Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
mateřská
Otázka
Dobrý den mam dotaz ke dni 30.11 jsem ukončila pracovní poměr z duvodu těhotěnství a že firma končila a dostala jsem odstupný stihla jsem jít marodit v ochraný lhůtě sedmi dní .Rodím začátkem červenče budu mít nárok na peněžitou hmotnou nouzi neboli mateřkou ?musím se přihlasit na pracák?nebo jak to je?Děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
v souvislosti s porodem a péčí o dítě se z nemocenského pojištění vyplácí dávka, která se nazývá peněžitá pomoc v mateřství.
Podmínkami pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM (to znamená např. trvání pracovního poměru) a získání potřebné doby nemocenského pojištění v délce 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM (pokud jste byla zaměstnaná, pak jste pravděpodobně byla účastna nemocenského pojištění).
Nárok na PPM má i žena, která nastoupí na PPM po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku zaměstnání. Pokud však zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů zaměstnání trvalo. Pokud jste tedy byla zaměstnaná alespoň 180 kalendářních dnů, pak Vaše ochranná doba, kdy nejpozději můžete nastoupit na PPM, je právě 180 dnů od ukončení pracovního poměru. Trvalo-li zaměstnání kratší dobu, např. 100 kalendářních dní, pak byste musela na PPM nastoupit do 100 dnů od ukončení pracovního poměru, abyste měla nárok na PPM.
Ve Vašem případě uvádíte, že jste ukončila zaměstnání 30.11.2013 v době těhotenství. Porod by měl nastat začátkem července 2014. Na PPM lze nastoupit nejdříve mezi 6. až 8. týdnem před očekávaným dnem porodu. Ve Vašem případě lhůta, dokdy je nutné nastoupit na PPM do 180 dnů po ukončení zaměstnání(předpokládám, že pracovní poměr trval déle jak 180 dnů), uplyne 29.5.2014. Do 29.5.2014 byste tedy měla nastoupit na PPM, abyste měla nárok na její výplatu. Neměl by to být problém, jelikož 8. týden před termínem porodu (někdy na začátku července) vychází u Vás na cca polovinu května. Pro potvrzení této informace by však bylo dobré znát přesně očekávaný termín porodu.
Pro nárok na PPM není nutné být evidována na úřadu práce. Z Vašeho dotazu mi není zřejmé, zda jste stále v pracovní neschopnosti (na nemocenské). Pokud jste v pracovní neschopnosti, pak Vás lékař nejspíše nechá v pracovní neschopnosti až do nástupu na PPM. Úřad práce ani nemůže registrovat osobu, která je v pracovní neschopnosti. Pokud již nejste v pracovní neschopnosti, je na Vašem uvážení, zda se budete chtít registrovat u úřadu práce nebo nikoli. Registrace není povinná, takže pokud se např. nepotřebujete registrovat kvůli získání podpory v nezaměstnanosti či čerpání jiných sociálních dávek, u kterých se zkoumá snaha získat práci a máte jinak vyřešené úhrady zdravotního pojištění (za osobu čerpající nemocenskou hradí pojištění stát, ale po skončení nemocenské, není-li jiný důvod, proč by za Vás měl stát hradit pojištění (což je třeba právě registrace na úřadu práce), se je nutné zaregistrovat na své zdravotní pojišťovně a začít si hradit pojištění sama).
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou