Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Odebrání rodičovského příspěvku
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat za jednu známou které má problém s rodičovským příspěvkem. Bydlela v ČR( samoživitelka) a pobírala zde příspěvky na bydlení, na dítě a rodičovský příspěvek. Nedávno se odstěhovala do Německa a žije tam i s otcem dítěte. Přišel jí domů dopis z úřadu s tím, že žije ve společné domácnosti s otcem dítěte a že jeho plat stačí k uživení celé domácnosti a proto se jí veškeré příspěvky odebírají včetně mateřského příspěvku. Je to možné? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
na základě takto obecně položeného dotazu je obtížné přesněji odpovědět. Sociální dávky můžeme v principu rozdělit na dávky, u kterých se zkoumá příjem (ze zmiňovaných přídavky na děti, příspěvek na bydlení) a na dávky, u kterých se příjem nezkoumá (ze zmiňovaných rodičovský příspěvek).
U dávek, u kterých se zkoumá příjem se nezkoumá pouze příjem žadatele, ale i tzv. společně posuzovaných osob, takže pokud např. pro pobírání přídavků na dítě je nutné, aby příjem nepřekročil 2,4 násobek životního minima společně posuzovaných osob, bude samozřejmě rozdíl mezi situací, kdy matka žije sama s dítětem, které má svěřené do péče a pobírá od otce výživné (započítá se příjem matky a dítěte, kam bude spadat vyměřené výživné a životní minimum se bude počítat na matku a dítě) a situací, kdy matka bude žít s dítětem a jeho otcem (příjem všech tří se srovná s jejich celkovým životním minimem).
Posouzení otce coby společně posuzované osoby by teoreticky nemělo vliv na rodičovský příspěvek, u kterého se příjem nezkoumá, ale posouzení příjmu samozřejmě není jedinou podmínkou pro přiznání dávky, v popsaném případě navíc musíme uvážit, že jde o situaci kdy rodina žije v Německu (a předpokládám, že otec dítěte je německý občan, či v Německu pracuje) coby jiném členském státu Evropské unie a tudíž nám na situaci dopadnou koordinační předpisy EU, které řeší který stát je v jakých situacích příslušný k vyplácení rodinných dávek. Podle popisu lze předpokládat, že nároky na dávky se budou u této rodiny posuzovat nikoliv podle českého, ale německého práva.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.