Nárok na podporu

Dotaz ze dne 10. 11. 2014 16:32.

Otázka

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně podpory. 1) Od ledna 2013 do června 2013 HPP, červenec 2013 až září 2013 DPČ do 5.000 Kč, od října 2013 úřad práce bez nároku na podporu. Od ledna 2014 do července 2014 DPP do 10.000,- Kč, od srpna 2014 do prosince 2014 DPČ s výdělkem 10.000 Kč. Kdyby mě v lednu 2015 prodloužili smlouvu na DPČ asi bych nárok na podporu neměla. Jestli to dobře počítám chyběl by mně 1 měsíc. 2) Pak mám ještě 1 možnost, od ledna (pokud mně stávající zaměstnavatel smlouvu neprodlouží) nastoupit na DPČ, ale je to pouze s výdělkem kolem 4.000,- Kč. Bylo by možné registrovat se na ÚP, aby za mě odváděl alespoň zdr. pojištění. Nevím, ale zda se mně bude tato doba počítat do odpracovaných let, popř. po odpracování 12 měsíců pro nárok na podporu.

Odpověď

Dobrý den,

"počítání do odpracovaných let" pro účely důchodového pojištění a započítávání doby pro účely podpory v nezaměstnanosti jsou blízce příbuzné, ale odlišné záležitosti.

Začneme podporou v nezaměstnanosti - v základní formě se zjišťuje, jestli uchazeč o zaměstnání má v posledních dvou letech před registrací alespoň 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění. Musí tedy jít o dobu důchodového pojištění (nestačí náhradní doba důchodového pojištění), která byla získána výkonem zaměstnání či jiné výdělečné činnosti (nestačí doba důchodového pojištění získaná z jiného důvodu).

Nemá-li uchazeč o zaměstnání dostatečnou dobu takovéto doby důchodového pojištění, řeší se, jestli není možné chybějící dobu do dvanácti měsíců doplnit tzv. náhradní dobou zaměstnání (neplést s náhradní dobou důchodového pojištění), podle zákona o zaměstnanosti je náhradní dobou zaměstnání doba:

a) přípravy osoby se zdravotním postižením k práci,

b) pobíráníinvalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,

c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

d) osobní péče o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, III nebo IV, pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,

e) výkonu dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra, nebo výkonu veřejné služby na základě smlouvy o výkonu veřejné služby, pokud rozsah vykonané služby překračuje v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu,

f) osobní péče o fyzickou osobu mladší 10 let, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I.

Budu-li vycházet z Vámi uváděných informací a rozhodného období budu řešit od 1.1.2013 máme zde tyto úseky:

1) leden 2013 - červen 2013

Uvádíte, že šlo o HPP toto označení se již v současnosti užívá pouze ze setrvačnosti (dělení na HPP a VPP v právní úpravě již několik let není), nicméně z něj lze dovodit, že šlo o práci na plný pracovní úvazek, takže Vám z něj zjevně běželo důchodové pojištění, nevím jak přesně vznikl a zanikl pracovní poměr, nicméně budu předpokládat, že jste za 1.1.2013 až 30.6.2013 získala šest měsíců doby důchodového pojištění.

2) červenec 2013 - září 2013

Zde zmiňujete DPČ v částce "do 5000 Kč", neuvádíte konkrétní částky, nicméně při trvání nad 14 dnů a výdělku minimálně 2 500 Kč měsíčně Vám i v tomto období zřejmě vznikla účast na pojištění a máme zde ve výsledku další 3 měsíce doby důchodového pojištění.

3) říjen 2013 - prosinec 2013

Registrace na úřadu práce bez nároku na podporu Vám dobu důchodového pojištění nezaloží a pokud souběžně nebyla splněna některá z výše uvedených variant náhradní doby zaměstnání, nelze za toto období pro nárok na podporu nic započítat.

4) leden 2014 - červenec 2014

Práce na DPP s výdělkem do 10 000 Kč - zatímco u DPČ a pracovního poměru je rozhodný příjem stanoven na 2 500 Kč u DPP účast na pojištění vzniká až při měsíčním výdělku nad 10 000 Kč, takže opět, pokud zde nebyl souběžně nějaký z důvodů pro uznání náhradní doby zaměstnání, nelze toto období započítat pro účely nároku na podporu.

5) srpen 2014 - prosinec 2014

DPČ s výdělkem 10 000 Kč měsíčně je jasně nad rozhodným příjmem, takže zde vznikla účast na důchodovém pojištění a předpokládám zde tedy započítání doby důchodového pojištění v rozsahu 5 měsíců.

