Dotaz - hmotná nouze

Dotaz ze dne 20. 11. 2013 07:01.

Otázka

Dotaz - hmotná nouze

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na vás se svým nestandardním dotazem ohledně nároku na příspěvek na živobytí v rámci systému hmotné nouze.

1. jsem vysokoškolák-ekonom, 57 let, v letech 2008 až 2011 jsem byl ve výkonu trestu odnětí svobody, nyní jsem v podmíněném odkladu výkonu zbytku trestu.

2. trvalý pobyt mám v Praze, ale jde už jen o formální přetrvávání adresy z doby mého podnikání před uvězněním. Bydlím u manželky na venkově v jejím pronajatém bytě. (Jsou jisté okolnosti, že v bytu nemohu mít i já trvalý pobyt.)

3. déle než deset let máme uzavřenou notářskou smlouvu o rozdělení společného jmění manželů.

4. současné domácí hospodaření máme rozdělené a běžné výdaje na živobytí jsem si dosud hradil ze svých dřívějších nevelkých úspor - nyní mi peníze došly.

5. jsem čerstvě veden na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Ani v uplynulé době (samostatně), ani zatím za součinnosti úřadu práce se mi nedaří nalézt vhodnou práci. Protože jsem po dva roky po propuštění z vězení neměl příjem, nemám logicky ani nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Dotaz: Manželka má měsíční čistý příjem cca 20 tisíc Kč. Smlouva o rozdělení SJM mi ovšem neumožňuje podílet se na manželčině příjmu. (Naopak, já bych jí měl měsíčně hradit částku 10 tis. Kč.) Mám já za těchto podmínek nárok na podporu v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí, ev. na bydlení Dosavadní rady v této záležitosti jsou vyhýbavé a nejsem z nich moudrý, mám pocit, že na úřadě z mé problematiky chtějí "vykličkovat".

Mohli byste i v mé situaci fundovaně poradit, abych měl argumenty pro jednání na úřadě?

Děkuji moc za Vaši radu a přeji pohodový den.

Odpověď

Dobrý den,

pokud řešíme dávky ze systému pomoci v hmotné nouzi, je si třeba v první řadě uvědomit, že se jedná o dávkový systém, který slouží pro řešení situací, které si žadatel o dávku nemůže vyřešit jinak. Jinak řečeno - nejde jen o "slepé" srovnávání příjmů a nákladů, jako je tomu např. u příspěvku na bydlení v systému státní sociální podpory, ale je nutné komplexně posoudit celkovou sociálně-ekonomickou situaci žadatele.

Posuzujeme-li pak situaci žadatele, je si třeba ujasnit, zda-li má být žadatel posuzován sám, nebo společně s nějakými dalšími osobami. Společné posuzování není převážně upraveno přímo v zákoně o pomoci v hmotné nouzi, ale v zákoně o životním a existenčním minimu. V principu jde o to, že pokud jste manželé nebo společně užíváte byt a společně uhrazujete náklady na své potřeby, měl byste být se svou manželkou posuzován dohromady. Můžete nicméně při žádosti o dávku hmotné nouze požádat, aby manželka nebyla s Vámi společně posuzována a dokládat, že byť žijete v jejím bytě, nehradíte společně své potřeby, ale každý hospodaříte odděleně a v principu u ní bydlíte jako zcela cizí osoba (dokládat podnájem - smlouva, souhlas majitele bytu, zdanění příjmů na straně manželky..).

Vyjdu-li z toho, že manželka bydlí v nájemním bytě, je také v první řadě třeba doložit, že nedošlo ke vzniku společného nájmu bytu manželů - že jste v době uzavření nájemní smlouvy žili odděleně, jelikož v opačném případě znamená za trvání manželství uzavření nájemní smlouvy jedním z manželů to, že nájem vzniká jako společný nájem bytu manželů jak tomu podepsanému, tak tomu nepodepsanému z manželů.

Pokud byste byl s manželkou posuzován společně, je Vám zřejmě jasné, že při jejím čistém příjmu 20 tisíc rozpočteném na dvě osoby byste nárok na dávky v hmotné nouzi neměl.

Pokud byste byl posuzován samostatně (což bude vyžadovat doložit, že nevedete společnou domácnosti), musí naopak úřad práce zkoumat, zda-li byste svoji situaci nemohl řešit tím, že byste od manželky požadoval výživné. Je samozřejmě možné, že byste u soudu byl neúspěšný a soud by Vaši žádost zamítl, nicméně úřad práce může požadovat, abyste takto alespoň zkusil peníze získat (doložil podání žaloby a následně výsledek sporu).

Dojdeme-li k tomu, že úřadu práce doložíte, že je třeba Vás posuzovat odděleně od manželky (doložíte oddělené hospodaření) a že nemáte nárok, aby Vás manželka živila z titulu vzájemné vyživovací povinnosti manželů (nebo jste zatím s uplatněním tohoto nároku nebyl úspěšný), může Vás úřad práce posoudit jako osobu s nulovým příjmem a přiznat Vám odpovídající příspěvek na živobytí. Samozřejmě za předpokladu, že nedojde k tomu, že zde jsou jiné skutečnosti, pro které Vás není na místě považovat za osobu v hmotné nouzi.

Pokud jde o doplatek na bydlení, tak ten v základní podobě má doplňkovou funkci k příspěvku na bydlení (svým názvem podobná, ale zcela jiná dávka ze systému sociální podpory), který nemůžete získat, jelikož nejste nájemce či vlastník bytu s trvalým pobytem v dotčené nemovitosti. Úřad by tudíž pro přiznání doplatku na bydlení musel dojít k závěru, že zde jsou takové zvláštní okolnosti, pro které je na místě Vám přiznat dávku i na jinou formu bydlení - podnájem (opět se dostáváme k tomu, že by bylo nutné vše "papírově" doložit). Samozřejmě se dávka vyplácí pouze na náklady, které skutečně vynaložíte, takže i když splníte všechny ostatní podmínky, pakliže nedoložíte kolik jste skutečně vynaložil na náklady bydlení, nemůže Vám být doplatek vyplacen. Podotýkám, že pokud Vaše manželka bude od Vás mít příjem z podnájmu, měla by tento příjem také uvádět do daňového přiznání.

Poslední dávkou z hmotné nouze je tzv. mimořádná okamžitá pomoc, která slouží k řešení situací, které není možné systémově řešit jinak, respektive je není možné řešit dostatečně rychle (např. aby žadatel o dávku neumřel hlady dříve, než se mu vyřídí ostatní dávky). U této dávky má úřad ještě větší prostor pro individuální posouzení případu, takže je obtížné uvést, na co je či není nárok - v praxi zpravidla záleží na tom, jak úřad posoudí situaci a jak co bude považovat za naléhavé.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším