Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Podpora v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když sem poslední rok studia měla brigádu kvůli které sem podnikala ve vedlejší činnosti. Po ukončení studia sem začala pracovat a pracuji posledních 7 měsíců na plný úvazek. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
k nároku na podporu v nezaměstnanosti potřebujete získat za poslední dva roky výdělečnou činností minimálně 12 měsíců doby doby důchodového pojištění. Uvádíte, že posledních sedm měsíců pracujete na plný úvazek, takže zřejmě potřebujeme v předchozí době nalézt ještě alespoň pět měsíců "brigád", které Vám založili účast na důchodovém pojištění. Zde záleží na tom, co se vlastně pod označením "brigády" skrývá - např. dohoda o provedení práce v současnosti zakládá účast na důchodovém pojištění při měsíčním příjmu nad 10 000 Kč, do 31.12.2012 nezakládala účast vůbec, dohoda o pracovní činnosti či částečný pracovní úvazek pak měl nastavenu rozhodnou hranici měsíčního příjmu na 2 500 Kč. V případě pochybností lze doporučit požádat o informační výpis doby pojištění na správě sociálního zabezpečení (www.cssz.cz).
Není-li dostatečná doba pojištění, lze případně potřebný počet měsíců získat ještě tzv. náhradní dobou zaměstnání (je třeba nezaměňovat s náhradní dobou důchodového pojištění!), v současnosti se za náhradní dobu zaměstnání považuje doba:
a) přípravy osoby se zdravotním postižením k práci b) pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let, d) osobní péče o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou, e) výkonu dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra, nebo výkonu veřejné služby na základě smlouvy o výkonu veřejné služby, pokud rozsah vykonané služby překračuje v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu, f) osobní péče o fyzickou osobu mladší 10 let, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I (lehká závislost).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.