V případě registrace k 1.1.2015 byste tudíž pravděpodobně měla 6 měsíců z "HPP" leden - červen 2013, 5 měsíců z DPČ srpen - prosinec 2014, takže pokud by v rámci DPČ červenec až září 2013 s blíže neupřesněnou výší příjmu bylo možné najít alespoň jeden měsíc doby důchodového pojištění, měla byste na podporu mít nárok. Doporučuji si nicméně dobu pojištění ověřit na správě sociálního zabezpečení, respektive si prostudovat své evidenční listy - někdy totiž mohou být v pojištění "díry" které člověka bez bližšího zkoumání nemusí napadnout - např. smlouva byla sjednána od prvního dne v měsíci, ale to byla sobota a účast na pojištění vznikla až v pondělí, kdy začala být vykonávána práce, člověk si požádal o čerpání neplaceného volna atd.

Pokud by došlo k prodloužení stávající DPČ na 10 000 Kč měsíčně, nevidím důvod, proč byste měla o nárok na podporu přijít - z rozhodného období Vám bude postupně "mizet" HPP leden až červen 2013, nicméně místo něj získáte dobu důchodového pojištění z této DPČ (nebude započítán leden 2013, ale započítá se leden 2015 - ve výsledku je započítaná doba pojištění stejná).

Trochu jiná je situace v případě, že bude ukončena DPČ na 10 000 Kč a začnete konat práci na DPČ v rozsahu cca 4 000 Kč. Jde o výši příjmu ze které Vám běží pojištění, takže pokud byste se neregistrovala na úřadu práce, bylo by pojištění placeno z tohoto příjmu, "mizející" doba pojištění z roku 2013 by byla nahrazena novou dobou pojištění.

Pokud se na úřadu práce po novém roce registrujete s tím, že za poslední zaměstnání ze kterého má být počítána podpora má být považována DPČ s výdělkem 10 000 Kč, nebrání registraci skutečnost, že vykonáváte DPČ s výdělkem do poloviny minimální mzdy - jde o tzv. nekolidující zaměstnání. To že takováto výdělečná činnost nekoliduje s registrací na úřadu práce však ještě neznamená, že nekoliduje s výplatou podpory v nezaměstnanosti - i když budete mít splněných potřebných 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění, nebude Vám možné poskytovat podporu v nezaměstnanosti v době výkonu takovéhoto nekolidujícího zaměstnání. Registrace na úřadu práce je tudíž po ekonomické stránce smysluplná nikoliv v tom, že by bylo možné pobírat podporu a k tomu si přivydělávat, ale v principu pouze v tom, že se u Vás nebude dopočítávat zdravotní pojištění do minimální mzdy (pojistné doplatí stát) a případně v tom ohledu, že po skončení nekolidujícího zaměstnání budete moci pobírat (za předpokladu pokračování evidence na úřadu práce) podporu počítanou z předchozí vyšší DPČ na 10 000 Kč.

Nyní k důchodovému pojištění - již z výše uvedeného plyne, že se rozlišuje doba důchodového pojištění (což je krajně zjednodušeno doba za kterou se odvedlo pojistné + doba za kterou nebylo pojistné zaplaceno z omluvitelných důvodů, což je typicky nezaviněná pracovní neschopnost) a náhradní doba důchodového pojištění (http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/nahradni-doba-pojisteni.htm).

Pokud by šlo o situaci, kdy byste nebyla registrována na úřadu práce a vykonávala byste DPČ s výdělkem cca 4 000 Kč, běžela by Vám doba důchodového pojištění z této činnosti (již bylo zmiňováno, že rozhodný příjem u DPČ je 2 500 Kč, takže k získáno doby pojištění stačí relativně nízký příjem - skutečnost, že doba byla získána nízkým příjmem se projeví při výpočtu výše důchodových dávek).

Pokud byste byla registrována na úřadu práce, nevykonávala nekolidující zaměstnání (zmiňovanou DPČ s výdělkem do poloviny minimální mzdy) a pobírala podporu v nezaměstnanosti, šlo by o náhradní dobu důchodového pojištění. Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti je možné i další registraci na úřadu práce započítat jako náhradní dobu pojištění, ale zde se již uplatní celoživotní limity - pojištěnec si podle současné právní úpravy může na základě tohoto důvodu nechat započítat maximálně tři roky náhradní doby pojištění, přičemž z toho pouze jeden rok lze započítat na dobu před dosažením 55 let věku.

V situaci, kdy byste byla registrovaná na úřadu práce, vykonávala DPČ ve výši zakládající účast na důchodovém pojištění, ale nepřevyšujícím polovinu minimální mzdy, započítalo by se Vám toto období nikoliv jako náhradní doba důchodového pojištění, ale jako doba pojištění z titulu DPČ a z ní odváděného pojistného.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším