Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
invalidni samozivitelka
Otázka
Dobry den, jsem invalidni 3 stupne a sama se staram o deti ve veku 12 a 19 let.Duchod mam 7020 kc, vyzivne na mladsi 12 dceru mam 4000kc a starsi 19 dcera jeste studuje,od otce bere vyzivne v castce 4000kc.Od statu bereme pridavky na deti v celkove castce 1310 kc.Nyni jsem rozvedena, poplatky za bydleni cini 4000 mesicne, po zaplaceni leku, ziv.pojisteni, uctu za telefon,mi z duchodu zbyde 700 kc na jidlo.Starsi dcera studuje a kazdodenne dojizdi.Proto z vyzivneho od otce moc nezbyde.Vlastne zijeme z vyzivneho mladsi dcery.Je vubec toto mozne? Zadny jiny prijem jako invalida 3 stupne nemam, privydelek jsem nesehnala.Prosim poradte,co v teto tizive financni situaci muzeme delat? Podle kakulacky prispevku na bydleni nemame narok a ani na prispevek v hmotne nouzi. Ssp pouze zapocitava naklady na bydleni, ale uz zadne dalsi vydaje.Dekuji
Odpověď
Dobrý den,
máte pravdu v tom směru, že vzhledem k Vámi zmiňovaným příjmů Vaší rodiny (ty činí 15.020 Kč) a současně nákladům na bydlení (uvádíte částku 4.000 Kč) Vám nárok na příspěvek na bydlení nevznikne, jelikož Vaše náklady na bydlení nepřesahují 30 % (v Praze 35 %) Vašich příjmů.
Současně je Váš příjem i po odečtení 30 % (v Praze 35 %) nad hranicí částky živobytí Vaší rodiny (tj. 7.730,- Kč. Podotýkám, že částku živobytí jsem stanovila základně - nevím, zda máte dietu či nevyužitý majetek apod.). To fakticky znamená, že Vám nevzniká nárok na příspěvek na živobytí a ani na doplatek na bydlení.
Ve svém dotaze nepíšete, jaká omezení vyplývají z Vašeho onemocnění např. zda jste schopna se o sebe plně postarat (dojít na nákup, uvařit apod.). Mířím tím k otázce nároku na příspěvek na péči. Nárok na příspěvek má osoba starší 1 roku, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti. Tyto stupně závislosti se hodnotí podle počtu základních životních potřeb, které tato osoba není schopna bez cizí pomoci zvládat více informací naleznete zde: https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek
Další dávkou která by případně mohla být "ve hře" je příspěvek na mobilitu. Ta náleží osobě, která má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P (podle podmínek po 1. 1. 2014) a která se opakovaně za úhradu v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována např. k lékaři, do zaměstnání apod. Další informace jsou dostupné zde: http://www.mpsv.cz/cs/8
Žádost o přiznání obou výše uvedených dávek se podá na místně příslušném úřadu práce - místní příslušnost je dána Vaším trvalým pobytem.
Ve svém dotaze neuvádíte Váš aktuální rodinný stav tj. zda jste rozvedená, svobodná. V případě kdy byste byla rozvedenou manželkou, bylo by možné zvážit, zda byste splňovala podmínky pro přiznání výživného rozvedeného manžela. Právo na výživné vzniká rozvedenému manželu, není-li schopen sám se živit a lze-li po druhém z manželů spravedlivě požadovat, aby výživné poskytoval. Typicky půjde o případy, kdy neschopnost jednoho z bývalých manželů živit se sám má zřejmou souvislost s rozvedeným manželstvím. Jde o situace, kdy důvodem neschopnosti rozvedeného manžela živit se sám, popřípadě živit se dostatečně, je především jeho věk nebo zdravotní stav v době rozvodu. Dalším důvodem může být péče rozvedeného manžela o společné dítě.Jinými slovy - v situaci kdy byste splňovala některou z výše uvedených podmínek, bylo by možné zvážit podání návrhu na stanovení výživného rozvedené manželky.
Současně Vás také musím upozornit, že nově (tedy dle nového občanského zákoníku) se při rozhodování o výživném nebo o jeho výši bere na zřetele, jak dlouho rozvedené manželství trvalo, jak dlouho je rozvedeno a zda: - si rozvedený manžel neopatřil přiměřené zaměstnání, přestože mu v tom nebránila žádná závažná překážka, - si rozvedený manžel mohl výživu zajistit řádným hospodařením s vlastním majetkem, - se rozvedený manžel podílel za trvání manželství na péči o rodinnou domácnost, - se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu, nebo - je dán jiný obdobně závažný důvod.
Jinými slovy - oproti době před účinností nového občanského zákoníku tj. před 1. lednem 2014, se při posuzování nároku na výživné rozvedeného manžela zjišťují podrobně okolnosti dané situace. Případný návrh na stanovení výživného rozvedeného manžela se podává u soudu, který je místně příslušným žalovaného (tj. bývalého manžela). Otázku zda je vhodné zkusit tento návrh podat či ne, bylo by dobré osobně zkonzultovat v některé z občanských poraden (jejich seznam včetně kontaktů naleznete na www.obcanskeporadny.cz), případně je možné se na nás obrátit prostřednictvím doplňujících dotazů.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou