Mám nárok na pohřebné?

Dotaz ze dne 8. 11. 2014 13:09.

Otázka

Dobrý den, manžel mi zemřel 29.8.2014 v nemocnici v Praze. Jeho hospitalizace trvala od 27.11.2013 měl disekci aorty, nejmladší syn studoval na střední škole,ale v lednu 2014 studium ze zdrav.psychických důvodů ukončil a hned šel do evidence ÚP,kde neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti,nepracoval a tudíž neměl žádné příjmy.Hned v dubnu 2014 jsem podávala novou přihlášku,aby se v září mohl vrátit zpět do školy. 23.4.2014 mu bylo 18let,,,,,tatínek mu zemřel 29.8.2014 tedy v době prázdnin a synovi evidence,,,,1.9.2014 nastoupil zpět na obor pekař a řádně studuje,na úřadu mi řekli,že nemám nárok na pohřebné posuzovali den úmrtí a datum nástupu do školy,,, je nebo není nezaopatřené dítě ??? na sirotčí má nárok,protože nezaopatřené dítě je ! V době otcovi smrti byl v evidenci,od dubna plnoletý,ovšem bez jakýchkoliv příjmů....jedná se o dávku pohřebné,,,,pohřeb jsem manželovi vypravila 10.9.2014,stálo to 25.tis. a bylo to již v době kdy syn studoval,,,,,mohu dostat vyjádření ??? Nedovolila mi úřednice ani napsat si žádost a měla jasno hned zamítla je tam rozdíl 3dnů....byl tedy syn nezaopatřeným dítětem a já jako vypravovatelka pohřbu mám nárok na pohřebné,,,doklady a výdaje s tím spojené mám děkuji Marcela

Odpověď

Dobrý den,

podle dotčeného ustanovení § 47 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře je podle písm. b) vypláceno pohřebné tomu, kdo vypravil pohřeb osobě, která byla KE DNI SMRTI rodičem nezaopatřeného dítěte.

V daném případě je tudíž třeba skutečně zkoumat podmínku nezaopatřenosti nikoliv ke dni vypravení pohřbu, ale ke dni úmrtí. V citovaném zákoně pak dále nalezneme ustanovení, která definují, kdy lze dítě považovat za nezaopatřené,

Dle ustanovení § 11 je za nezaopatřené dítě považováno díte do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže:

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (blíže upřesněno v návazných ustanoveních § 12 až 15), nebo

b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo

c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost, nebo

Statut nezaopatřeného dítěte je pak dále přiznáván dítěti po skončení povinné školní docházky nejdéle do 18. roku věku, pokud je bez nároku na podporu vedeno v evidenci uchazečů o zaměstnání Úřadu práce.

Uvádíte, že Váš syn ukončil studium ze zdravotních důvodů, nicméně se následně registroval na úřadu práce, jeho zdravotní stav byl zřejmě do té míry dobrý, aby byl schopen plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání (jinak by neměl být zaregistrován na úřadu práce), nicméně je možné uvážit, zda-li by nebylo možné ho shledat v danou dobu nezpůsobilým se připravovat na budoucí povolání pro nemoc. Jinak byl zřejmě považován za nezaopatřené dítě vzhledem k absenci nároku na podporu (pokud správně předpokládám, že nárok na podporu neměl), do 18. roku věku, ale následně v období od osmnáctých narozenin do konce srpna skutečně neměl statut nezaopatřeného dítěte, který opět získal až v důsledku nových studijních povinností (začátkem školního roku) k 1.9. - předpokládám, že i sirotčí důchod mu byl/bude vyměřen až od 1.9.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším