Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
porodne
Otázka
dobry den chtela bych se zeptat jetli mam narok na porodne, mam prvni dite otec ditete je slovensky obcan je i v rodnem liste manzele nejsme berou nas jako druh a druzka, porodne mi zamitli z duvodu ze sem nebyla migrujicim pracovnikem nikde jsem nepracovala protoze kdyz sem dochodila skolu uz sem byla tehotna anikdo me nechel zamestnat a on nebyl nikde hlasenej trvale ani prechodne pres cizineckou policii v dobe kdys se nam narodila dcera si vse vyridil a dolozil a porad mi tvrdi ze nemam narok kdyz je otec slovak a nemel tady prechodny pobyt tak prave se chci zeptat jak to je dekuji
Odpověď
Dobrý den,
neudávíte bližší podrobnosti, ale předpokládám, že jste sama občankou ČR s pobytem v ČR, dítě se narodilo a má pobyt v ČR a při žádosti o porodné jste narazila na skutečnost, že otec dítěte (společně posuzovaná osoba), je cizí státní občan, který podle úřadu nedoložil, že by měl pobyt či bydliště v ČR.
V případě porodného často lidi mate skutečnost, že z hlediska českého práva bychom tuto dávku považovali za rodinnou dávku, ale podle Nařízení EP a Rady (ES) č. 883/2004 se pro účely koordinace sociálního zabezpečení v EU za rodinnou dávku nepovažuje, v případě pravidel rovného zacházení se tak musí použít Nařízení EP a Rady (EU) č. 492/2011, které však funguje poněkud odlišně, než na co je člověk zvyklý, pokud si např. vyřizuje rodičovský příspěvek - základem je zde volný pohyb pracovníků, takže nelze diskriminovat zahraničního pracovníka a to ani co do daňových či sociálních výhod (porodné je považováno právě za sociální výhodu). Jinak řečeno - nemůžeme např. stanovit, že nárok na porodné (či třeba daňová sleva na dítě) je vázaná na občanství ČR, ale to neznamená, že české právo nemůže určit podmínky poskytnutí dávky, pakliže nemají diskriminační charakter.
V dotčeném případě narazíme hned na jedno z prvních ustanovení zákona o státní sociální podpoře.
Dle ustanovení § 3 odst 1 dávky náleží pouze fyzické osobě, jestliže tato osoba a osoby s ní společně posuzované, pakliže mají na území trvalý pobyt (ve smyslu hlášení k trvalému pobytu - občané ČR či trvalého pobytu cizinců) a zároveň mají na území ČR bydliště.
V ustanovení § 3 odst. 2 pak ve stanovených případech náleží dávky i když není splněna podmínka trvalého pobytu (typicky cizinci dostávají dávky po 365 dnech legálního pobytu, to se ale u občanů EU nevyžaduje), nicméně opět je požadováno, aby na území ČR bylo bydliště.
V čtvrtém odstavci citovaného ustanovení pak nalezneme, že nesplnění podmínky pobytu může Ministerstvo práce a sociálních věcí prominout.
Z Vašeho dotazu není zcela jasné, jestli úřad namítá absenci pobytu, bydliště, či obojího.
Možná v této fázi neuškodí zastavit se u pobytu a bydliště. V principu pod pobytem rozumíme administrativní údaj a pod bydlištěm faktické místo, kde člověk žije, respektive má svůj "střed zájmů" (pokud mám rodinu v ČR a vracím se k ní každý víkend, budu zřejmě za bydliště považovat ČR a nikoliv jiný stát, byť v něm trávím pět dní, zatímco v ČR jen dva).
Je-li problém s pobytem, lze doporučit požádat o prominutí podmínky na Ministerstvo (poukázat na to, že fakticky s otcem bydlíte v ČR, dodatečně si vše vyřídil a v situaci, kdy by k odpuštění podmínky nedošlo by došlo k paradoxní situaci, kdy SR by nevyplatila dávku kvůli Vašemu pobytu a ČR kvůli pobytu otce).
Pokud jde o bydliště, tak Vás možná zarazí, že zákon nezmiňuje možnost odpustit podmínku bydliště - jde o to, že ČR nemá zájem vyplácet dávku na děti občanů fakticky žijících mimo naše území. Pokud by pak šlo o situaci, kdy spolu rodiče nežijí matka má bydliště v ČR a nárok by jí "kazil" otec dítěte s bydlištěm v jiné zemi, tak v principu má možnost požádat o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob a následně u něj vůbec nebude třeba zkoumat podmínky podle ust. § 3.
Když výše uvedené shrnu - pokud jsou správné mé výše zmíněné předpoklady, doporučil bych Vám o dávku požádat, přičemž bych doložil, že bydliště jste již měli společně v ČR (je třeba uvážit jaké k tomu jsou důkazy - např. potvrzení od pronajímatele) a pokud jde o to, že otec podle názoru úřadu nesplnil podmínku pobytu, lze požádat o prominutí Ministerstvo práce a sociálních věcí (porodné má poněkud specifický režim, takže se zde neodvážím tvrdit, že je u něj ve Vámi popsaném případě možné dovozovat, že nemožnost požadovat splnění podmínky pobytu plyne přímo z předpisů EU).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte nebo doplňte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.