Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
jakou mam sanci na pomoc od statu?
Otázka
dobry den.od 27.5.2013 jsem byla zamestnana u nejmenovane spolecnosti.12.9.2014 jsem ale byla nucena pracovni pomer ze zdravotnich duvodu ukoncit a to na zaklade lekarskych posudku z me strany.zamestnavatel mnou podanou vypoved neprijal,ale na uradu prace doslo k prosetreni cele situace a naslednemu uznani meho duvodu vypovedi.byla mi uznana podpora na dobu 5mesicu ve vysi65%.na urad prace jsem se hlasila 15.9.2014.jsem matkou nezletile 9ti lete dcery,byvaly pritel plni vyzivovaci povinnost ve vysi 2100kc mesicne.v cem je muj problem.minuly tyden jsem zjistila,ze jsem tehotna.a me by zajilo,na co mam narok a zda me stat bude napomocen i po vyplaceni davek z uradu prace,nebo zda zustanu az do porodu zustanu bez jakehokoliv financniho zajisteni,znamenalo by to pro me okamzite preruseni tehotenstvi,nebyla bych schopna dite zajistit.ziji s otcem miminka ve spolecne domacnosti i s dcerou,dostavujeme ale dum a mame spoustu placeni a nebyly bychom schopni usetrit napr.na kocarek.bohuzel jsem si druhe dite velmi prala a proto se obracim na vas s prosbou o radu v teto svizelne situaci.dekuji vam a preji hezky den.
Odpověď
Dobrý den,
bohužel neuvádíte, v jaké fázi těhotenství jste, zda jste byla těhotná již v době skončení Vašeho zaměstnání, či jste otěhotněla až v době Vaší nezaměstnanosti a na jaké datum Vám byl stanoven předpokládaný termín porodu.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, kterou lze čerpat nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným termínem porodu, totiž vznikne, pokud ke dni nástupu (tedy nejdříve k zmiňovanému počátku osmého týdne), splníte dvě základní podmínky, což je:
1) předchozí doba účasti na nemocenském pojištění za předchozí dva roky v rozsahu minimálně 270 dnů a zároveň,
2) běh nemocenského pojištění či tzv. ochranné lhůty po jeho skončení.
Pokud pracovní poměr zanikl 12.9.2014,
S první podmínkou zřejmě ke zmiňovanému zaměstnání 27.5.2013 až 12.9.2014 nebude problém (předpokládám tedy, že jde o zaměstnání, ze kterého Vám běželo nemocenské pojištění).
Ohledně druhé podmínky Vám aktuálně nemocenské pojištění neběží, jelikož pracovní poměr byl ukončen a je otázkou, zda-li si v průběhu těhotenství najdete novou práci, pro kterou by Vám začalo opět běžet. Pro běh ochranné lhůty je pak podstatné, zda-li jste ke dni skončení zaměstnání byla těhotná či nikoliv.
Pokud jste těhotná nebyla, běžela Vám jen základní 7 denní ochranná lhůta, která je pro tyto účely k ničemu. Ochranou lhůtu byste v takovém případě využila případně pouze tak, že byste např. nyní (v ranější fázi těhotenství) nastoupila na dobu určitou do práce, která by Vám sice nevystačila až do počátku osmého týdne před termínem porodu, nicméně by po jejím skončení běžela ochranná lhůta, která by Vám již vystačit mohla.
Pakliže jste již těhotná k 12.9. byla, běžela by Vám pro účely peněžité pomoci v mateřství zvláštní ochranná lhůta, která se přiznává v rozsahu délky pojištěného zaměstnání, maximálně však 180 dnů. Vzhledem k délce zaměstnání by u Vás šlo o tuto maximální délku 180 dnů, což pokud dobře počítám vychází na 11. března 2015 (raději si to přepočítejte), pokud by nejpozději na poslední den lhůty připadal počátek osmého týdne před termínem porodu, bylo by možné k tomuto dni požádat o peněžitou pomoc v mateřství. Pokud máte termín porodu tak, že nepotřebujete nastoupit ihned k počátku osmého týdne (máte rezervu), lze si k nástupu vybrat jakýkoliv den mezi počátkem osmého týdne a počátkem šestého týdne před termínem.
Příklad č.1:
Ke dni skončení pracovního poměru jste již byla těhotná, termín porodu Vám byl stanoven na 30.4.2015.
-> o peněžitou pomoc v mateřství si můžete požádat k 5.3.2015, což se vejde do ochranné lhůty 180 dnů od skončení pracovního poměru, mezi 5.3.2013 - 5.3.2015 máte více než 270 dnů účasti na nemocenském pojištění.
***
Příklad č.2:
Ke dni skončení pracovního poměru jste ještě těhotná nebyla, termín porodu je stanoven na 31. května - nebude Vám v rozmezí počátku osmého až počátku šestého týdne svědčit nemocenské pojištění ani ochranná lhůta po jeho skončení a nárok na peněžitou pomoc v mateřství (zkráceně "PPM") nevznikne (pokud v mezidobí nenastoupíte do nové práce, která by Vám účast na pojištění založila), v souvislosti s porodem budete nicméně i tak mít možnost pobírat rodičovský příspěvek (náleží poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodilo, pakliže není nárok na PPM, či respektive je přiznaná PPM natolik nízká, že je na místě příspěvek vyplatit coby doplatek - podrobněji viz http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp).
***
Máte-li nárok na podporu po dobu 5 měsíců od 13.9., skončí Vám výplata podpory v únoru - následně záleží jak Vám vychází porod a s ním spojená možnost pobírat (až 8 týdnů předem) peněžitou pomoc v mateřství či respektive rodičovský příspěvek. Např. v prvním případě (nástup k 5.3.2015) by bylo mezidobí ani ne jeden měsíc dlouhé. Samozřejmě situace je podstatně méně příznivá, pokud Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikne a tudíž by do nároku na rodičovský příspěvek nechyběl necelý jeden, ale měsíců hned několik. Naopak pokud byste měla termín porodu dříve, nemusela by zde žádná "mezera" nastat, či dokonce byste měla rezervu, pro kterou byste si zvolila nástup na PPM třeba až k počátku šestého týdne před termínem.
Na mezidobí mezi ukončením vyplácení podpory a nástupem na PPM není zvlášť určena žádná dávka - to samozřejmě neznamená, že by nemohl vzniknout nárok na nějakou jinou dávku, pokud by sociálně ekonomická či zdravotní situace rodiny takový nárok zakládala (obecně viz. http://portal.mpsv.cz/soc).
Na závěr si dovolím podotknout, že pokud by důvodem k přerušení těhotenství měla být pouze skutečnost, že dítě nebudete schopna po narození živit, je zde samozřejmě možnost dítě po porodu dát k adopci, respektive ho porodit v režimu tzv. utajeného porodu. Po novorozených dětech, které jsou "právně volné" k adopci, je velmi velká poptávka a prověření a proškolení žadatelé o adopci na takové dítě mohou čekat i několik let, takže nemusíte mít obavu, že by Vaše dítě vyrůstalo v dětském domově. Případné informace ohledně takovéhoto postupu získáte na obci u tzv. orgánu sociálně právní ochrany dětí (ptejte se po pracovnici náhradní rodinné péče).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.