Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
příspěvek na rehabilitační pomůcku
Otázka
Dobrý den,chtěla jsem se požádat o radu.Mé dceři je třiapůl roku,má 2 stupeň závislosti.Potřebuji pro ni chodítko,které stojí kolem 20 000 KČ.Jsem matka samoživitelka a mám ještě jednu dceru (dvojčátko),nemohu si ho dovolit.Mam nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku? Také by mne zajímalo,když jezdím pravidelně s dcerou na rehabilitace oční kliniku,zda mam nárok na příspěvek na motorové vozidlo,neboť nemam automobil a budu si muset udělat řidičský průkaz (vozil nás můj otec,ale je pracovně vytížený,tudíž nemohu s ním počítat). Nebo jestli existuje alespoň nějaká dotace,příspěvek na řidičský průkaz.
Velice děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Odpověď
Dobrý den,
Vám popsané situaci odpovídají v zásadě dávky podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Dle tohoto zákona se rozlišuje:
a) příspěvek na mobilitu, b) příspěvek na zvláštní pomůcku.
Neuvádíte bližší informace ke zmiňovanému "choditku" a ke zdravotnímu stavu Vaší dcery. Případný nárok na příspěvek na chodítko i na pořízení vozidla by se posuzoval coby příspěvek na zvláštní pomůcku. Příspěvek na mobilitu totiž neslouží k pořízení vozidla, ale k nákladům na samotnou dopravu (ať již prostřednictvím vozidla pořízeného z příspěvku na zvláštní pomůcku, či jinak).
Nárok na příspěvek na mobilitu mají osoby starší 1 roku, které jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P, paklžie se v měsíci za úhradu opakovaně dopravují či jsou dopravovány (ve Vašem případe neřeším režim pro soby v pobytové sociální službě). Příspěvek se vyplácí v paušální částce 400 Kč.
Příspěvek na zvláštní pomůcku je podstatně složitější, jak vyplývá již z jeho povahy, která pokrývá vše od úpravy koupelny, přes motorové vozidlo po vodícího psa.
Základním východiskem pro nárok na příspěvek je, že jde o osobu, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžké sluchové postižení anebo těžké zrakové postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, přičemž její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.
Zvláštní režim platí pro příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný ve formě příspěvku na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržního systému. Zde má nárok osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a opět pokud její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.
Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pak považuje nepříznivý zdravotní stav, který má podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než 1 rok.
V příloze citovaného zákona dále nalezneme výše zdravotních postižení odůvodňujících a naopak vylučujících přiznání příspěvku (znění naleznete např. na http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-329#prilohy).
Příspěvek na pořízení motorového vozidla se stanoví s přihlédnutím k četnosti a důvodům dopravy, k příjmu rodiny a jejím sociálním a majetkovým poměrům. Maximální výše tohoto typu příspěvku na zvláštní pomůcku je 200 000 Kč.
Příspěvek na ostatní pomůcky se v případě, kdy je její cena nižší než 24 000 Kč, poskytuje (aby nebylo nutné žádat o zvláštní výjimku), je-li příjem rodiny nižší než osminásobek jejího životního minima (samoživitelka se dvěma dětmi ve věku 3,5 roku má životní minimu 6620 Kč, takže osminásobek vychází na 52 960 Kč). Výše příspěvku se stanoví tak, aby spoluúčast činila 10 % (min. 1000 Kč), takže v případě pomůcky v částce 20 000 Kč by mohl být příspěvek přiznán v částce 18 000 Kč.
Bez bližších podrobností bohužel nelze 100 % určit, jestli skutečně na příspěvek budete mít nárok, jelikož záleží nejen na konkrétních parametrech zdravotního stavu Vaší dcery, ale rovněž na charakteru dotčeného chodítka (příspěvek by např. nebyl vyplácen, pokud by šlo o pomůcku, která by měla být hrazena ze zdravotního pojištění, ale nebyla k ní zdravotní indikace).
Máte-li však na základě výše uvedených informací dojem, že by asi bylo možné podmínky pro přiznání dávek splnit, lze doporučit zajít na místně příslušný Úřad práce, vyzvednout si, vyplnit a podat příslušné formuláře včetně vyžadovaných příloh (formuláře a další informace naleznete rovněž na http://portal.mpsv.cz/soc/dzp).
Samotné náklady na řidičský průkaz nespadají do výše uvedeného systému dávek, ale teoreticky, pokud úřad shledá, že jste v hmotné nouzi a situace si to žádá, je možné i na takovéto účely vyplatit tzv. mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi za účelem krytí nezbytného jednorázového výdaje (viz. http://portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane/pomoc).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.