Vyplacení dlužného výživného a dávky ssp

Dotaz ze dne 3. 12. 2014 08:04.

Otázka

Dobrý den, zažádala jsem si o vyplacení dlužného výživného srážkami ze mzdy, ale nyní mi bylo zděleno, že po obdržení dané částky cca 30.000,- mi bude odebrána dávka v hmotné nouzi a to na několik měsíců, délka závisí na životním minimu rodiny. Chtěla jsem se zeptat, zda je to možné, jelikož mi tato dávka bude v rozpočtu chybět, navic děti mají nevhodný pokojíček a jednorázovou podporu na postele nedostanu, že se jednorázové podpory nedávají. Je možné, aby mi dávky hmotné nouze odebraly, i když obdržené výživné je za 8 měsíců zpětně? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uváděných informací vyplývá, že jste po dobu 8 měsíců pobírala dávky pomoci v hmotné nouzi, přičemž Vám pravděpodobně nebylo do příjmů počítáno výživné (v té době nehrazené).

V situaci kdy Vám bude výživné jednorázově vyplaceno, Vám opravdu bude jako příjem započítán, přičemž bude zohledňováno v následujících třech měsících. Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje příjem v případě podání žádosti o dávku, je u opakujících se dávek období 3 kalendářních měsíců předcházejících aktuálnímu kalendářnímu měsíci. Jinými slovy - dokud Vám "nezmizí" z rozhodného období měsíc, ve kterém Vám bylo jednorázově vyplaceno výživné ve výši 30 tisíc Kč, budete mít o 10 tisíc vyšší průměrný měsíční příjem, což Vám pravděpodobně znemožní pobírat příspěvek na živobytí.

Vyšší příjem se může ostatně projevit i u dalších dávek u kterých se zkoumá výše příjmu či existence nároku na příspěvek na živobytí (přídavky na děti, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení), s tím, že výše vyplaceného výživného se může projevit s různým odstupem v závislosti na rozhodném období té či oné dávky - např. u přídavků na děti by se příjem v prosinci 2014 projevil až od 1.října 2015. Vzhledem k tomu, že nevíme, zda a jaké další dávky jsou u Vás aktuální, nebudeme rozebírat jednotlivé potenciální možnosti a v případě potřeby zadání dotazu prosím upřesněte.

Také Vás zajímalo, zda máte šanci získat jednorázovou podporu na zakoupení postelí pro děti. Obecně lze říci, že v rámci mimořádné okamžité pomoci lze poskytnout příspěvek na úhradu nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby. Nárok na tuto dávku mimořádné okamžité pomoci má osoba, která byla ÚP ČR uznána za osobu v hmotné nouzi, protože nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky na úhradu nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby. Jde o situace, kdy se v domácnosti porouchá nebo schází předmět, který je nezbytný pro zajištěních základních životních potřeby např. příspěvek se poskytuje na zakoupení ledničky, pračky, postele apod.

Nicméně je na místě zdůraznit, že u tohoto typu dávky má správní orgán poměrně velký prostor pro správní uvážení ohledně toho, zda dávku přizná tj. zda vyhodnotí, že se opravdu jedná o předmětem dlouhodobé potřeby, jehož pořízení je pro domácnost nezbytné a v neposlední řadě, že žadatel skutečně nemá prostředky k jeho zakoupení. Problém obvykle bývá, pokud si žadatel věc zakoupí a následně žádá o její proplacení, úřad zde zpravidla mimořádnou pomoc odmítne s tím, že "dluhy se neproplácí", respektive zde žadatel zjevně byl schopen peníze "nějak" obstarat.

Bude tedy na správním orgánu, zda vyhodnotí, že navzdory vyplacenému dlužnému výživnému, jste v takové situaci kdy Vám již nezbývají prostředky na zakoupení postelí pro děti. Nelze však také vyloučit, že správní orgán bude vycházet z předpokladu, že nyní disponujete dostatkem finančních prostředků (viz vyplacené výživné), ze kterých můžete postele zakoupit. Jak již bylo výše uvedeno, jednorázově vyplacené výživné se po tři měsíce projeví ve snížení či nulové výši příspěvku na živobytí, takže úřad by měl posoudit, jaké prostředky Vám zbývají poté, co si pomyslně z částky 30 000 Kč sama "proplatíte" nevyplacený příspěvek na živobytí. Např. pokud byste pobírala příspěvek na živobytí v částce 5 000 Kč měsíčně a tři měsíce jste pobírala 0 Kč, měla byste teoreticky mít stále "volných" 15 000 Kč na zakoupení postelí.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že požádat o mimořádnou okamžitou pomoc určenou k úhradě nákladů s pořízením nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby určitě můžete zkusit, výsledek se však bude odvíjet od již zmiňovaného správního uvážení a Vaší celkové sociálně-ekonomické situace.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším