Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Pomoc po rodičovské dovolené matka samoživitelka ,sme bez školky, jak postupovat dál?
Otázka
Dobrý den nevím si rady , zůstala sem sama s dítetem ,rodičovská dovolená tenhle měsíc končí školky sou plné a jak mám postupovat sme v podnájmu s trvalym bydlištem? Dekuji předem za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
pokud Vám končí rodičovská dovolená (předpokládám, že mluvíme skutečně o rodičovské dovolené), tak je třeba v první řadě řešit Vaši povinnost vrátit se do zaměstnání, ve kterém rodičovskou dovolenou čerpáte. Pokud nemáte zajištěné hlídání, lze uvážit:
a) dohodu se zaměstnavatelem o neplaceném volnu
Po třetích narozeninách dítěte již není správné mluvit o "prodloužení rodičovské dovolené" i když se tento termín v běžném jazyce používá, ale o poskytnutí neplaceného volna do čtyř let věku dítěte. Na rozdíl od rodičovské dovolené zaměstnavatel nemá povinnost Vám neplacené volno poskytnout, takže pokud by s Vámi nepočítal, může neplacené volno odmítnout a trvat na tom, abyste do práce nastoupila po skončení rodičovské dovolené, nebo pracovní poměr ukončila.
b) návrat do zaměstnání s žádostí o vhodnou úpravu pracovní doby
Nevím, do jaké míry jste schopna alespoň částečně zajistit dítěti hlídání a byla byste schopná se do práce vrátit, pakliže by Vám byla vhodně upravena (co do rozsahu i rozvržení pracovní doba). Zaměstnavatel zde má právní povinnost Vaší žádosti o vhodnou úpravu pracovní doby vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Praxe soudů je vůči zaměstnavatelům poměrně přísná a rozhodně nestačí, že "to zaměstnavateli komplikuje život", ale na druhé straně zaměstnavatelé často hřeší na to, že se s nimi málokterý zaměstnanec bude chtít soudit a tak často odmítají z odkazem na neexistující vážné provozní důvody.
c) ukončení pracovního poměru
Nebudete-li schopna svoji povinnost vrátit se do zaměstnání řešit jinak, máte již v zásadě pouze na výběr pracovní poměr ukončit, nebo riskovat, že zaměstnavatel Vám začne vést neomluvené absence (což znamená krácení dovolené, nárok na náhradu škody a možnost ukončit pracovní poměr pro zvlášť závažné porušení pracovních povinností, což mimo jiné blokuje dalších 6 měsíců možnost získání podpory). Vzhledem k termínu skončení rodičovské dovolené by již nebylo možné skončení pracovního poměru stihnout jinak než na základě dohody se zaměstnavatelem.
Vyjma návratu do zaměstnání s úpravou pracovní doby neřeší nic z výše uvedeného otázku Vašeho příjmu - nevím, jakou variantu čerpání rodičovského příspěvku máte, ale dovolím si předpokládat, že nárok na čerpání rodičovského příspěvku Vám skončí souběžně s rodičovskou dovolenou.
Neuvádíte bližší informace ke své sociální a ekonomické situaci, zda otec platí výživné na dítě a v jaké částce, zda-li jste rozvedená a bylo by možné požadovat výživné po bývalém manželovi, či zda jste neprovdaná matka (které nárok na výživu vůči otci plyne jen dva roky, takže zde zřejmě již nárokovat nemůžete), zda-li žijete sama s dítětem, či ve společné domácnosti s někým dalším (rodina, kamarádka...), jaké dávky a v jakých částkách již pobíráte atd. Pro účely dávek na bydlení je podstatný typ bydlení, velikost obce, zda máte v bytě trvalý pobyt, jaká je výše nákladů na bydlení...
Základní informace o dávkách naleznete např. na portal.mpsv.cz. Pokud byste byla ve velmi špatné situaci, bylo by zpravidla dobré prověřit možnost pobírání přídavků na dítě, příspěvku na bydlení a příspěvku na živobytí.
Dle potřeby svůj dotaz a informace doplňte či upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.