Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
příplatek na bydlení
Otázka
Dobrý den, matka žije sama ve vlastním rodinném domě, pobírá důchod cca 8.500 Kč, nákladyn, na bydlení - plyn a elektřina činí cca 4200 měsíčně. Bydlí v městeču s cca 4.200 obyvateli. Má nárok na příspěvek na bydlení? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
předpokladem přiznání příspěvku na bydlení, je splnění dvou základních zákonem stanovených podmínek:
a) nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu,
b) který je v bytě hlášen k trvalému pobytu.
U této dávky se dále posuzují příjmy osob, které jsou trvale hlášeny na dané adrese. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.
Ve svém dotaze uvádíte konkrétní informace potřebné k orientačnímu výpočtu výše dávky. Vycházíme-li z předpokladu, že v dané nemovitosti je hlášena k trvalému pobytu pouze Vaše matka (v opačném případě by bylo nutné ostatní osoby na žádost vyloučit - doložit že přes tři měsíce v bytě nebydlí), přičemž matka je vlastníkem nemovitosti a nemá jiné než uváděné příjmy, nárok na příspěvek na bydlení by Vaší matce měl být přiznán.
Zde přikládám způsob výpočtu:
Údaje potřebné k výpočtu: Výše matčina důchodu: 8.500,--Kč výše nákladů na bydlení: 4.200,--Kč (předpokládám, že jsou zde zahrnuty i služby. Pokud ne, na výsledku výpočtu se ve Vašem případě nic nemění, proto výše nájemného je vyšší než normativní náklady) normativní náklady nemovitosti v osobním vlastnictví pro obec, která má méně než 9.999 obyvatel pro jednu osobu činí 4.448 Kč.
Výše příspěvku na bydlení se stanoví jako rozdíl mezi náklady na bydlení (normativními náklady na bydlení) a násobkem rozhodného příjmu a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35). Podotýkám, že výše uznaných nákladů na bydlení nesmí být vyšší než normativní náklady, což však není případ Vaší matky.
4.200 (matčiny měsíční náklady na bydlení) - 8 500 x 0,30 (30 % z výše důchodu)
tj. 4.200 - 2.550 = 1.650 Kč.
Předpokládaná výše příspěvku by měla činit 1.650 Kč.
Kontrolu výpočtu můžete provést zde: http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni.php Zdůrazňuji, že se jedná o orientační výpočet provedený na základě Vámi uváděných informací.
Pro úplnost dodávám, že o příspěvek na bydlení je potřeba požádat na místě příslušném úřadu práce - oddělení nepojistných dávek.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou