Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na podporu
Otázka
Dobrý den, od 2. 9. 2013 do 30.9.2014, jsem pracovala na HHP. Bohužel mi chybí jeden den do celého roku. Od 27. 9. 2014 jsem práceneschopná a mám nemocenskou, nějak jsem situaci nezvládla fyzicky a ani psychicky. Jak dlouho můžu být na nemocenské, abych nepřišla o podporu v zaměstnanosti? V únoru jedu do lázní. Ráda bych využila možnost rekvalifikace na Úřadě práce. 11.6.2001 až do 7.3.2013 jsem byla zaměstnaná na HHP. Od 8.3.2013 do 1.9.2013 jsem byla v evidenci na Úřadě práce, dávky mi nebyly vyplacené všechny, protože jsem měla 3 měsíční odstupné a až poté dávky. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pro získání nároku na podporu je třeba, abyste v době dvou let před registrací na úřadu práce měla výdělečnou činností získáno minimálně 12 měsíců doby důchodového pojištění. Uvádíte, že Vám chybí z posledního zaměstnání do získání dvanácti měsíců jeden den, předpokládám, že zde jsou nějaké okolnosti, pro které nemáte po celou v dotazu uváděnou dobu přiznánu dobu důchodového pojištění, popřípadě jste se přepsala při uvádění dat, jelikož pracovní poměr od 2. září 2013 do 30. září 2014 by trval déle než jeden rok. V případě pochybností doporučuji ověřit dle evidence rozsah Vaší doby důchodového pojištění.
Vyjdeme-li z předpokladu, že skutečně bylo poslední zaměstnání o jeden den kratší než rok, tak pro získání podpory potřebujete získat v rozhodném období výdělečnou činností další alespoň jeden den doby důchodového pojištění (popřípadě alespoň tzv. náhradní doby zaměstnání - tu je třeba neplést s náhradní dobou důchodového pojištění, tu zase je třeba důrazně odlišovat od doby důchodového pojištění...).
Před 2.9.2013 (což byl předpokládám první den doby důchodového pojištění z posledního zaměstnání) jste v termínu 8.3.2013 do 1.9.2013 byla nezaměstnaná na úřadu práce. Předtím jste byla do 7.3.2013 zaměstnaná na "HHP" (což má být předpokládám HPP, což je již nepoužívaný termín ze setrvačnosti používaný pro pracovní poměr na plnou pracovní dobu), která Vám zřejmě zakládala dobu důchodového pojištění (pokud byste v závěru nepracovala a např. čerpala neplacené volno, bylo by třeba na existenci takovýchto zvláštních okolností upozornit - trvání pracovního poměru ještě bez dalšího neznamená, že Vám náležela doba důchodového pojištění - opět v případě pochybností doporučuji stav doby pojištění zkontrolovat dle stavu evidovaného správou sociálního zabezpečení).
Nárok na podporu bez toho, abyste potřebovala získat výdělečnou činností novou dobu důchodového pojištění, či se v rozhodném období dohledala náhradní doba zaměstnání, Vám tudíž zanikne v okamžiku, kdy vám poslední potřebný jeden den doby pojištění z předposledního zaměstnání, což zřejmě bude 7.3.2013, přestane spadat do rozhodného období dvou let před registrací na úřadu práce.
Zmiňujete, že v únoru byste měla nastoupit do lázní, nicméně bohužel již nezmiňujete, kdybyste se měla z lázní vrátit. Rovněž nezmiňujete, zda z hlediska zdravotního stavu bude pracovní neschopnost ukončena před odjezdem do lázní (není výjimečné, že lázeňský pobyt je absolvován až s odstupem od ukončení neschopnosti), zda se předpokládá ukončení neschopnosti po návratu z lázní, nebo zda lékař odhaduje, že pracovní neschopnost bude trvat ještě nějakou dobu i po návratu z lázní. Nejsou-li Vám tyto okolnosti známy, lze doporučit situaci v tomto ohledu probrat s ošetřujícím lékařem.
Není např. vyloučeno, že by došlo k ukončení neschopnosti v lednu, registrovala jste se na ÚP, začala si hledat práci, ale následně nastoupila na lázeňský pobyt (předpokládám, že jde o lázeňský pobyt předepsaný lékařem - jinak by lázně chápal úřad práce jako "dovolenou" a pokud byste se sama neodhlásila, vyřadili by Vás z evidence pro neplnění povinností uchazeče o zaměstnání).
Z hlediska pobírání podpory v nezaměstnanosti by samozřejmě bylo výhodnější, pokud by pracovní neschopnost trvala po dobu pobytu v lázních a tudíž by pokračovalo čerpání nemocenského. V takovémto případě však již musíme počítat, kdy bude možné po skončení lázeňského pobytu ukončit neschopnost a zaregistrovat se na úřadu práce - pokud byste totiž byla v lázních např. do 10.března a k tomuto dni Vám byla ukončena pracovní neschopnost, tak při registraci 11.3. již nebudete mít potřebnou dobu důchodového pojištění (raději zopakuji úvodní zmínku, že asi došlo k chybě v uváděných datech, či Vám na trvání pracovního poměru připadá období nepočítané jako výdělečnou činností získaná doba důchodového pojištění).
Pro úplnost pak dodám, že pro získání podpory v nezaměstnanosti je možné rovněž v případě potřeby započítat náhradní dobu zaměstnání (nikoliv náhradní dobu důchodového pojištění): a) příprava osoby se zdravotním postižením k práci,
b) pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
d) osobní péče o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
e) výkon dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra, nebo výkon veřejné služby na základě smlouvy o výkonu veřejné služby, pokud rozsah vykonané služby překračuje v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu,
f) osobní péče o fyzickou osobu mladší 10 let, která se podle zákona o sociálních službách považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I (lehká závislost).
Je-li podpora v nezaměstnanosti přiznávána na základě započtení náhradní doby zaměstnání, uplatní se jedna zvláštnost - pokud by poslední činností před registrací nebyl výkon výdělečné činnosti, ale některá z uvedených náhradních dob, nepočítá se podpora z výdělku, ale zvláštní sazbou z průměrné mzdy, což je zpravidla pro uchazeče finančně krajně nevýhodné.
Závěrem k podpoře při rekvalifikaci - její přiznání nevychází ze splnění podmínek pro "klasickou" podporu v nezaměstnanosti, ale z toho, že dle dohody s úřadem budete absolvovat rekvalifikaci.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.