Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
co znamena nezavazny trvaly pobyt
Otázka
Dobry den chtela bych se zeptat bydlime v byte 3+1 a potrebuji trvaly pobyt kvuli prispevku na bydleni majitel tohoto bytu mu rek ze se ji do to trvaleho pobytu nechce ale ze jeste uvidi ale jinak jsme bydleli v rodinne domu s osobnim vlastnictvi a tam trvaly pobyt mame ale nemuzeme tam bydlet
Odpověď
Dobrý den,
máte pravdu v tom směru, že jednou ze základních podmínek pro přiznání příspěvku na bydlení je trvalý pobyt nájemce bytu, který žádá o tuto dávku.
Z § 10 odst. 6, písm. c) zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel vyplývá: "Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu."
Dle zákona by tedy mělo stačit pro účely přihlášení trvalého pobytu do nájemního bytu doložit existenci nájemní smlouvy k dotčenému bytu. V této situaci však můžete narazit na dvě problematické situace: a) poté co se pronajímatel dozví, že jste si i přes jeho nesouhlas přihlásila do bytu trvalý pobyt, může dojít k tomu, že Vám neprodlouží nájemní smlouvu. b) vzhledem k nejednotnému postupu úřadu v oblasti přihlašování trvalého pobytu, se může stát, že navzdory výše citované části zákona, po Vás bude úřad vyžadovat souhlas pronajímatele. V této situaci byste měla šanci na úspěch v případě podání opravného prostředku, hrozí však již zmiňované neprodloužení smlouvy.
Z výše uvedeného vyplývá, že by bylo vhodné zkusit od pronajímatele získat jeho souhlas s nahlášením trvalého pobytu. Mezi argumenty které můžete ve vyjednávání s ním použít, lze zařadit skutečnost, že samotným přihlášením trvalého pobytu Vám nevzniká žádná práva k bytu, kde nyní žijete. Pokud nemáte dluhy (potažmo exekuce), je možné použít i tento argument. Pronajímatelé se totiž často obávají exekučního postižení vybavení bytu pro dluhy nájemce. Dle zákona má však exekutor právo vstoupit do bytu či domu, kde se domnívá, že se dlužník zdržuje, trvalý pobyt je pro exekutora pouze vodítkem nikoliv vstupenkou.
A v neposlední řadě můžete zkusit pronajímateli předložit orientační výpočet nároku na příspěvek na bydlení viz http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni.php?stayform=true s tím, že v případě přiznání této dávky nehrozí výpadky v placení nájmu.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou