Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vyplácení nemocenských dávek po ukončení pracovní činnosti.
Otázka
Dobrý den Od 2.9.2013 jsem nastoupila na nemocenskou. Jsou my vyplacené nemocenské dávky. k 18.2.2014 budu mít vyčerpaných 180 dní,což je půlroční lhůta.Paní doktorka mi zdělila,(jelikož čekáme na rozhodnuti lékaře ohledně operace)že mi nemocenskou bude muset ukončit,nebo budu muset zajít na okresní správu si zažádat o prodloužení.Mám nárok na další N.. dávky v případě když jsem stále neschopná práce a čekala by mě operace? K 31.12.2013,mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. Jsem v nějaké ochranné lhůtě a můžu tak od státu stále brát peníze? Lépe řečeno nemocenské dávky,které činí za 380 dní? Prosím o odpověď Díky
Odpověď
Dobrý den,
v dotazu bohužel nezmiňujete, z jakých důvodů Vám lékařka chce dočasnou pracovní neschopnost ukončit. Zmiňovaných 180 dnů by nasvědčovalo tomu, že lékařka shledala důvody k tomu, aby postupovala podle ustanovení § 59 odst. 1 písm. b) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Lékař má podle citovaného ustanovení ukončit dočasnou pracovní neschopnost, jestliže uplynulo alespoň 180 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti a dle vyšetření je Váš zdravotní stav stabilizovaný a je předpoklad, že již nebude moci vykonávat dosavadní pojištěnou činnosti.
Jinak řečeno - nemocenská systémově slouží pro krátkodobé pracovní neschopnosti u kterých se předpokládá zlepšení stavu do cca jednoho roku, na jedné straně může dočasná pracovní neschopnost trvat dále (může být prodloužena nad rámec "základních" 380 dnů), pokud lze předpokládat, že záhy dojde k zlepšení, ale na druhé straně nemá být dočasná pracovní neschopnost prodlužována nad rámec 180 dnů, pakliže lze předpokládat, že další léčení nepovede k natolik rychlému zlepšení zdravotního stavu, aby bylo možné stále ještě hovořit o krátkodobé pracovní neschopnosti.
V první fázi lze tudíž doporučit informovat se u lékařky, zda-li jde o tuto situaci a zda-li vlastně nemá jít o to, že byste měla žádat o prodloužení podpůrčí doby, ale o to, že byste se měla dostavit k "reviznímu lékaři" za účelem kontroly, zda-li Vám lékař neměl podle výše uvedeného ustanovení pracovní neschopnost ukončit.
Nejsem si jist, co rozumíte pod "ochrannou lhůtou a tím, že můžete od státu stále brát peníze". Až na stanovené výjimky (typicky osoby zabezpečené důchodem) může zaměstnanec pobírat nemocenské dávky i po skončení pracovního poměru a to stejně jako kdyby zaměstnání trvalo (neřešíme-li skutečnost, že lékař může uschopnit zaměstnance, který by sice nebyl zdravotně způsobilý k původní práci, ale je schopen jít plnit na úřad práce povinnosti uchazeče o zaměstnání). Ochrannou lhůtou v nemocenském pojištění rozumíme to, že začít pobírat nemocenské dávky lze nejen v případě, kdy je pojištěnec uznán práce neschopným během trvání pojištění, ale během stanovené doby po skončení pojištění (sedm dnů od skončení zaměstnání).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.