné domácnosti se mnou a mým manželem,který není jeho otec.Může si on sám o něco požádat.Já mám ještě dvě neplnoleté dcery,jsem vedená na ÚP a manžel má jen příležitostné brigády.Děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den,
budu se snažit odpověď na Vámi uvedenou otázku. Zároveň však vycházím z předpokladu, že Vás zajímá okruh dávek, o které může žádat pouze syn z důvodu svého zdravotního postižení nikoliv Vy jako osoba ve společné domácnosti.
Ve svém dotaze nepíšete, do jaké míry je Váš syn soběstačný a v jaké míře je závislý na Vaši péči. V systému sociálních dávek existuje příspěvek na péči. Jedná se o dávku určenou pro osoby, které jsou závislé na pomoci jiné fyzické osoby. Při posuzování nároku na tuto dávku, se zjišťuje stupeň závislosti žadatele. Zároveň platí, že čím vyšší stupeň závislosti je shledán, tím je vyšší částka příspěvku na péči.
Žadatel o příspěvek na péči je povinen se podrobit sociálnímu šetření v místě bydliště (při něm se zjišťuje míra jeho závislosti - bodově se hodnotí několik vyhláškou stanovených okruhů např. oblékání a obouvání, tělesná hygiena, stravování apod.). Žadatel je dále povinen podrobit se vyšetření zdravotního stavu posudkovou komisí. Dále je povinen plnit součinnost s úřadem tj. doložit požadované skutečnosti (např. lékařské zprávy) a hlásit vzniklé změny.
Pokud by byl příspěvek na péči Vašemu synovi přiznán, je povinen je použít buď na nákup sociálních služeb (např. pečovatelské služby, osobní asistence apod.) nebo jako odměnu pro osobu pečující tedy nejspíš pro Vás.
Více informací o této dávce naleznete zde:http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek
Pokud by Vašemu synovi byl přiznán příspěvek na péči, tak by byl zároveň oprávněn požádat o vystavení průkazu pro osoby se zdravotním postižením. Jednalo by se o tzv. "průkazku" ZP, ZTP nebo ZTP/P. Typ průkazy a s nimi související výhody by se odvíjely od stupně přiznaného příspěvku na péči. Více informací je uvedeno zde:http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek
V neposlední řadě nesmím zapomenout na příspěvek na mobilitu. Ze zákona vyplývá, že nárok na tuto dávku má osoba starší 1 roku, která není schopna zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace, přičemž se tato osoba opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje nebo je dopravována a zároveň není v pobytovém zařízení. Při posuzování nároku na tuto dávku, by bylo zjišťováno, do jaké míry je Váš syn schopen dopravu zvládat ve smyslu požadavků na mobilitu tj. zda by byl např. schopen sám nastoupit do autobusu, usednout na sedačku, vystoupit na správné zastávce apod. Pro úplnost dodávám, že se jedná se o dávku pro osoby se zdravotním postižením, která je vyplácena ve výši 400 Kč měsíčně.
O obě výše popsané dávky i o průkaz osoby se zdravotním postižením je možné žádat na místně příslušné pobočce úřadu práce.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou